Z kraju

Z kraju

Ratunek dla "frankowiczów". Sprawdź, czy się opłaca i ile na tym zyskasz

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała wstępna propozycję jednorazowego przewalutowania kredytów we frankach. Wczoraj prezentował ją szef KNF Andrzej Jakubiak. Przewalutowanie - jak mówił - powinno być jednorazowe i dobrowolne; obie strony, zarówno kredytobiorcy, jak i banki, powinny się ze sobą dogadać. - Strony muszą dojrzeć do tego, że taką transakcję chcą zawrzeć - powiedział Jakubiak. Dodał, że ma nadzieję, że banki to zrozumieją. W TVN24 Biznes i Świat tłumaczymy, na jakich zasadach przeprowadzone byłoby przewalutownie i komu może to się opłacić.

"Złodzieje, złodzieje" i "Zagórowski musi odejść". Znowu gorąco przed siedzibą JSW

Co najmniej dwa tysiące górników pod flagami związków zawodowych zgromadziło się dzisiaj na kolejnej demonstracji przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przed siedzibą JSW płoną racę, wybuchają petardy i wyją syreny. Protestujący krzyczą pod adresem władz JSW „złodzieje, złodzieje” i – również w sposób niecenzuralny - domagają się odejścia prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego. Do ewentualnej reakcji przygotowały się oddziały policji – wokół stoi kilkadziesiąt policyjnych wozów i armatka wodna.

Rząd chce przerwania prac nad nowelizacją prawa energetycznego

Rząd uważa, że należy przerwać prace legislacyjne nad poselskim projektem nowelizacji Prawa energetycznego, który poszerza grono mikroproducentów energii i ma ułatwić im działanie. Analogiczne przepisy znalazły się w ustawie o OZE - głosi stanowisko rządu.

"Konsolidacja polskiej elektroenergetyki jest właściwym krokiem"

Europejski rynek energii będzie się integrował i dobrze, by polskie podmioty miały na nim silną pozycję. Propozycja konsolidacji polskiej elektroenergetyki jest właściwym krokiem w tym kierunku - uważa ekspert ds. energetyki Instytutu Sobieskiego Robert Zajdler.

Bezrobotny jak magister

Z ubiegłorocznej poprawy na rynku pracy najmniej skorzystali Polacy z wyższym wykształceniem – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zadyma przed JSW, policja użyła broni

Setki osób, w tym wiele bardzo agresywnych, zgromadziła wieczorna demonstracja wokół siedziby JSW w Jastrzębiu-Zdroju. Policja użyła broni gładkolufowej i gazu. Jedna osoba została ranna, a dziesięć osób zostało zatrzymanych. W nocy z wtorku na środę odbyły się negocjacje, w których uczestniczyli m.in. mediator, przedstawiciele związków zawodowych i zarządu spółki. Strony powrócą do rozmów dzisiaj o godz. 13.00.

Propozycja KNF dla “frankowiczów” uderza w banki. Czerwono na giełdzie

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak wyłożył podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów, na czym miałby polegać plan przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich. Jego zdaniem wdrożenie jego pomysłu w życie przyniesie bankom 25 mld złotych strat. Na te słowa natychmiast spadkami na giełdzie zareagowały akcje banków.

Propozycja KNF dla “frankowiczów”. Analitycy: “To sensowny kierunek”

Ta propozycja bardzo mi się podoba. Eliminuje problem ogromnego kosztu, który musiałyby ponieść banki, bo rozkłada je w czasie i rocznie obniżyć dochody banków o około 7 proc. - ocenia Paweł Majtkowski, analityk finansowy centrum finansów Aviva. - Koncepcja przewalutowania jest, jak najbardziej słuszna. Myślę, że kierunek wskazany przez szefa KNF jest sensowny - uważa Andrzej Stefaniak, diler walutowy DMK.

Jest szansa na przewalutowanie kredytów. Zobacz, co proponuje KNF

- Pomysł, by zadłużeni we frankach mogli przewalutować swoje kredyty po kursie z dnia ich zaciągnięcia, "wciąż jest na stole" - powiedział szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak w Sejmie. - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zaproponuje bankom, aby posiadacze kredytów we frankach mogli je przewalutować i zmienić warunki ich spłaty. - Kosztowałoby to sektor bankowy około 1,2 mld złotych rocznie - powiedział we wtorek szef KNF.

Kopacz o płacy minimalnej w Niemczech: będę bronić polskich firm

Niemieckie przepisy ws. płacy minimalnej postawiły nasze firmy transportowe w trudnej sytuacji - powiedziała we wtorek premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała, że zawsze będzie bronić polskich przedsiębiorców i miejsc pracy. - Naszym celem jest to, aby wewnętrzna regulacja Niemiec nie miała negatywnego wpływu na rozwój polskiej gospodarki - mówiła Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.

Rolnicy blokują kolejne drogi. Chcą odszkodowań

Wtorek to kolejny dzień protestów rolników. Od godz. 10.00 trwa blokada drogi krajowej nr 19 w miejscowości Zabłudów niedaleko Białegostoku. Protestujący domagają się odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz te wywołane afrykańskim pomorem świń.

Sibora: Mamy prawo mówić, jak chcielibyśmy uczcić rocznicę zwycięstwa

- Mamy prawo mówić o tym, jak chcielibyśmy uczcić rocznicę zwycięstwa. Nikt nie może nam go ukraść. To w końcu flaga polska powiewała w Berlinie w maju 1945 roku - podkreślił w "Otwarciu dnia" w TVN24 Biznes i Świat Janusz Sibora, badacz protokołu dyplomatycznego. Skomentował w ten sposób wymianę zdań między polskim i rosyjskim MSZ.

Rozmowy w JSW wieczorem, a na drogach blokady i wiece

Kolejna runda rozmów w sprawie postulatów strajkujących górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej w jej siedzibie w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie) z udziałem mediatora rozpocznie się we wtorek wieczorem. Rano związkowcy zablokowali dwie ważne trasy w regionie.

Ropa drożeje. Ceny na stacjach pójdą w górę?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na trwający w USA strajk pracowników rafinerii - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,46 dolarów, po zwyżce o 89 centów. - Jeżeli ten trend się utrzyma ceny paliw na stacjach benzynowych pójdą w górę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Urszula Cieślak z BM Reflex.

Ministerstwo rolnictwa: to nieprawda, że 99 proc. firm działa uczciwie

To nieprawda, że 99 proc. firm działa uczciwie - ocenił resort rolnictwa w opinii do "konstytucji dla przedsiębiorców", sprzeciwiając się proponowanym w niej ograniczeniom kontroli. Zastrzeżenia do katalogu praw biznesu mają też Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Środowiska, MIR, UOKiK, KNF czy CBA.