Z kraju

Z kraju

Sejm, który rozpoczyna dziś trzydniowe posiedzenie, zajmie się na nim rządowym projektem wprowadzającym świadczenie wychowawcze na dzieci w wysokości 500 zł. Opozycja, która złożyła liczne poprawki do programu, jest krytyczna wobec projektu.

Przewoźnicy, pozbawieni zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji, nie planują protestów. - Wszyscy ze zrozumieniem odnoszą się do negocjacji, nie ma żadnych emocji - powiedział szef Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Jan Buczek.

Polska Izba Handlu oczekuje, że Ministerstwo Finansów i rząd zmienią ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. Aby o tym dyskutować, handlarze zaprosili na dzisiaj przedstawicieli wszystkich resortów na konsultacje. "Niestety nikt z rządu się dziś nie pojawił" - czytamy w komunikacie. Z kolei spotkanie ministra finansów z organizacjami zrzeszającymi handlowców ma odbyć się w środę.

Marcin Mastalerek został nowym dyrektorem wykonawczym ds. komunikacji korporacyjnej w spółce PKN Orlen. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Filla, który tę funkcję sprawował od 2010 roku. A zaledwie kilka lat temu były rzecznik PiS na Twitterze napisał: Zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes, lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej.

- Prokurator uznał, że prawo do wnioskowania o dywidendę nie jest obowiązkiem. A skoro nie jest obowiązkiem to nie ma przestępstwa. I to była podstawa umorzenia tego śledztwa - powiedział TVN24 Mariusz Marciniak, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. Chodzi o śledztwo dotyczące nieprawidłowości w SKOK-ach i ewentualnej odpowiedzialności w tej sprawie senatora PiS Grzegorza Biereckiego. Gdyby Kasa Krajowa pobierała dywidendę to miałaby pieniądze np. na ratowanie upadających kas, na ten cel do tej pory wypłacono z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego 3,5 mld złotych.

Możliwość umorzenia wkładu własnego na zakup mieszkania oraz możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców dzieci do 3 roku życia - to niektóre elementy programu prorodzinnego Nowoczesnej. W najbliższym czasie powstać ma projekt ustawy dotyczący wsparcia młodych rodzin. Z kolei politycy PO przypomnieli w poniedziałek swój postulat rozszerzenia programu "Rodzina 500 plus".

W styczniu 2016 roku stopa bezrobocia wzrosła do 10,3 procent z 9,8 procent w grudniu 2015, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Metanowiec "Al Nuaman" z drugim transportem skroplonego gazu ziemnego wpłynął w poniedziałek do gazoportu w Świnoujściu. Gigantyczna jednostka o długości ponad 315 m ma w swoich ładowniach gaz przeznaczony do technicznego rozruchu gazoportu. Zdjęcie i filmy z wpłynięcia statku do gazoportu dostaliśmy na Kontakt 24.