Z kraju

Z kraju

Nowe premie dla rodzin. Wiceminister: to nie żadna fanaberia

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka nie będzie zachętą w postaci dodatkowej gotówki - mówił w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Mają to być wydłużony o trzy miesiące urlop rodzicielski oraz preferencje w przedszkolach i żłobkach - dodał.

Miliardy na lokalne drogi, ale nie wiadomo skąd. Poprzedni projekt upadł z hukiem

Im więcej pieniędzy rząd przeznaczy na drogi, tym lepiej - uważają eksperci, którzy odnieśli się do zapowiedzi premiera o stworzeniu funduszu naprawy oraz budowy dróg gminnych i powiatowych w wysokości co najmniej 5 miliardów złotych. Zwracają jednak uwagę, że na kwestię finansowania funduszu i przypominają, że wcześniejszy pomysł wprowadzenia opłaty doliczanej do ceny paliwa spotkał się z dużym sprzeciwem społecznym.

Jedna z najniższych stawek w Unii Europejskiej. Małe firmy skorzystają na pomyśle premiera

Niższy podatek odciąży sektor małych i średnich firm, co zwiększy ich konkurencyjność oraz stworzy szansę na zmniejszenie szarej strefy - powiedziała szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska, odnosząc się do zapowiedzi obniżenia CIT dla małych i średnich firm. Jednak dla analityka Xelion, Piotra Kuczyńskiego, istotne jest to, co oznacza "mała i średnia" firma.

"Bilans", 13.04

Zmiany w prawie konsumentów - to główny temat programu "Bilans" w TVN24 BiS. Gościem Roberta Stanilewicza był Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Ponadto w programie pojawiły się informacje o nowelizacji Kodeksu pracy, taniejącym franku szwajcarskim oraz strajku francuskich kolejarzy.

Komisja do spraw VAT coraz bliżej. Wiceminister mówi o "patologicznym zjawisku"

- Spodziewam się rachunku i pewnej szczerości - powiedział o pracach komisji śledczej do spraw VAT Paweł Gruza, wiceminister finansów. - Mam nadzieję, że zeznania i świadkowie wyposażą społeczeństwo i obywateli w tę wiedzę, jak to jest możliwe, że te decyzje oczywiste nie były podejmowane - dodał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Szef zajrzy do e-maili i telefonu. "Zmiany w prawie będą na korzyść pracownika"

Szef firmy, żeby skontrolować e-maile pracowników, po to, aby sprawdzić, czy dobrze wykorzystują oni czas pracy, będzie musiał wykazać, że nie istnieją inne mechanizmy, które zapewnią ten sam rezultat, mniej ingerując w sferę prywatności - mówił w TVN24 BiS o zmianie przepisów w sprawie ochrony danych osobowych Szymon Matylla, ekspert Lex Digital i Grant Thornton.

Przegląd prasy. Szef zajrzy do e-maili i komórki

Każdy przedsiębiorca będzie mógł monitorować należące do pracowników firmowe skrzynki pocztowe, telefony, a także komunikatory, aby sprawdzić, czy dobrze wykorzystują oni czas pracy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Z kolei "Rzeczpospolita" dodaje, że dwa miliony przedsiębiorców może mieć problemy z gromadzeniem danych o swoich pracownikach, bo rząd i parlament nie zdążą do wejścia w życie unijnych przepisów z wdrożeniem zmian w prawie pracy, prawie bankowym i ubezpieczeniowym.