Z kraju

Z kraju

PiS chce zlikwidować podatek miedziowy. Akcje KGHM wystrzeliły

Prawo i Sprawiedliwość poinformowało w poniedziałek, że złoży w Sejmie wniosek o zlikwidowanie podatku od miedzi i srebra. Jak uzasadniają politycy tej partii, ostatnio spadła rentowność kopalni wydobywających surowce objęte tym podatkiem. W reakcji na tę zapowiedź kurs akcji KGHM, notowanego na warszawskiej giełdzie, wystrzelił o ponad 10 proc.

Kopacz: SKOK-i to obciążenie dla systemu bankowego

SKOK-i obciążają polski system bankowy - podkreśliła w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Według premier podkomisja sejmowa już wydała rekomendacje dotyczące szczegółowej kontroli SKOK-ów, w kontekście ewentualnego finansowania kampanii wyborczej.

SKOK zamierza pozwać Szczurka i Muchę do sądu

Kasa Krajowa SKOK zapowiada pozwy sądowe przeciw ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi i posłance PO Joannie Musze w związku z ich wypowiedziami, "nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych".

Sejm zachęca do posiadania dzieci. "Władza myśli, że ciemny lud wszystko kupi"

Sejm uchwalił w piątek nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza rozwiązania pomocne w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego, m.in. wydłuża i uelastycznia sposoby korzystania z urlopu rodzicielskiego. Zmiany, które zaproponował ustępujący prezydent Bronisław Komorowski, komentowali w programie "Otwarcie Dnia" prof. Monika Płatek i Wojciech Warski z BCC.

Jaguar Land Rover będzie produkować w Polsce? Mieliśmy zaoferować "olbrzymie zachęty"

Firma Jaguar Land Rover (JLR), której właścicielem jest indyjski koncern motoryzacyjny Tata, planuje uruchomienie nowej fabryki w Europie Wschodniej i swą uwagę skupia na Polsce - donosi brytyjski dziennik "Sunday Times". Janusz Piechociński mówił na początku lipca, że Polska rywalizuje ze Słowacją o dużą inwestycję w sektorze samochodowym. Według niego byłaby to największa fabryka w historii polskiej motoryzacji.

Przestępcy zamienili kije na klawiatury

W pierwszym półroczu było mniej występków kryminalnych niż rok temu. Rośnie za to liczba przewinień gospodarczych - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska recepta na światowy kryzys. "Obroniliśmy się, bo nie baliśmy się deficytu"

Wyjście obronną ręką z kryzysu światowego zawdzięczamy zwiększeniu deficytu, gdy trzeba było, i elastycznej linii kredytowej - mówi PAP kończący misję w Warszawie główny ekonomista ministerstwa finansów Ludwik Kotecki. Pytany, czy RPP pomagała czy nie, przyznaje, że stopy procentowe długo były za wysokie. I dodaje, że "składki do OFE - a de facto publiczne daniny - były dopalaczem dla GPW".

Podatek przychodowy zamiast PIT i CIT. "Obywatele" chcą do Sejmu

Zastąpienie PIT i CIT podatkiem przychodowym, zniesienie finansowania partii z budżetu czy zmniejszenie liczby posłów - to niektóre postulaty ruchu "Obywatele do Sejmu", który chce wystartować w nadchodzących wyborach. Kongres programowy ruchu odbył się w sobotę.

Złoto przestało być złotem. Co stało się z bezpieczną przystanią inwestorów?

Złoto jest najtańsze od pięciu lat. Nie zdrożało ani wtedy, gdy światowe rynki finansowe bały się wyjścia Grecji ze strefy euro, ani też, gdy krach wstrząsnął Chinami. Zwykle gdy na rynkach panuje sztorm, inwestorzy kupują złoto, szukając tzw. bezpiecznej przystani. Jednak tym razem tak nie było. Czy to oznacza, że złoto przestało być złotem?

Godna płaca za godzinę w walce z lawiną "śmieciówek"

- Podstawą wzrostu płac jest konkurencja na rynku pracy. Nie ma lepszej metody - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Wadim Tyszkiewicz, wiceprzewodniczący formacji Nowoczesna. - Polska zamiast iść w stronę innowacyjności konkuruje tym, że może zapłacić najmniej swoim pracownikom - podkreśliła z kolei Joanna Samolińska z Partii Razem. Goście TVN24 Biznes i Świat rozmawiali o kondycji rynku pracy w Polsce.

Państwo wesprze innowacje w firmach

W poniedziałek rusza kolejny konkurs z programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020. O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy, które chcą zainwestować w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Do wzięcia jest 460 mln zł.

"Zniesienie sankcji wobec Iranu da ogromne możliwości biznesowi"

Zniesienie sankcji wobec Iranu stworzy ogromne możliwości dla biznesu. Rynek irański, który był odcięty przez ponad 10 lat od globalnego handlu, potrzebuje praktycznie wszystkiego - zapewnia w rozmowie z PAP wiceszefowa MSZ Katarzyna Kacperczyk, która złożyła już wizytę w Teheranie.

Hipoteka bez etatu? To już norma

Banki nie odprawiają automatycznie z kwitkiem tych, którzy pracują na umowie śmieciowej, a chcieliby wziąć kredyt na mieszkanie – donosi "Gazeta Wyborcza".

Polski problem ze "śmieciówkami". "Dotyczy zaledwie 4 proc. pracowników"

Problem tzw. "śmieciówek", czyli cywilno-prawnych umów o pracę powraca co jakiś czas. Ile tak naprawdę osób pracuje na "śmieciówkach", a ile na umowach o pracę na czas określony? - W Polsce na umowach cywilno-prawnych pracuje 3-4 proc. osób. Te 30 proc., które przewija się w dyskusji to są osoby mające umowy o pracę, ale terminowe - podkreśliła w programie "Bilans" prof. Joanna Tyrowicz z Instytutu Ekonomicznego NBP.

Podatek bankowy niepokoi branżę. "Nikt nie lubi zmian"

Coraz częściej w zapowiedziach niektórych polityków pojawia się wprowadzenie podatku bankowego. Czy to dobry pomysł, czy może banki przerzucą część kosztów na klientów? - Podatek bankowy, zmiany legislacyjne to coś, co wpływa na średniookresowe perspektywy zarobków banków i wpływa na postrzeganie sektora. A ten do tej pory był bardzo zyskowny i napędzał polską giełdę. Dodatkowo nikt nie lubi zmian - w prawodawstwie, systemie - oceniła w programie "Bilans" w TVN24 Biznes i Świat Magda Polan, ekonomistka Goldman Sachs. Dodała, że dla całego sektora finansowego SKOK-i, które odnotowują straty "nie są" aż tak dużym problemem".