Z kraju

Z kraju

Zagranicznych inwestycji z rok na rok jest coraz więcej. Są to nawet 5-procentowe wzrosty. Na czoło listy inwestorów w Polsce w tym roku wysunęli się Koreańczycy, którzy kilka lat temu uznali, że jesteśmy wiarygodnym krajem i bardzo szybko multiplikują wartość inwestycji w Polsce - powiedział w TVN24 BiS Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Jak dodał, jest to "bardzo dobry sygnał". - Mam nadzieję, że przez efekt konkurencji Koreańczycy zachęcą inwestorów z Japonii i innych krajów azjatyckich - podkreślił.

Jeżeli chodzi o osoby, które są rezydentami w Wielkiej Brytanii, to rząd brytyjski nie pozwoli na to, aby zafundować sobie duże zamieszanie. Wiadomo, że potrzebna tam jest siła robocza - zauważył w rozmowie z TVN24 BiS Przemysław Kamil Rosiak, partner w firmie doradczej KPMG. Dodał, że Polacy mieszkający na Wyspach powinni być jednak świadomi tego, że nadchodzi brexit i że zmienią się zasady ich przebywania w Wielkiej Brytanii.

Zbliżamy się do "naturalnego bezrobocia", wiemy, że nie nastąpi już jego spektakularny spadek - powiedziała we wtorek w Krynicy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że jednym z wyzwań na rynku pracy jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Rząd za rozszerzeniem składu Komisji Nadzoru Finansowego o przedstawicieli: premiera, prezesów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurentów i Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz ministra koordynatora służb specjalnych. Trzech ostatnich – jak wynika z przyjętego projektu – nie będzie miało prawa głosu.

Aż 77 procent bankowców wskazuje, że w perspektywie najbliższych pięciu lat może wystąpić kryzys gospodarczy w Europie - wynika z wynika z najnowszej edycji raportu Związku Banków Polskich "Polska i Europa – wyzwania i ograniczenia 2018". Jak podkreślono, w przypadku realizacji takiego scenariusza istotnie wpłynie to na polską gospodarkę.

Blisko 1,9 miliarda euro - tyle wynosi wartość inwestycji południowokoreańskich firm w Polsce, które obsługuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Stanowi to jedną czwartą wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Na drugim miejscu są Chińczycy, a na trzecim Niemcy.

Ponad cztery tysiące gości z Europy, Azji i USA spotka się podczas trzydniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy, które startuje dzisiaj. Wśród nich polski premier, ministrowie, parlamentarzyści, szefowie wielkich firm i eksperci, ludzie kultury oraz nauki. To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, zwana często "polskim Davos".

"Piątka Morawieckiego", czyli niedzielne obietnice Prawa i Sprawiedliwości na zbliżające się wybory samorządowe, mają pochłonąć w perspektywie dekady ponad 100 miliardów złotych. Zgodnie z zapowiedziami premiera obywatele mają jednak płacić mniej za prąd i śmieci. Sprawdzamy czy, faktycznie odczujemy ulgę w naszych kieszeniach.

Niższe opłaty za energię, zwiększenie nakładów na domy seniora, rozwój lokalnej infrastruktury, a także szybszy internet. To tylko część obietnic, które podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. - Te pięć punktów będą dla nas dodatkowym paliwem, motorem na wybory samorządowe - podkreślił szef rządu.