Z kraju

Z kraju

Emigracja zarobkowa Polaków

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku za granicą w Europie przebywało 1,816 mln Polaków. Według ekspertów, by poradzić sobie z demograficznymi problemami, Polska będzie musiała pracować nie tylko nad polityką prorodzinną, ale także imigracyjną. O tym jakie kroki są niezbędne, by Polska zachęcała cudzoziemców do przyjazdu i Polaków do powrotu zza granicy, rozmawialiśmy z Adamem Grzeszakiem z Polityki i Grzegorzem Cydejko z Forbsa.

Konflikt na linii KNF-MF

Komisja Nadzoru Finansowego krytykuje proponowane przez rząd zmiany w funkcjonowaniu OFE, minister Finansów, Jacek Rostowski odpowiada że rola KNF-u to nadzór, a nie lobby na rzecz instytucji finansowych. O sporze na linii KNF-MF rozmawialiśmy z byłym przewodniczącym KNF-u, Stanisławem Kluzą.

KNF zmienia zasady

Akcje Aliora straciły na piątkowej sesji ponad 20 procent przy największych obrotach ze wszystkich spółek, bo inwestorów wystraszyła informacja o tym, że nowe zasady księgowania przychodów z działalności ubezpieczeniowej mocno uderzą w wyniki firmy. Gościem Rafała Hirscha był Jacek Kseń z Kseń Consulting.

Plany CI Games

Prawie 16-ście procent na minusie w piątek - producent gier CI Games dotarł do bardzo trudnego poziomu - żeby dokończyć nowe gry które mają wystartować w 2014 roku potrzebuje pieniędzy i zamierza wyemitować do 9 i pół miliona nowych akcji - teraz kapitał zakładowy dzieli się na nieco ponad 12 i pół miliona akcji - Sniper 2 i gra Alien Rage nie podbiły rynku i nie dały zarobić tyle by wystarczyło na nowe produkcje. Naszym gościem był prezes CI Games, Marek Tymiński.

Związkowcy vs pracodawcy

Związkowcy odmówili uczestniczenia w Komisji Trójstronnej zarzucając rządowi, a także pracodawcom, że prowadzony przez nich dialog nie jest prowadzony we właściwej formie. O tym, co dzieli partnerów społecznych rozmawialiśmy z Tadeuszem Chwałką, przewodniczącym Forum Związków Zawodowych i Wojciechem Warskim, przewodniczącym konwentu Business Centre Club.

Rząd vs. inwestorzy. 28,6 mld PLN w jedną stronę, 12 mld PLN w drugą (czyli ciekawy tydzień)

Rozpoczyna się bardzo ciekawy tydzień dla ministra finansów. Do piątku minister wykupi z rynku obligacje za 19,6 mld PLN. Dodatkowo w tym tygodniu minister wypłaci posiadaczom obligacji roczne odsetki w wysokości 8,77 mld PLN ( plus 79 mln USD z trzech serii obligacji dolarowych). Z drugiej strony we wtorek minister organizuje przetarg, na którym chce sprzedać nowe obligacje. Chce ich sprzedać za 12 mld PLN. Te 12 mld to absolutny rekord Polski - pisze dziennikarz TVN CNBC Rafał Hirsch.

Polityka i pieniądze

Dzięki Unii Bankowej banki powinny lepiej służyć klientom - a przez to rozwojowi gospodarczemu Europy. Tak mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Michel Barnier - unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego i usług. Komisarz przebywa w Polsce przy okazji Krajowego Forum jednolitego Rynku. W jego ocenie - regulacje będą służyć stabilizacji banków - a to przełoży się na wzrost udzielanych kredytów - uwaga - także dla małych i średnich firm.

Twoja emerytura

Przyszli emeryci już w II kw. przyszłego roku muszą zdecydować, czy chcą, aby ich pieniądze zgromadzone w OFE trafiły do ZUS. Zasady przenoszenia środków budzą szczególne kontrowersje. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Profesor Urszulą Kalina-Prasznic, Dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

KNF zmienia zasady

Wyprzedaż akcji Aliora po tym jak bank poinformował, że zmienia zasady księgowania przychodów z bancassurance, czyli z tytułu sprzedaży usług ubezpieczeniowych - takich jak ubezpieczenia kredytów hipotecznych czy polisolokaty. To ma pociągnąć za sobą spadek zysku netto w trzecim kwartale aż o 105 milionów złotych. O tym jak zmiany proponowane przez KNF wpłyną na Biznes Aliora rozmawialiśmy z partnerem w Opti Capital Tomaszem Bursą.

KNF zmienia zasady

KNF zmienia zasady, banki szacują straty. Na giełdzie głęboka przecena sektora bankowego - najmocniej traci Alior. Bank wczoraj po sesji podał, że w trzecim kwartale jego zysk netto może spaść aż o 105 milionów złotych, a kapitały własne - o około 330 mln złotych. O tym jaki wpływ te zmiany mogą mieć na polski sektor bankowy z Norbertem Jeziolowiczem, dyrektorem w związku banków polskich rozmawiał Łukasz Kijek

Mieszkanie dla młodych

Program Mieszkanie dla Młodych nie zwiększy popytu na rynku bo ma zbyt wiele ograniczeń - ocenia Marcin Drogomirecki z portalu Domy.pl. Jego zdaniem zbyt mało mieszkań spełnia zawarte w programie kryteria.

Milion w portfelu

Czternasta edycja była drugą najbardziej zyskowną odsłoną w historii programu. Sebastian Buczek zarobił od początku inwestycji 78%. Jest on zdecydowanym liderem. W XIV edycji Najlepsza okazała się inwestycja Sylwii Jaśkiewicz 16,5%. Jak ocenia podsumowujący ostatnią odsłonę Michał Duniec, dyrektor ds. analiz w Analizy Online, podstawą sukcesu było inwestowanie środków w akcjach w czasie silnego trendu wzrostowego na indeksach. Na 32 portfele, aż 27 w tej edycji zarabiało, 5 traciło.

Prezes Ganta o sytuacji spółki

Upadłość likwidacyjna Ganta jest mało prawdopodobna - mówił w TVN CNBC prezes dewelopera. Krzysztof Brzeziński spodziewa się upadłości układowej i dodaje, że Gant ma wystarczająco duże aktywa na spłatę zobowiązań. Gant w środę złożył do sądu rejonowego we Wrocławiu wniosek o upadłość układową. Termin pierwszej rozprawy został wyznaczony na 30-go października. Wcześniej wniosek o upadłość likwidacyjną złożyło trzech wierzycieli spółki. Prezes Ganta uspokajał też swoich klientów. Dodał, że projekty deweloperskie są realizowane przez spółki celowe, których właścicielem nie jest Gant Development.

Kupujemy nieruchomość na kredyt

Ranking kredytów na nieruchomości przygotowany dla wariantu 70% i 100% wartości nieruchomości przedstawia Michał Krajkowski, DK Notus. Od przyszłego roku banki nie będą udzielać już kredytów na 100% wartości nieruchomości. Już teraz nie wszystkie banki udzielają kredytów na takich zasadach. Zdaniem gościa programu należy brać pod uwagę, że gdy stopy procentowe wzrosną, trzeba mieć świadomość, że wysokość raty kredytu również.

Polityka i pieniądze

Rating USA w dół. Chińska agencja Dagong obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych z A do A minus i utrzymała negatywną perspektywę ratingu. Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka domu inwestycyjnego Xelion obniżka ratingu może być próbą osłabienia pozycji dolara na międzynarodowym rynku.

Więcej Polaków wyjedzie z kraju?

Jak wynika z danych opublikowanych właśnie przez Główny Urząd Statystyczny, za granicą mieszka obecnie 2 mln Polaków. Wielu w kwiecie wieku produkcyjnego – emigrantów w wieku 25-34 lat jest aż 726 tysięcy.

Wzrost po chińsku

7,8 procent - w takim tempie, w ujęciu rocznym, rosła chińska gospodarka w trzecim kwartale tego roku. To odczyt zgodny z oczekiwaniami analityków.

Twoja emerytura, drogi przedsiębiorco

Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować diametralne zmiany w naszym systemie emerytalnym. Coraz więcej pojawia się głosów, że pewną emeryturę możemy sobie wypracować tylko sami, nie bacząc na I i II filar.

Ustawowa musztarda po obiedzie?

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców została w czwartek przyjęta przez Senat.

Kondycja budowlanki

By zakwalifikować się do programu MDM w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach - cena metra kwadratowego mieszkania nie może przekroczyć 5-ciu tysięcy złotych. W Warszawie Gdańsku czy Poznaniu limit bliższy jest 6-ciu tysięcy złotych. Zdaniem prezesa Budimeksu w Warszawie firma nie ma mieszkań spełniających kryteria programu. Inaczej jest w Krakowie i Poznaniu. Produkcja budowlano-montażowa spadła we wrześniu o 4,8% rok do roku, podał GUS. Zdaniem Dariusza Blochera, nie widać poprawy w branży budowlanej. Można się jej spodziewać w 2015 roku.

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 6,2% w ujęciu rocznym. To wynik gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się jej wzrostu o 7,1%. Najmocniej rosła produkcja samochodów, wyrobów z drewna, farmaceutyków i mebli. Spadała natomiast między innymi produkcja napojów i chemikaliów. Zdaniem ekonomisty grupy Copernicus - Marcina Mroza, dane z sektora przemysłowego potwierdzają ożywienie w gospodarce, które może skutkować nawet 2-u procentowym wzrostem PKB w trzecim kwartale.

Upadły Gant

Gant nie daje rady wykupić swoich obligacji - spółka złożyła wniosek o upadłość z możliwością zawarcia układu. Wcześniej jej wierzyciele złożyli trzy wnioski o upadłość likwidacyjną. Kamil Gemra ze Stockwatch.pl uważa, że upadłość dewelopera odbiłaby się niekorzystnie na rynku obrotu obligacjami, czyli catalyst, na którym Gant niegdyś brylował.

KNF kontra rząd

Komisja Nadzoru Finansowego krytycznie o proponowanych przez rząd zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Plany Integera

Inpost już wykorzystuje korzystny dla siebie wyroku sądu z pierwszych dni października, który umożliwił spółce wejście na rynek listów poleconych dla sądów i prokuratur. Do tej pory był on zarezerwowany tylko dla Poczty Polskiej. Rafał Brzoska, prezes Integer.pl podkreśla, że to najważniejsze wydarzenie w historii spółki a do końca roku ma zapewnione 50 przetargów, czyli około 10 milionów listów.

OFE akcyjne?

Rząd chce, żeby prze pierwsze dwa lata po reformie systemu emerytalnego, OFE miały w swoich portfelach minimum 75% akcji.

Koalicja w Niemczech

Z Zielonymi nie wyszło, może uda się SPD. Czy kolejna runda negocjacyjna chadeków kanclerz Angeli Merkel z socjaldemokratami z SPD przyniesie rezultaty? Najważniejsze sprawą w negocjacjach obu partii będzie płaca minimalna, podatki i zwiększenie wydatków budżetowych. O szansach na porozumienie rozmawialiśmy z doktorem Sebastianem Płóciennikiem z Uniwersytetu Wrocławskiego.