Z kraju

Z kraju

Posłowie zdecydują o zmianach w OFE – zmianach, które mogą być zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Czy istnieje możliwość zaskarżenia projektu? Rozmowa z Ewą Lewicką, szefową Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

TVN CNBC patronuje V Forum Zarządów Spółek Giełdowych we Wrocławiu, jeden z tematów to innowacyjność jako czynniki sukcesu nowoczesnego przedsiębiorstwa. O innowacyjności i nowych technologiach w internecie, rozmawialiśmy z Tomaszem Jażdżyńskim, prezesem GG Network.

Kryzys w świecie arabskim nie tylko ograniczył wyjazdy do Egiptu czy Tunezji, ale też zamieszał na rynkach walutowych czy surowcowych. Jak w tak trudnych czasach dla branży turystycznej radzi sobie Exim Tours? O Tym w rozmowie z prezesem spółki, Abdelfettahem Gaidą.

Pieniądze przyszłych emerytów do ZUS zamiast na giełdę. W piątek Sejm zajmował się zmianami w systemie emerytalnym. O zmianach rozmawialiśmy z prezesem PEKAO Pioneer PTE, Tomaszem Bańkowskim.

TVN CNBC patronuje V Forum Zarządów Spółek Giełdowych we Wrocławiu, jeden z tematów to wpływ wzrostu zadłużenia budżetowego na działalność polskich przedsiębiorstw – konsekwencje oraz rola systemu bankowego. Rozmowa z profesor Małgorzatą Zaleską, członkiem zarządu NBP.

TVN CNBC patronuje V Forum Zarządów Spółek Giełdowych we Wrocławiu, jeden z tematów to modele komunikacji spółek giełdowych z inwestorami i instytucjami rynku kapitałowego. Modyfikacja znaczenia informacji poufnej w spółkach publicznych. Rozmowa z Jarosławem Dominiakiem, Prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Ekspresowe prace nad budżetem na przyszły rok. Zapowiedział je wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Ustawa budżetowa miałaby być gotowa na przełomie maja i czerwca, bo już na początku kwietnia rząd ma przyjąć wieloletni plan finansowy. Jak ekspresowe tempo wpłynie na przyszłoroczny budżet? Rozmowa z byłym ministrem finansów, Mirosławem Gronickim.

Jednym z tematów V Forum Zarządów Spółek Giełdowych jest bankowość inwestycyjna i międzynarodowe instytucje finansowe a polski rynek kapitałowy. O szczegółach opowiada Paweł Graniewski, szef bankowości inwestycyjnej Citi Handlowego.

Z byłym prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz obecnym doradcą banku Rotschild Polska- Wiesławem Rozłuckim, o przyszłości polskiego parkietu rozmawiał Mikołaj Kunica.

Jednym z uczestników Forum Zarządów Spółek Giełdowych we Wrocławiu, którego patronem jest TVN CNBC, jest spółka Wood&Company. O planach i perspektywach na przyszłość z dyrektorem ds. bankowości inwestycyjnej w Wood&Company- Pawłem Tamborskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Grempco ma w portfelu trzy spółki działające w zakresie wysokich technologii inżynierii dla budownictwa, Ciat, Gryfitlab i Fluid-Desk. Spółka Grempco zadebiutowała na rynku NewConnect. W ofercie prywatnej zebrała 3,3 mln zł. Środki przeznaczy na rozwój swoich spółek portfelowych. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Grempco- Romanem Jędrzejewskim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Spółka Polish Energy Partners działa na rynku energii odnawialnej, między innymi buduje farmy wiatrowe. Spółka chce wyemitować nowe akcje. Z emisji może pozyskać do 45 mln zł. Środki przeznaczy na częściową realizację planu inwestycyjnego obejmującego budowę farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej ok. 70 MW. O planach spółki w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem PEP-u, Zbigniewem Prokopowiczem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rozpoczął się proces budowania księgi popytu w ofercie publicznej przed debiutem na NewConnect spółki Aer Finance. Spółka jest brytyjskim holdingiem działającym w branży lotniczej. Firma inwestuje w spółki z branży głównie w Europie Środkowo-Wschodniej. Chce też kupować samoloty i podzespoły pochodzące z licytacji bankowych i zajęć komorniczych, odnawiać je i potem sprzedawać lub wynajmować. Między innymi o planach spółki z członkiem zarząduy Aer Finance, Bartłomiejem Herodeckim, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Premier podejrzewa spekulacje na rynku cukru. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada czy nie ma zmowy cenowej. O cukrowym problemie z prof. Katarzyną Duczkowską-Małysz, z Katedry Analizy Rynku i Konkurencji SGH, rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

W portfelu Rynków dla Opornych dwie spółki, w czwartek zarobiliśmy prawie 33 złote. Propozycja widzów - Sadovaya Group. Czy w portfelu znajdzie się ukraińska grupa z branży wydobywczej?

Strajk pielęgniarek trwa. Protestują przeciwko zatrudnianiu ich na kontrakcie. Pielęgniarki twierdzą, że proponowane przez ministerstwo zdrowia rozwiązania odbiorą im możliwość wyboru formy zatrudnienia. Szefowa resortu zdrowia- Ewa Kopacz uważa, ze pielęgniarki wprowadziły ją w błąd. O szczegółach w magazynie Bilans z pielęgniarką Longiną Kaczmarską z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Saldo błędów i opuszczeń bilansu płatniczego za 2010 rok sięgnął 14,3 mld euro. Rynek boi się, że jest w nim ukryty import, który obniży PKB. Między innymi o tym z głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu, Januszem Jankowiakiem, rozmawiał Rafał Wojda.

O zmieniającym się globalnym rynku, o tym jak na takim rynku powinna funkcjonować wielka globalna korporacja i gdzie w niedalekiej przyszłości będzie można na tym globalnym rynku zarabiać - Marek Tejchman rozmawiał z Paulem Polmanem - prezesem koncernu Unilever - koncernu specjalizującego się w produktach żywnościowych oraz środkach czystości - czyli tak zwanych dobrach szybko zbywalnych.

Najistotniejszą kwestią przy mniejszych wpływach do OFE jest to, jak zostaną zmienione limity inwestycjne - wskazuje prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Beata Stelmach.