Z kraju

Z kraju

Na hamulcu

Produkcja samochodów spadła w zeszłym roku i w obecnym również będzie spadała - wynika z raportu Automotive Suppliers. Na plusie jest za to produkcja komponentów dzięki utrzymującemu się popytowi w Niemczech i Wielkiej Brytanii, które w mniejszym stopniu odczuwają spadek sprzedaży samochodów. Naszym gościem był Rafał Orłowski, analityk Automotive Suppliers.

Polityka i pieniądze

Pakt fiskalny w Sejmie. Dziś premier Donald Tusk będzie przekonywał posłów do poparcia większej dyscypliny w finansach publicznych, zwłaszcza w 17 państwach Eurolandu. Pakt fiskalny ustanawia bowiem nowe, bardziej automatyczne sankcje za łamanie dyscypliny, w tym nowej reguły wydatkowej. Polskę będzie obowiązywał dopiero wtedy, gdy przyjmiemy unijną walutę.

Cień recesji

Fatalna sytuacja na rynku pracy - czy w lutym pęknie 15% poziomu stopy bezrobocia? Jednak kluczowe dla pełnego obrazu polskiej gospodarki będą jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej, a także informacje o sprzedaży detalicznej.

Innowacyjny model na start biznesu

Model wygląda w uproszczeniu następująco: popracuj dla mnie, a potem możemy wydzielić Twoją własną firmę. Jakie są różnice między tym modelem a np. venture capital? Na jakie korzyści może liczyć osoba posiadająca pomysł na działalność gospodarczą?

Ograniczanie zbędnej biurokracji

Zaliczki stałe i kwartalne są sposobem na zniwelowanie biurokracji związanej z koniecznością wyrzucania z kosztów niezapłaconych faktur. Jak robić to we własnej firmie?

Pracownicy nie do ruszenia

Kogo nie można zwolnić z pracy według aktualnego stanu prawnego? Kodeks pracy zapewnia szczególną ochronę m.in. kobietom w ciąży i członkom władz związków zawodowych. Jakie są jeszcze ograniczenia w zwalnianiu pracowników?

PLL LOT nad przepaścią

Czy nowy - stary prezes Sebastian Mikosz uratuje spółkę? Kiedy poznamy jego plan restrukturyzacji? Czy PLL Lot czekają masowe zwolnienia? O przyszłości przewoźnika z przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki, Wojciechem Balczunem rozmawiał Patrycjusz Wyżga.

Nowe prognozy KGHM

Czego boi się zarząd KGHM-u ? Czy rynek wierzy w tak mocny jak prognozuje spółka spadek zysku ? Spółka spodziewa się spadku średniorocznej ceny miedzi do 7800 USD, wyższego podatku od wydobycia, większych inwestycji i w konsekwencji spadku zysku netto aż o 30-ści procent.

Milion w portfelu

Przedstawiamy portfel Aleksandra Jawienia, zarządzającego IFM. W ostatniej odsłonie Od początku inwestycji może się już cieszyć prawie 22-procentowym wzrostem. W XI edycji zyskuje 5,5%. Jakie zmiany proponuje zarządzający, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Jest praca

Nie masz w pracy w Polsce, liczysz na wyższe zarobki? Sprawdzamy oferty i warunki pracy za granicą. Jak ja zdobyć, jakie trzeba mieć dodatkowe umiejętności i uprawnienia? Pomoże nam w tym Marzena Kita, koordynatorka projektów międzynarodowych Randstad.

RPP w akcji

Pogarszanie się sytuacji na rynku pracy jest według Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, kolejnym argumentem za cięciem stóp procentowych. Zdaniem Andrzeja Bratkowskiego scenariusz recesyjny w Polsce jest wykluczony - ale gospodarka wciąż potrzebuje pobudzania.

RPP w akcji

Pogarszanie się sytuacji na rynku pracy jest według Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, kolejnym argumentem za cięciem stóp procentowych. Jego zdaniem scenariusz recesyjny w Polsce jest wykluczony, ale gospodarka wciąż potrzebuje pobudzania.

Spółki odporne na zawirowania

Stockwatch typuje spółki które mają długotrwały trend wzrostowy. Trend musi być potwierdzony wynikami finansowymi oraz dobrymi perspektywami. O tym jakie to spółki i co przemawia za giełdowym wzrostem ich akcji, rozmowa z Kamilem Gemrą, Stockwatch.pl

Centrum wyników - Budimeks

Przychody budowlanki mogą spaść w tym roku nawet o 20-ścia procent. Marże są wciąż pod presją bo firmy agresywnie walczą o topniejącą pulę zleceń. Tak komentując wyniki zeszłego roku ocenia perspektywy na kolejny prezes Budimexu.

Wojny walutowe

Kraje G20 deklarują, że powstrzymają się od konkurencyjnej dewaluacji walut i od wszelkich form protekcjonizmu. O tym czy faktycznie mamy do czynienia z wojnami walutowymi, rozmawiamy o z Jerzym Dobrowolskim, dyr. sprzedaży produktów skarbowych Alior Banku.

Prof. Jan Winiecki - o procesie i o stopach

Prof. Jan Winiecki pozostaje w RPP i pozostaje przy swoim zdaniu w sprawie ceny pieniądza. Nie ma dziś przestrzeni do obniżek stóp - mówi TVN CNBC prof. Winiecki w pierwszym wywiadzie po umorzeniu przez sąd procesu o zniesławienie byłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka i pierwszym po danych o styczniowej, niskiej - wynoszącej zaledwie 1,7% - inflacji konsumenckiej.

Centrum wyników

Duże firmy z branży budowlanej zwierają szyki. Zdaniem analityków liczą, że łatwiej im będzie walczyć z konkurentami o rentowne kontrakty. Piotr Nawrocki z Domu Maklerskiego Millennium uważa, że świadczy o tym przetarg na dokończenie autostrady A4, w którym konsorcjum z Budimeksem zaproponowało cenę o ponad sto milionów złotych niższą niż kwota wynikająca z kosztorysu inwestorskiego.

Kurs IDM SA na dnie

Kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. Tyle chciałby znowu zarabiać Dom Maklerski IDM SA. Prezes Grzegorz Leszczyński obiecuje akcjonariuszom, że spółka wyjdzie na prostą. Przyznaje jednak, że ubiegły rok jest stracony pod względem wyników. Ten - powinien być udany, jeśli utrzymają się dobre nastroje na giełdzie.

Centrum wyników

Elektromont, czyli firma która zarabia na instalacjach elektrycznych ubiegły rok skończyła z rekordowymi przychodami. Jednak czwarty kwartał należał do nagorszych w roku bo przychody spadły o 35%. Czy spółce daje się we znaki spowolnienie w gospodarce? Gościem programu Dzień na Rynkach był wiceprezes Elektromontu Jarosław Mazur.

Projekt "Łupkowy"

Ministerstwo Środowiska upubliczniło projekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego, zwanego ustawą łupkową. Została ona przekazana do konsultacji społecznych i międzyresortowych. Ma zachęcić inwestorów do poszukiwań gazu i ropy naftowej, w tym z formacji łupkowych.

W centrum uwagi

Znajdą się chętni na PLL LOT, jeśli dostaną kontrolę nad spółką - uważa nowopowołany prezes przewoźnika Sebastian Mikosz. Jego zdaniem zainteresowane mogłyby być nie tylko inne linie lotnicze, lecz także fundusze private equity.

Kto poleci za Modlin?

Erbud ma czas do piątku na decyzję, czy naprawi pas startowy w Modlinie w sposób wyznaczony przez zarząd lotniska.

Inflacja poniżej celu NBP

W styczniu wzrost cen wyniósł 1,7%, a więc znacznie poniżej celu Narodowego Banku Polskiego, który wynosi 2,5%. Prezes NBP Marek Belka na ostatniej konferencji po posiedzieniu RPP zasugerował, że możliwa jest przerwa w obniżce stóp, choć nie jest przesądzona. Obecnie główna stopa NBP wynosi 3,75%. Oznacza to, że realna stopa procentowa - a więc uwzględniająca inflację - wynosi około 2%, najwięcej od 2009 roku. Zdaniem prof. Andrzej Sławińskiego, dyrektora Instytutu Ekonomicznego NBP - to ważny wskaźnik, zwłaszcza w sytuacji słabego popytu.

Inflacja

Rada Polityki Pieniężnej ma powód do zadowolenia. Jej skład się nie zmienia a inflacja, która spędza sen z powiek członków Rady jest blisko dolnej granicy celu inflacyjnego.

Surowce tracą blask?

195 miliardów dolarów. Tyle według firmy Deep Space Industries warta jest asteroida o nazwie 2012 DA14, która w dziś wieczorem polskiego czasu przeleci tak blisko Ziemi, jak żadna inna wcześniej. Wracając na Ziemię - jak wygląda sytuacja na rynku surowców?

Polityka i pieniądze

O złotym, inflacji i stopach procentowych - dokąd zmierzamy? Rozmowa z Krzysztofem Kalickim, prezesem Deutsche Bank Polska.

Akcje w spadku

Od śmierci do stwierdzenia nabycia spadku mija zawsze jakiś czas. Co się wtedy dzieje z zostawionymi w spadku akcjami?