Z kraju

Z kraju

Zielona środa

Szybki wzrost obrotów pod koniec sesji, WIG20 na plusie – giełdowe podsumowanie dnia przedstawia Jan Niedziałek.

Milion w Portfelu

Inwestycja w fundusze dłużne, alternatywne, akcje BRIC i złoto - Grzegorz Zatryb, zarządzający Skarbiec TFI przedstawia swój pomysł jak zainwestować milion złotych.

Grunt to grunt

O ile ceny transakcyjne działek budowlanych są niższe od oczekiwań sprzedających? W niektórych miastach średnia cena ofertowa działek budowlanych wzrosła nawet o 20%. Więcej o sytuacji na rynku działek budowlanych - Tomasz Lebiedź, Lebiedź Consulting.

Grunt to grunt

Cenowe szaleństwo, czy szalone oczekiwania sprzedających? W niektórych miastach średnia cena ofertowa działek budowlanych wzrosła nawet o 20%. W jakich miastach najlepiej kupić grunt i za ile? Gościem programu Godzina dla Pieniędzy była Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Sprawdzamy prognozy

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie nie zaskoczyła ekonomistów ING. Zdaniem Agaty Urbańskiej z ING Commercial Banking, podwyżki głównej stopy procentowej możemy spodziewać się w listopadzie.

Energetyczne alternatywy

Czy twoja firma jest skazana na wysoki rachunek za energię? Mimo mało konkurencyjnego rynku energii warto przeprowadzić bilans energetyczny w swojej firmie i np. zmienić źródła energii. Jak się do tego zabrać? Z II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Wiśle - Andrzej Sikora, Instytut Studiów Energetycznych.

Dodatkowe zadania dla załogi

Czasem sytuacja w firmie wymaga od pracowników poświęcenia pracy większej liczby godzin. Jak zmotywować pracowników do wykonania dodatkowych zadań jeśli nie mamy możliwości zaoferowania większego wynagrodzenia? Artur Bartosiński, starszy konsultant Great Place to Work przekonuje, że trzeba jasno komunikować sens i cel nowych zadań.

Wsparcie na B2B

Dotacje na e-faktury. Chcesz wdrożyć system informatyczny, aby wysyłać elektroniczne a nie papierowe faktury klientom? Od 29 października do 30 listopada można składać do PARP wnioski o dofinansowanie systemu wymiany dokumentów. Budżet konkursu to 458,6 mln złotych. Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Szymon Żółciński, manager Accreo Taxand.

Emigrant na swoim

Wróciłeś z zagranicy, mieszkasz w Warszawie i myślisz o założeniu własnej firmy? W ramach programu "Zostań w Polsce - swoim szefem"  możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości 40 tysięcy złotych. Wnioski o dotację można składać do najbliższego piątku do godziny 16:00. Kto może się ubiegać o wsparcie? Gościem programu Blajer Mówi Biznes był Tomasz Pactwa, zastępca dyrektora Biura Funduszy Europejskich Urzędu m. st. Warszawy.

Czyj gaz z łupków

Do tej pory Ministerstwo Środowiska wydało 70 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Jak powiedział główny geolog kraju Henryk J. Jezierski nadal w Polsce jest kilka perspektywistycznych obszarów - to szansa dla inwestorów. 25% wydanych koncesji posiadają polskie firmy. Z głównym geologiem kraju Henrykiem J. Jezierskim rozmawiał Cezary Królak

Umowa gazowa na finiszu

Rząd zaakceptował aneks do porozumienia gazowego z Rosją. W komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedziano, że umowa gazowa pomiędzy rządami Rosji i Polski może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu. Z prezesem Europolgazu Mirosławem Dobrutem rozmawiał Cezary Królak.

Kęty - wyniki 3Q

Dobre wyniki grupy Kęty w trzecim kwartale. Spółka Kęty miała 37,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto w trzecim kwartale 2010 roku wobec 32,41 mln zł zysku rok wcześniej. To wynik lepszy o 14,8%. Dariusz Mańko, prezes grupy Kęty, przekonuje, że jedną z przyczyn poprawy wyników jest wyraźne i ożywienie w przemyśle.

Macrologic - wyniki 3Q

Macrologic zaciska pasa. Spółka z branży informatycznej zanotował w trzecim kwartale 0,25 mln złotych zysku operacyjnego wobec 0,7 mln przed rokiem. Jednocześnie koszty w spółce dominującej wzrosły o 3 miliony złotych. 90% kosztów to koszty stałe co utrudnia oszczędności. Spółka stara się poprawić stosunek kosztów do przychodów m.in. poprzez obniżenie budżetu wynagrodzeń o 10%. Gościem programu Dzień Na Rynkach była Patrycja Ptaszek-Strączyńska, członek zarządu Macrologic.

Strategia i plany PGNiG

PGNiG szykuje nową strategię, która przewiduje znaczący wzrost wartości spółki do 2015 roku. Nowością jeśli chodzi o działalność spółki będzie wykorzystanie gazu do produkcji energii elektrycznej. Na inwestycje wytwarzania energii z gazu PGNiG wyda 2-2,5 mld złotych do 2015 roku. O planach spółki opowiedział Tomasz Karaś, dyrektor departamentu strategii PGNiG.

Jaki dług publiczny

Komisja Europejska odrzuciła polski postulat o zmianę metodologii liczenia długu publicznego. Polska liczyła na uwzględnienie kosztów reformy emerytalnej w liczeniu długu publicznego. Mimo odmowy komisji, Polska zamierza walczyć o korzystne dla siebie zmiany podczas szczytu Unii Europejskiej, który rozpoczyna się w czwartek. O zmianę sposobu kalkulowaniu długu publicznego oprócz Polski walczy również osiem innych państw. Gościem programu Pieniądze od Rana był Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz stanu ds. europejskich i wiceminister spraw zagranicznych.

Stopy procentowe w górę?

Analitycy i ekonomiści są podzieleni - czy będzie podwyżka stóp procentowych? Dobre dane o inflacji i sprzedaży detalicznej zwiększają prawdopodobieństwo podwyżki stóp. Decydującym czynnikiem będzie październikowa projekcja inflacji oraz dane PKB za trzeci kwartał 2010 roku. Marcin Mrowiec, główny ekonomista Pekao SA, przekonuje, że podwyżek stóp nie będzie ponieważ nie ma pewności co do trwałości ożywienia w gospodarce.

Wyścig gmin po inwestorów

W związku ze zbliżającymi się wyborami, przypatrzmy się, jak samorządy radzą sobie ze zdobywaniem nowych inwestycji. Jakie zachęty będą stosowane przez gminy w celu przyciągnięcia do siebie biznesu mówi Agnieszka Wojnarowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w PAIiIZ. 

Sprawiedliwość płacenia

Rolnicy będą płacić składki zdrowotne zależne od ich dochodów. Trybunał Konstytucyjny uznał, że równe składki i to opłacane z budżetu państwa - są niezgodne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. O wyroku Trybunału z profesorem Wojciechem Jóźwiakiem i Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte rozmawiał Rafał Wojda.

Początek końca KRUS?

Trybunał Konstytucyjny uznał, że składki zdrowotne rolników muszą być uzależnione od dochodów. Wszystkie za i przeciw zmianom w systemie ubezpieczeń dla sektora rolniczego przedstawiają goście w programie "Bilans": przewodniczący Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin i dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan dr Jacek Adamski.

RDO: Kupiliśmy Calatravę

Do wirtualnego portfela „Rynków dla opornych” dołączyła propozycja pana Rafała z Rudy Śląskiej – spółka Calatrava. Tym samym, nasz portfel liczy już siedem spółek

Twój głos, Twoje pieniądze

Firmowa przeprowadzka może się opłacić. Samorządy mają dużo swobody w ustalaniu m.in. podatku od środków transportowych. To spora część kosztów w przypadku na przykład firm transportowych. Część przedsiębiorstw może rozważać możliwość przeniesienia siedziby firmy tak, aby móc skorzystać z preferencyjnych stawek podatku. Kto i ile może faktycznie zaoszczędzić oraz czy faktycznie trzeba przenieść całą swoją działalność?

Pękające linki

Linki holownicze, klemy zasilania, łańcuchy na koła - to tylko część artykułów, które mogą być niezbędne zimą. Zanim jednak nastaną duże mrozy i wysokie śniegi Federacja Konsumentów postanowiła sprawdzić jakość sprzedawanych akcesoriów. Opinie na temat wyników testów zbierał Marek Klapa.

Umowa gazowa na finiszu

Rząd zaakceptował aneks do porozumienia gazowego z Rosją. W komunikacie wydanym po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedziano, że umowa gazowa pomiędzy rządami Rosji i Polski może zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu. O szczegóły umowy Rafał Hirsch pytał Macieja Kaliskiego, dyrektora w Ministerstwie Gospodarki

Nie tylko Gazprom

Jak handluje się gazem w Europie? Na czym polega gazowy wolny rynek w Europie i dlaczego musimy dostosowywać nasze umowy do reguł europejskich. Spojrzenie na rynek gazowy okiem przedstawiciela koncernu europejskiego - Jacka Kwiatkowskiego z VNG Verbundnetz AG.

PGNiG zarobi na umowie gazowej?

Co nowa umowa gazowa z Rosją oznacza dla PGNiG? Jest to umowa optymalna mówi w rozmowie z Rafałem Hirschem przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Stanisław Rychlicki. Rychlicki rozważa także czy możliwe jest przejęcie Lotosu lub zmniejszenie udziału skarbu państwa w PGNiG.

Kupujemy mimo strachu

Coraz gorsze nastroje - coraz większe zakupy. Trzeci miesiąc z rzędu spada optymizm wśród polskich konsumentów - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Pentor. Humory psuje nam podwyżka podatku VAT i zapowiedź likwidacji kolejnych ulg podatkowych. Tymczasem dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły nawet optymistów. We wrześniu kupiliśmy o prawie 9 procent więcej towarów niż w tym samym okresie rok wcześniej. Łukasz Kijek

Wtorek pod kreską

Umiarkowane obroty, które nie przekroczyły 1,5 mld złotych i spadek indeksu WIG20 o 0,47% - to obraz wtorkowej sesji na GPW. O szczegółach Jan Niedziałek.

Krynicki Recycling zarabia na szkle. Coraz więcej

Krynicki Recycling: dwudziesty debiut w tym roku na GPW i siódme przeniesienie z NewConnect na GPW. Spółka zajmuje się recyclingiem szkła od 1998 r. O tym jak odzyskać jeszcze więcej szkła, podnieść przychody firmy i wykorzystać nowo pozyskany kapitał mówi w programie "Rynki Dnia" prezes Krynicki Recycling Adam Krynicki.

Auxilium myśli o fuzji

Auxilium opublikowało wyniki po 3Q. Prezes spółki Zofia Podhorodecka w rozmowie z Rafałem Hirschem komentuje wyniki oraz mówi o pomysłach na podniesienie kapitalizacji i przeniesienie firmy z NewConnect na rynek główny GPW.

Grunt to lokalizacja

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach - gdzie inwestycja na wynajem bardziej nam się opłaci? Zdaniem Bartosza Turka, eksperta Home Broker, najwyższą rentowność osiągają mieszkania na obrzeżach miast, inaczej jest w stolicy. W Warszawie rentowność najmu jest wyższa w centrum miasta.