Z kraju

Z kraju

"Greków czeka piekło. Za bankructwo zapłacą straszną cenę"

W Unii Europejskiej jest jakiś ferment. Proces systematycznego pogłębiania integracji i poszerzenia rozszerzenia UE został zahamowany - powiedział w programie "Świat" były senator prof. Longin Pastusiak. Z kolei Władysław Frasyniuk, były opozycjonista uważa, ze Grecję w przypadku bankructwa czeka "czyściec, a nawet piekło", a obywatele "zapłacą straszną cenę". "Zapłaci też Europa, bo to zawirowanie spowoduje falę spekulacji".

Kopacz obiecuje: chcę wyeliminować umowy śmieciowe

W programie PO znajdzie się skuteczny sposób rozwiązania kwestii tzw. umów śmieciowych - zapewniła w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Jak powiedziała, rozwiązanie będzie się wiązało ze stażem pracy.

Frank podskoczył, a szef KNF nadal przekonuje do swojej propozycji przewalutowania kredytów

Wobec faktu, że kurs franka utrzymuje się w granicach 4 zł przedstawiona przeze mnie koncepcja przewalutowania kredytów frankowych wciąż jest najbardziej korzystna - mówi przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak. Propozycja szefa KNF zmierza do tego, by podzielić negatywne skutki zmian kursowych między klientów a banki, ale potencjalna strata sektora bankowego mogłaby wynieść 25 mld zł.

Kopacz uspokaja: Polska jest bezpieczna, nasze banki też

Polska i polski sektor bankowy są bezpieczne - zapewniła w poniedziałek premier Ewa Kopacz, pytana o sytuację w Grecji. Dodała, że jeśli złoty będzie się osłabiał, Polska może użyć "wszelkich dostępnych instrumentów". Rynki i Polaków uspokajał też podczas specjalnego briefingu wiceminister finansów Artur Radziwiłł. - Polska nie ma bezpośrednich związków finansowych, gospodarczych, kredytowych z Grecją - dodał.

PiS chce wyższych podatków dla najbogatszych

Nowa 39 proc. stawka podatku PIT miałaby objąć dochody przekraczające 300 tys. złotych rocznie i pomóc w sfinansowaniu obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Uważaj na dokumenty, chroń prywatność. Kilka rad na wakacje

Wypożyczając sprzęt sportowy nie należy zostawiać w zastaw dokumentów potwierdzających tożsamość, a publikując na portalach społecznościowych zdjęcia znajomych powinniśmy mieć na to ich zgodę – przypomina w związku z wakacjami Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa.

Zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia. Jest nowe prawo

Mała rewolucja na rynku budowlanym. Dziś zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy Prawa budowlanego, które mają usprawnić proces budowlany przez zniesienie niektórych ograniczeń biurokratycznych i prawnych. Chodzi m. in. uzyskanie decyzji o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego.

Wielkie pieniądze, lobbing i walka o pasażera. Ta rewolucja może namieszać i u nas

Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania czy Wielka Brytania - w tych krajach wojna o to, kto będzie woził pasażerów już ruszyła. Walka toczy się o ogromne pieniądze, zatem w debacie nie brakuje emocji oraz walka lobbystów. Pierwsi domagają się rynku bez regulacji, drudzy wykluczenia z niego kierowców opierających swoją działalność na takich aplikacjach jak Uber czy MyTaxi. Wkrótce o problemie może być głośno również w Polsce.

Ceny paliw lekko w dół

Po podwyżkach cen benzyn i oleju napędowego na przełomie maja i czerwca, w tym tygodniu na części stacji ceny zaczęły spadać. W skali całego kraju benzyna bezołowiowa 95 taniała średnio o 1 grosz na litrze, a olej napędowy o 3 grosze na litrze - podaje BM Reflex.

#TunezjaJadęTam miało odbudować zaufanie. Pytania o bezpieczeństwo znów wracają

Skoro terroryści zabijają turystów i z karabinami chodzą między leżakami, to wypoczynek w kurorcie może być jak gra w rosyjską ruletkę. Tunezja to znany i lubiany kierunek turystyczny Polaków, więc pytamy: gdzie jechać, a gdzie nie jechać i co robić, kiedy śmierć zagląda na plażę? Tym bardziej, że do wakacji w Tunezji jeszcze niedawno zachęcali znani i lubiani Polacy. Materiał "Faktów" TVN.

Seria zamachów oraz greckie negocjacje. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Atak na plażowiczów w Susie, mieście położonym na wybrzeżu Tunezji. Nie żyje co najmniej 37 osób. Wśród nich mają być cudzoziemcy. Polskie MSZ na podstawie dostępnych do tej pory informacji podaje, że wśród ofiar nie było Polaków. To główny temat weekendu w TVN24 Biznes i Świat. Ponadto, będziemy mówić o greckich negocjacjach z wierzycialmi oraz o wyroku Sądu Najwyższego w USA, który uznał że konstytucja tego kraju gwarantuje parom tej samej płci prawo zawierania małżeństw. Taka decyzja oznacza, że małżeństwa homoseksualne staną się legalne we wszystkich 50 stanach. Na antenie także filmy dokumentalne.

Łódź będzie miała prawie metro

Dwie podziemne stacje - w centrum Łodzi oraz w pobliżu Manufaktury - zlokalizowane mają być na trasie podziemnej kolei po powstaniu tunelu łączącego dworce Łódź: Fabryczna, Kaliska i Żabieniec. Prace nad studium wykonalności PKP PLK chce zakończyć w 2015 r.

Wyższe emerytury i renty. Rząd proponuje 20 proc. i dyskutuje

Waloryzacja rent i emerytów w 2016 r. była głównym tematem piątkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Szef Ministerstwa Pracy, przedstawiając propozycję rządu w tej sprawie zaznaczył, iż nie jest ona ostateczna i liczy na dyskusję ze wszystkimi przedstawicielami strony społecznej.

Kolejne polskie biura podróży zawieszają wyjazdy do Tunezji

Biura TUI, Itaka i Rianbow Tours poinformowały, że po dzisiejszym zamachu w kurorcie Susa, wycofują ze swojej oferty wyjazdy do Tunezji. Jak zapewniają, ich klienci nie ucierpieli w wyniku ataku i będą ściągani do kraju w najbliższych dniach. Także biuro Neckermann poinformowało nas, że w hotelach, które byly celem terrorystów, nie było ich klientów. Susa - jak i cała Tunezja - znajduje się na liście ostrzeżeń MSZ z adnotacją "Nie podróżuj", ale była bardzo popularna wśród polskich turystów.