Z kraju

Z kraju

PZU analitycznie

Deutsche Bank podwyższył cenę docelową dla akcji PZU z 390 do 420 złotych. O szczegółach opowiada analityk DB Securities Marcin Jabłczyński.

Akcje na Dzień Kobiet?

Zdaniem Wojciech Białka na początku marca powinna się rozpocząć ostatnia faza korekty i będzie to dobry moment na zakup akcji. Analityk uważa, że ten moment nastąpi w okolicach Dnia Kobiet. Szczegóły w rozmowie Rafała Hirscha.

Więcej obowiązków spółek

W marcu odbędzie się V Forum Zarządów Spółek Giełdowych, którego patronem medialnym jest TVN CNBC. O szczegółach opowiada prezes Biura Informacji Kapitałowych Piotr Paliło.

Centrum Wyników: Grupa Erbud

W ostatnim kwartale 2010 roku Grupa Erbud zanotowała przychody na poziomie 270,3 mln zł, mniejsze o 5,8 proc. niz w analogicznym okresie poprzedniego roku. O szczegółach opowiada członek zarządu Erbudu Dariusz Grzeszczak.

Więcej praw dla konsumenta

Wydłużenie do 14 dni terminu na odstąpienie przez konsumenta od umowy bez podania przyczyny, ujednolicenie treści reklam kredytu konsumenckiego, obowiązek oceny ryzyka kredytowego konsumentów - takie propozycje zawiera projekt nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim, nad którym obecnie pracuje Sejm. O szczegółach opowiada wiceprezes UOKiK Małgorzata Kozak.

Megaron na GPW

Megaron chce rosnąć w tempie 20-procentowym i osiągnąć rentowność na poziomie 18-20 proc. netto. - Spółka nie przewiduje wzrostu cen i liczy, że klienci będą więcej kupować - mówi prezes Megaronu Piotr Sikora.

Księgowość w małej firmie

Z badania Small Business DNA wynika, że 49 proc. małych firm prowadzi księgowość samodzielnie. Dla 1/3 z nich powodem samodzielnego prowadzenia ksiąg jest to, ze nie stać ich na księgowych. Jak mówi prezes firmy Infant Wiktor Sarota, z tego badania wynika jeszcze jeden wniosek: małe przedsiębiorstwa nadal potrzebują pomocy w prowadzeniu działalności.

RDO: Kupimy Makolab?

Portfel RDO chudszy ostatniego dnia lutego o 52 złote. W naszym portfelu pozostaje pięć spółek. Kolejna propozycja naszych widzów: papiery spółki z rynku NewConnect - Makolab. Zainwestujemy w informatyczną spółkę?

Przepis na zamówienie

Nierzetelny przedsiębiorca straci kontrakt decyzją urzędnika. Sejm przegłosował prawo pozwalające ominąć drogę sądową. Rozmowa z Grzegorzem Langiem z PKPP Lewiatan.

Więcej obowiązków spółek

Komisja Nadzoru Finansowego proponuje zaostrzenie zasad dotyczących przekazywania informacji przez firmy notowane na giełdzie. O planach KNF w programie "90 minut" z Markiem Tejchmanem rozmawiali prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Jarosław Dominiak oraz prezes BTFG Adam Ruciński.

Inflacja!

Polacy przyzwyczajają się do rosnącej inflacji, a to źle wróży gospodarce. Prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że RPP powinna podnieść stopy procentowe w marcu o kolejne 25 punktów bazowych.

Koniec kiwania inwestorów?

Nadzór finansowy proponuje zaostrzenie zasad dotyczących przekazywania informacji przez firmy notowane na giełdzie. Chce m.in. by instytucje finansowe nie przekazywały rekomendacji własnym klientom wcześniej niż pozostałym giełdowym graczom. KNF chce też, aby spółki ujawniały na swoich stronach informacje o zamkniętych spotkaniach zarządów. Krytycznie o planach zaostrzania przepisów wypowiedział się między innymi prezes GPW.

Przyjdzie nam polubić inflację

Ile będziemy zarabiać, ile zapłacimy za żywność i paliwo? Jednoznacznych odpowiedzi na te pytania brak, a my coraz powszechniej spodziewamy się dalszego wzrostu cen. A jeśli się spodziewamy, to tym bardziej prawdopodobne jest, że on nastąpi...

Centrum wyników: Puławy

Zakłady Azotowe Puławy zwiększyły przychody i w ostatnim kwartale 2010 roku wypracowały zysk netto. Mimo to w spółce rosną koszty. Oto rozmowa z członkiem zarządu ds. finansowych ZA Puławy, Andrzejem Kopciem.

Centrum wyników: Impexmetal

Impexmetal w miedziowej części biznesu zamierza przeprowadzić restrukturyzację. Inwestycje spółki będą w dużej części związane z działaniami Boryszewa - zapowiada szef Rady Nadzorczej Impexmetalu Arkadiusz Krężel.

Jak Oscary pędzą nas do kin

28 lutego startuje subindeks sektorowy WIG-surowce. O nim a także o tym…czy wręczanie Oscarów wpływa na większą sprzedaż biletów do kin opowiada szef działu analiz Ing Securities Andrzej Knigawka.

Centrum wyników: Polimex-Mostostal

Polimex-Mostostal liczy, że wyniki 2011 roku pomogą poprawić konsolidację w grupie. Spółka ma nadzieję wygrać dwa przetargi w energetyce. W tym roku wypłaci dywidendę w wysokości 0,04 zł na akcję - zapowiada prezes Polimeksu-Mostostalu Konrad Jaskóła.

Wystartował WIG-Surowce

28 lutego wystartował subindeks sektorowy WIG-surowce. O nim, a także o zwiększonych oczekiwaniach informacyjnych wobec spółek ze strony KNF opowiada prezes Giełdy Papierów Wartościowych Ludwik Sobolewski.

Opłacalność kredytu

Badamy, w jakich sytuacjach opłaca nam się zewnętrzne finansowanie inwestycji. O szczegółach opowiada dr Karol Marek Klimczak z Katedry Rachunkowości Akademii Leona Koźmińskiego.

Biznesplan dla inwestora

Opracowujemy biznesplan dla inwestora. Jak powinna wyglądać idealna prezentacja, która zachęci anioła biznesu do zainwestowania w nasz projekt? O szczegółach opowiada Szymon Kurzyca, ekspert Lewiatan Business Angels.

Obrót bateriami

Do końca lutego trzeba zgłosić obrót bateriami i wnieść stosowną opłatę. Obowiązek dotyczy firm, które produkują lub importują baterie i akumulatory. Każdy sklep, który ma powyżej 25 m. kw. powierzchni i sprzedaje choćby trzy tzw. „paluszki” dziennie musi prowadzić zbiórkę zużytych baterii. O szczegółach opowiada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Małgorzata Tomczak.

Nierzetelni stracą przetargi

Nierzetelnym będzie łatwiej odebrać kontrakt. Sejm przyjął zmiany w prawie zamówień publicznych. Według nich, do wykluczenia wykonawcy z postępowania nie będzie potrzebne orzeczenie sądu. Wykluczenie dotyczyć też będzie konsorcjów. O szczegółach opowiada Małgorzata Surdek, partner CMS Cameron McKenna.

Mniej barier dla przedsiębiorców

Sejm przyjął ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych. Dzięki wprowadzanym zmianom blisko 200 zaświadczeń, odpisów i wypisów będzie mogło być zastąpione oświadczeniami przedsiębiorcy. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. O szczegółach opowiada Artur Kopijkowski-Gożuch, ekspert w Ministerstwie Gospodarki.

Milion w Portfelu 2

W serii “Milion w Portfelu 2”. propozycja miliona w portfelu, ale składająca się tylko z tych instrumentów, których stopy zwrotu można policzyć. Swój portfel przedstawia dziś prezes Investment Fund Managers Aleksander Jawień.

Czas na WIG-Surowce

28 lutego odbyło się pierwsze notowania nowego indeksu surowcowego. W skład WIG-Surowce weszły: KGHM, Bogdanka, NWR, Sadovaya i DSS. Łączna kapitalizacja tych spółek to prawie 50 mld zł. O tym co dają indeksy sektorowe inwestorom, a także o samych spółkach surowcowych opowiada analityk DM Amerbrokers Łukasz Rosiński.

Nie ma mocnych na franka

Frank najmocniejszy wobec dolara od 160 lat. Historyczne poziomy siły najbezpieczniejszej waluty świata uderzają jednak w waluty regionu. Polscy przedsiębiorcy i kredytobiorcy żyją wciąż w dużej niepewności. Kiedy należy oczekiwać uspokojenia wahań franka? O szczegółach opowiada główny ekonomista Alpha Financial Services Jacek Maliszewski.

Więcej obowiązków spółek cz. I

Komisja Nadzoru Finansowego chce zaostrzyć obowiązki informacyjne spółek giełdowych. O propozycjach zmian legislacyjnych i skutkach dla inwestorów opowiada przewodniczący KNF Stanisław Kluza.

Podsumowanie tygodnia

Drożejąca ropa naftowa zagraża gospodarce. O niej i wydarzeniach gospodarczych z tygodnia opowiadają: Henryk Orfinger, prezes Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris oraz Piotr Ciżkowicz, główny ekonomista Ernst & Young.

RPP w akcji

Analitycy nie są zgodni czy RPP na najbliższym posiedzeniu podniesie stopy procentowe. O tym a także o analizie technicznej najważniejszych par walutowych opowiada opowiada Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.