Z kraju

Z kraju

Rząd zajmie się programem Rodzina 500 plus w poniedziałek

Program prorodzinny Rodzina 500 plus, który przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, ma być tematem poniedziałkowego posiedzenia rządu. W czwartek projekt zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów.

LOT ma nowego prezesa. Stery przejmuje Rafał Milczarski

Rafał Milczarski został wybrany nowym prezesem LOT - podało biuro prasowe przewoźnika. Członkiem zarządu ds. operacyjnych został Borys Buta. Rozmowy z kandydatami do zarządu i na prezesa spółki trwały od środy. Z firmą żegna się dotychczasowy p.o. prezesa i członek zarządu ds. handlowych Marcin Celejewski.

Skąd pieniądze na "Rodzinę 500 plus" w 2017 roku? "Być może potrzebne będą nowe podatki"

- Nie wiadomo, czy w 2017 roku nie będzie trzeba wprowadzić nowych podatków, aby finansować program "Rodzina 500 plus" - uważa Rafał Sadoch, główny ekonomista Noble Option. - Planowane zwiększenie ściągalności podatków jest tylko na papierze - dodał. Zdaniem Rolanda Paszkiewicza z CMD PKO SA kluczowa dla budżetu będzie inflacja i większa ściągalność podatków. - Bez tych dwóch rzeczy się nie uda - ocenił Paszkiewicz.

"Rząd nie potrafi dodawać". Opozycja krytycznie o programie 500 plus

- W wyniku programu Rodzina 500 plus wiele kobiet straci pracę, albo będą one zachęcone, aby tę pracę porzucić - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Dodał też, że to co robi rząd jest "nieprzemyślane, niepoliczone i niesprawdzone". Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO powiedział, że rząd "nie potrafi dodawać".

Projekt ustawy Rodzina 500 plus przyjęty. "Rozstrzygnęliśmy wszystkie uwagi"

- Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Zostanie on skierowany pod obrady Rady Ministrów. Mamy nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu zostanie przyjęty i skierowany do prac parlamentarnych - ogłosił na czwartkowej konferencji Henryk Kowalczyk, przewodniczący KSRM. - Kluczowe elementy projektu Rodzina 500 plus nie zostały zmienione po uzgodnieniach i konsultacjach społecznych - zapewniła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Marczuk: nabór wniosków w programie "Rodzina 500 plus" od 1 kwietnia

Nie będzie większego problemu, by od 1 kwietnia rozpocząć nabór wniosków o świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, odpowiadając na pytania posłów m.in. o tempo prac nad rządowym projektem. Wcześniej wiceminister Marczuk mówił o kulisach prac nad programem w TVN24 Biznes i Świat.

Ministerstwo Finansów z zastrzeżeniami do projektu Rodzina 500 plus

Ministerstwo Finansów krytycznie o programie Rodzina 500 plus. Jak wynika z opinii resortu zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji, MF nie może pozytywnie zaopiniować projektu w wersji po konsultacjach społecznych. W trakcie czwartkowej konferencji minister Paweł Szałamacha tłumaczył, że wszystkie uwagi zostały omówione w trakcie Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Ekspert krytycznie o podatku bankowym: uderzy w kredytobiorców

Podatki bankowe występują w wielu krajach Europy, lecz są dużo niższe niż w Polsce - np. w sąsiednich Niemczech tego rodzaju opodatkowanie jest dziesięć razy mniejsze. Lepszym rozwiązaniem byłby podatek obrotowy lub wyższy CIT dla banków - mówi prof. Andrzej Bień.

Widmo następnego ciosu. Fitch grozi Polsce obniżką ratingu

Agencja ratingowa Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową, jeśli nowy rząd dalej będzie proponował zastosowanie środków prowadzących do zwiększenia deficytu budżetowego - informuje Bloomberg. Niemal dwa tygodnie temu agencja Standard&Poor's obniżyła rating Polski.

Ratingi, zadłużenie, nowe podatki. Czarne chmury nadciągają nad Polskę

Podatek bankowy, wzrost wydatków oraz kłopoty chińskiej gospodarki, to tylko niektóre z czynników, które mogą przyciągnąć czarne chmury nad polską gospodarkę. Równie ważne są ratingi, które kształtują opinię o naszym kraju. A jeżeli one nie będą najlepsze, pojawią się problemy dotyczące kosztów obsługi długi. To wszystko może spowodować, że w trudnym otoczeniu nie będzie miejsca na zwiększanie wydatków.

Kowalczyk: pomoc dla frankowiczów w etapach

- Spełniliśmy wszystkie oczekiwania. Mówienie teraz, że jest to uderzenie w polski sektor handlowy jest całkowicie nieuprawnione - mówi o podatku od marketów Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Minister nie wykluczył wprowadzenia zmian w prezydenckim projekcie pomocy dla kredytobiorców walutowych. Miałyby polegać na np. etapowym wprowadzaniu rozwiązań.

Petru: PiS myśli, że państwem można zarządzać przez telefon

To budżet jednoroczny, z długiem na styk - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Ryszard Petru, lider Nowoczesnej i dodał: - Nie mam pojęcia z czego będzie finansowany program Rodzina 500 plus w 2017 roku. Petru skomentował też sprawę wezwania prezesów banków na posiedzenie sejmowej komisji finansów publicznych ws. podnoszenia opłat. "To przypomina pokazowe procesy w PRL-u".

Posłowie debatują nad budżetem. "Obietnice wyborcze zostaną zrealizowane. Pani premier, damy radę!"

Założenia makroekonomiczne projektu ustawy budżetowej na 2016 r. są realistyczne - mówił w środę w Sejmie sprawozdawca komisji finansów publicznych Andrzej Jaworski (PiS). Opozycja zarzuciła PiS, że psuje polskie państwo, bo nie umie zarządzać gospodarką. PO domaga się, by niespodziewane, większe wpływy z NBP "nie zostały przejedzone" lecz zostały przeznaczone na obniżenie deficytu.

Sejm kontra szefowie banków. "Komisja powinna ich przepytać"

PiS chce, aby władze banków, które podniosły opłaty dla klientów, wytłumaczyły się ze swoich decyzji w Sejmie. - Klienci chcą się dowiedzieć dlaczego nagle skoczyły marże i opłaty - argumentuje Andrzej Jaworski, szef sejmowej komisji finansów. - Nie mają ku temu podstaw. Komisja powinna ich przepytać - uważa Paweł Szałamacha, minister finansów.

Grozi nam luka węglowa. Nie wiadomo, jak ją zapełnić

Do 2030 r. udział węgla z eksploatowanych obecnie kopalń w miksie energetycznym Polski spadnie z ponad 85 proc. do nawet poniżej 30 proc., co może spowodować powstanie tzw. luki węglowej. Nie jest jasne, jak zostanie ona wypełniona - wynika z opracowania Forum Analiz Energetycznych.