Z kraju

Z kraju

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki Produktu Krajowego Brutto Polski na 2018 do 5,1 procent z 4,8 procent, a na 2019 rok do 3,8 procent z 3,6 procent - wynika z najnowszych prognoz makroekonomicznych. W 2020 roku wzrost gospodarczy ma wyhamować do 3 procent, wobec prognozowanego wcześniej 2,9 procent.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Z wypowiedzi jej przewodniczącego wynika, że na niezmienionym poziomie stopy zostaną także w przyszłym roku. RPP nie widzi również zagrożenia dużym wzrostem inflacji, choć na poziom cen mogą zacząć wpływać koszty energii elektrycznej.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przekopu Mierzei Wiślanej. Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk ma nadzieję, że do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku akcyzowym od samochodów z dużymi silnikami. "Projektowane przepisy nie przewidują zwiększenia stawek akcyzy na auta, lecz mają zapobiec oszukiwaniu zarówno nabywców używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy jak i budżetu państwa" - wyjaśnił resort w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Od kilkunastu lat średnia cena prądu utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Co ciekawe, w latach 2011-2016 średnia cena za 1kWh była wyższa niż teraz. Najwięcej płaciliśmy w 2013 roku - 0,58 zł/kWh. W przyszłym roku koncerny energetyczne chcą podnieść ceny prądu nawet o 30 procent.

Zależność Polski od węgla maleje i będzie dalej malała w najbliższym czasie; stawiamy na nowe źródła energii, między innymi energetykę wiatrową na morzu czy energetykę atomową - powiedział na konferencji prasowej w trakcie szczytu klimatycznego COP24 premier Mateusz Morawiecki.

Na rozwój elektromobilności i czystego transportu Polska przeznaczy w najbliższych 10 latach ponad 3 miliardy euro - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Nasz kraj wraz z Bankiem Światowym zapowiedział powołanie specjalnego funduszu e-mobilności.

- W Katowicach spotykamy się po to, by zapewnić warunki do życia na ziemi naszym dzieciom i wnukom, które odczują skutki decyzji podejmowanych przez nas dzisiaj - mówił podczas szczytu klimatycznego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że "Polska jest jednym z liderów działań dla powstrzymywania globalnego ocieplenia".

W poniedziałek wystawiono 150 tysięcy zwolnień elektronicznych - poinformował w TVN24 Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Wygląda na to, że udało się odnotować bardzo duży wzrost - dodał, jednocześnie przyznając, że "projekt wchodzi w życie z pewnymi perturbacjami".