Z kraju

Z kraju

Rafał Hirsch: Polska, Donald Tusk i Unia Europejska

Polska to szósty kraj UE pod względem liczny ludności. Wyprzedzają nas Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Pozycja pierwszych trzech krajów, czyli Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii jest tak silna, że nie potrzebują one żadnych przedstawicieli na żadnych eksponowanych stanowiskach. Po prostu najważniejszymi osobami w UE, niezależnie od jej instytucjonalnej konstrukcji są zawsze liderzy tych trzech państw. Wszystkie pozostałe państwa w ramach walki o swoją pozycję w Unii walczą o różne fotele.

Rafał Hirsch: hossa aż do końca roku?

Kończy się sierpień. Na warszawskiej giełdzie był to drugi najlepszy miesiąc w tym roku, po lutym. WIG w ciągu miesiąca zyskał blisko 4 procent. A to oznacza, że być może przed nami kolejne wzrosty.

Rokita: Merkel jest cudem dla Polski

Kanclerz Niemiec Angela Merkel to może być ostatni polityk, który jest twardy wobec Rosji, po niej już takiego nie będzie - mówił Jan Maria Rokita, komentator TVN24 Biznes i Świat. - Angela Merkel z polskiego punktu widzenia jest cudem w niemieckiej polityce, bo tak propolskiego polityka, a jednocześnie tak ostrego dla Kremla Niemcy nie miały od czasów II wojny światowej - twierdzi Rokita.

"Ciężko będzie znaleźć nowe rynki dla polskiej żywności"

- Znajdowanie nowych rynków dla polskiej żywności nie jest prostą sprawą. Wszystkie kraje objęte rosyjskim embargiem będą konkurować ceną i czynić wysiłki, aby lokować nadwyżki - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Zalewski: biały konwój to wielki niewypał Putina

- Biały konwój jest wielkim niewypałem Władimira Putina. Okazało się, że z tymi ciężarówkami, które często były puste, co pokazuje, że była to czysto propagandowa zagrywka Kremla, idzie również pomoc dla prorosyjskich separatystów - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Paweł Zalewski, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Resort zdrowia zmienił ceny badań lekarskich. Szkoły jazdy stracą klientów?

Z 200 zł maksymalnie, na 200 zł minimalnie - tak nowe przepisy Ministerstwa Zdrowia zmieniły cenę badań lekarskich kandydatów na prawo jazdy. Z pozoru zmiana to niewielka, ale w praktyce oznacza czterokrotną podwyżkę, bo dotąd za badanie przyszli kierowcy płacili zwykle 50 złotych. - Ta podwyżka zagraża działalności biznesowej szkół jazdy - grzmią przedstawiciele branży. - Wysokość opłaty jest wynikiem analizy przeprowadzonej w oparciu o wiele kryteriów - wyjaśnia rzecznik ministerstwa.

Rafał Hirsch: co złego jest w deflacji?

Mamy deflację, czyli spadek cen w skali roku. Eksperci mówią, że to źle. Na pierwszy rzut oka trudno to zrozumieć. Skoro deflacja to przeciwieństwo inflacji, a każdy Polak pamiętający 1989 wie, że inflacja to straszne zło, to przecież jej przeciwieństwo powinno być przecież chyba lepsze, prawda? Oto dwa istotne powody, przez które deflacja też jest zła:

Rafał Hirsch: darmowe autostrady i pieniądze podatnika

W związku z niezwykle dziwną decyzją premiera o tym, żeby płatne autostrady były przez pewien czas za darmo, można usłyszeć równie dziwne komentarze w tej sprawie. Najczęściej spotykany, to ten, że autostrady będą darmowe pozornie, bo przecież i tak za przejazd zapłacimy wszyscy, jako podatnicy.

McQuaid: rynki wyceniają możliwość wybuchu wojny

Pięć lat temu słowa polskiego ministra spraw zagranicznych nie miały żadnej wagi, a w tym momencie, kiedy widzimy sytuację na Ukrainie, jest zupełnie inaczej. Rynki finansowe wyceniają możliwość wybuchu wojny. Słowa Radosława Sikorskiego są elementem skoordynowanej akcji, bo takie same sygnały dał później m.in. premier Donald Tusk - mówi w TVN24 Biznes i Świat David McQuaid, szef warszawskiego biura Bloomberga.

"Sankcje mogą być dla Rosji mniej dotkliwe niż się dziś wydaje"

Sankcje dla mogą być dla Rosji mniej dotkliwe niż się dziś wydaje, bo to kraj z ogromnym rynkiem wewnętrznym. Poza tym mogą nawiązać kontakty handlowe z innymi państwami, które będą nowymi rynkami zbytu - uważa Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK, który był gościem TVN24 Biznes i Świat.

Orłowski: bezrobocie będzie wolniej spadać przez rosyjskie sankcje

- Rosyjskie sankcje dotkną Polskę, ale nie na tyle, by wzrost gospodarczy wyhamował do zera - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prof. Witold Orłowski z PWC. Dodaje że, "bezrobocie będzie się nadal zmniejszać, ale już nie tak szybko". - Nasza gospodarka już się przyzwyczaiła do wolniejszego wzrostu, trudno o "tanie" zwiększanie wydajności pracy, a płace rosną umiarkowanie - stwierdził.

Lek na autostradowe korki? Więcej rąk do pracy

Ratunkiem na korki przy wjazdach na autostrady mają być dodatkowi pracownicy. Na autostradzie A4 Wrocław – Sośnica oraz A2 Konin – Stryków, jeśli będzie ryzyko utworzenia się zatorów, opłaty będą pobierane ręcznie także na pasie wydzielonym dla pojazdów wyposażonych w urządzenie viaAUTO, zaś kierowcy będą o tym wcześniej informowani. Opłaty za pośrednictwem smarftonów mają ruszyć dopiero za rok.

Rafał Hirsch: pogłoski o śmierci OFE były mocno przesadzone

Po skoku jaki pół roku temu wykonało państwo na aktywa funduszy emerytalnych przyjęła się opinia, że to początek końca tych funduszy. Pozbawione połowy aktywów, a teraz także większości klientów, poddane nieustannemu wysysaniu pieniędzy przez mechanizm suwaka OFE mają teraz same z siebie się kurczyć, aż do całkowitego zaniku. Ale wystarczy kilka obliczeń, aby przekonać się, że to nieprawda.

Kowal: sukcesy Kijowa będą drażniły Rosję

- Wygląda na to, że Ukraińcom udało się zamknąć granicę. Te sukcesy Ukraińców będą podkręcały Rosję, szczególnie tych na Kremlu, którzy są gotowi na najostrzejsze działania. Oni będą teraz mówić: "nie możemy tak zostawić tej sprawy, bo to grozi kompromitacją" - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Paweł Kowal, adiunkt w Polskiej Akademii Nauk i były europoseł.

Rafał Hirsch: OFE czy ZUS - ostatnia chwila na decyzję

Szeroka publiczność, jak można było się spodziewać, zainteresowała się wyborem OFE kontra ZUS w ostatniej chwili, w związku z czym coraz więcej osób ma problem, bo nie wie, co wybrać i czym się w swoim wyborze kierować. Moim zdaniem kluczowy jest tu jeden aspekt sprawy.

Konsekwencje sankcji UE i USA. Czy rzucą Rosję na kolana?

Ambasadorowie państw UE uzgodnili we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Tego samego dnia prezydent Barack Obama ogłosił , że USA nakładają nowe sankcje na sektor energetyczny, finansowy i zbrojeniowy w Rosji. Tłumaczył, że Moskwa musi przestać wspierać separatystów na wschodzie Ukrainy i traktować ten kraj jak rosyjskiego wasala.

Piotrowska-Oliwa: wyrok ws. Jukosu to cios w Rosję i Rosnieft

Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG twierdzi, że wyrok Trybunału Arbitrażowego w Hadze ws. Jukosu i nakazanie wypłacenia 52 mld dolarów odszkodowania, to sprawiedliwość po 10 latach. - Ważne jest też jego uzasadnienie, z którego wynika, że Jukos został znacjonalizowany z powodów politycznych. To bardzo duże uderzenie w Rosję i w spadkobiercę Jukosu, czyli Rosnieft - mówiła w TVN24 Biznes i Świat Piotrowska-Oliwa.

Ciosek: sankcje nie przyniosły rezultatów

- Polityka sankcji nie przyniosła na razie rezultatów. Kolejne sankcje mogą doprowadzić do ponownego podzielenia świata i utworzenia nowej żelaznej kurtyny. Jeśli przestaniemy razem handlować i do siebie jeździć, to powstaną dwie części Europy. Rosja jest na tyle potężna, ma swoje zasoby i tyle wewnętrznej siły, że znowu możemy wrócić do podziału, a to byłoby niedobre. Polska stałaby się frontowym państwem. Dla naszego kraju to fatalna sytuacja, bo trzeba będzie zbroić się po zęby i pilnować granic. A to nie są wesołe perspektywy. Dlatego uważam, że nasza polityka powinna zmierzać do dyplomatycznego rozwiązania tego konfliktu, o ile to jeszcze jest możliwe bez podziału Ukrainy - mówił w "Biznes i Świat od Rana" Stanisław Ciosek, dyplomata i były ambasador RP w Moskwie.

Migalski: dymisja Jaceniuka nie destabilizuje Ukrainy

- Arsenij Jaceniuk ma swoje ambicje i plany polityczne. Nie chce poddać się Petro Poroszence i być tylko pomocnikiem prezydenta. Dymisja Jaceniuka nie destabilizuje Ukrainy, a jedynie daje większe szanse byłemu już premierowi, aby to on w nadchodzącej konfrontacji parlamentarnej ugrał jak najwięcej dla swojej partii - uważa Marek Migalski, politolog, który był gościem "Biznes i Świat od Rana".

Rafał Hirsch: koniec ożywienia w gospodarce?

Nadchodzi spowolnienie gospodarcze. Wspominali o tym ostatnio bardzo ostrożnie i minister finansów i prezes NBP i wicepremier, taki scenariusz obstawia też coraz większa część ekonomistów w bankach. Dowodów pod postacią najróżniejszych danych, które wyglądają coraz gorzej jest ostatnio sporo. Wszyscy jednak zakładają, że to spowolnienie chwilowe, a pod koniec roku znów będziemy rosnąć coraz szybciej. Niestety, to, co dzieje się z obiegiem pieniądza wskazuje na gorszy scenariusz.

Boni: trzeba wyjaśnić sprawę handlu bronią z Rosją

- Z moralnego punktu widzenia kluczowe wydaje się, żeby wyjaśnić sprawę handlu bronią. Nie można z jednej strony potępiać zestrzelenie samolotu, a z drugiej mówić - dalej handlujemy z Rosją bronią i pozwalajmy na import tej broni - powiedział w "Biznes i Świat od rana" w TVN24 BiŚ europoseł Michał Boni. Mówił tez o możliwych skutkach roszad w ukraińskich władzach.

"W Izraelu wychowujemy dzieci bez wpajania im nienawiści. Druga strona wciąż wychwala zamachowców"

Co dalej z konfliktem w Strefie Gazy? Liczba śmiertelnych ofiar izraelskiej operacji wojskowej po stronie Palestyńczyków przekroczyła 780. Są to głównie cywile. Ponad 4,7 tys. osób odniosło rany. Po stronie armii izraelskiej liczba zabitych wynosi 35. - Problem leży w edukacji. W Izraelu wychowujemy dzieci bez wpajania im nienawiści do kogokolwiek. Nasze dzieci dorastają rozumiejąc, że żyją w ciężkim otoczeniu. Wiedzą, że musimy się bronić. Niestety druga strona wciąż wychwala działania zamachowców - mówił w "Biznes i Świat od rana" na antenie TVN24 BiŚ Jonny Daniels, były doradca ministerstwa obrony Izraela.

Klich: niepodległość Ukrainy jest warunkiem bezpieczeństwa Polski

Polska jest bezpieczna i nie będzie w najbliższej przyszłości bezpośredniego zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Bogdan Klich, senator PO i były minister obrony narodowej. Według niego konflikt na Ukrainie i agresywna polityka Rosji stanowi pośrednie zagrożenie dla Polski dlatego, że wytwarza destabilizację w Europie Wschodniej. Ale - jak dodał Klich - nasz kraj jest pod parasolem NATO i posiada profesjonalną, coraz lepiej wyposażoną armię.

Jak zatrzymać Władimira Putina? Gościem TVN24 Biznes i Świat był gen. Stanisław Koziej

- W sprawach międzynarodowych wszystko zaczyna się od dyplomacji. Teraz mamy różne głosy, które muszą się złożyć na wspólny głos Unii Europejskiej. Łatwo zauważyć, że do niedawna przeważały opinie wstrzemięźliwe w podejściu do Rosji. Dziś po tym tragicznym wydarzeniu obserwujemy przesuwanie się punktu ciężkości w podejściu do sprawy - powiedział w TVN24 Biznes i Świat gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Marcin Święcicki w TVN24 Biznes i Świat: Putin ma apetyt na znacznie więcej niż sam Donbas

- Władze na Ukrainie robią co mogą, ale państwo jest słabe. Jednak następuje tu znaczna poprawa wobec tego, co te władze odziedziczyły po poprzednikach - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Marcin Święcicki. Dodał, że gdyby Ukraina oddała Rosji wschodnie regiony, "byłoby to bardzo niebezpieczne". - Putin ma apetyt na znacznie więcej niż sam Donbas. Jego celem jest to, aby Ukraina nie integrowała się z Unią Europejską - dodał Święcicki.