Z kraju

Z kraju

W środę w TVN24 Biznes i Świat będziemy śledzić wydarzenia w Szwajcarii, gdzie aresztowano sześciu wysokich rangą działaczy FIFA. Będziemy także w w brytyjskim parlamencie, gdzie Królowa Elżbieta II przedstawi program premiera Davida Camerona. Przyjrzymy się również pomysłom bankowców na rozwiązanie problemów osób zadłużonych we franku szwajcarskim.

LPP, największa polska firma odzieżowa, która w styczniu 2014 roku przeniosła prawa do swoich marek na Cypr, wraca ze swoimi znakami towarowymi do Polski - donosi "Gazeta Wyborcza". Spółka liczy, że zmiana wpłynie na poprawę wyniku finansowego i ociepli wizerunek firmy.

Takiej okazji nie można przepuścić. Jesteśmy tuż po wyborach prezydenckich, a GUS właśnie opublikował nowe dane na temat bezrobocia w podziale na powiaty. Aż się prosi, żeby sprawdzić, jak wyglądają wyniki wyborów, tam gdzie bezrobocia praktycznie nie ma i tam, gdzie jest ono największe w kraju. Czy różnice są drastyczne? Czy duże bezrobocie sprzyja głosowaniu na opozycję? A może na kandydata „antysystemowego”?

- Polacy nie chcą wchodzić do strefy euro, bo kojarzy się nam ona z kryzysem. Ponadto dziś jest to dla nas nieopłacalne - w ten sposób na antenie TVN24 Biznes i Świat Konrad Białas z TMS Brokers i Alfred Adamiec z Polskiego Towarzystwa Doradców Finansowych komentują najnowsze wyniki CBOS. Wynika z nich, że aż 70 proc. Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu euro w naszym kraju. Jest to najwyższy wskaźnik w historii.

- Program "Mentors 4 Starters" jest skierowany do młodych ludzi mających za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe, a my chcemy pomóc im rozwinąć ich potencjał przez mentoring i doradztwo- tłumaczy na antenie TVN24 Biznes i Świat Maria Belka, kurator warszawskiego hubu Global Shapers organizującego program. "Mentors 4 Starters" daje możliwość przedstawienia swoich planów zawodowych lub realizowanych projektów uznanym autorytetom w świecie biznesu i uzyskania od nich cennych rad dotyczących rozwoju kariery. Dzięki temu, młodzi mogą poznać specyfikę wybranej branży i rozwinąć się zawodowo. - My, praktycy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem staramy się podzielić wiedzą - o szczegółach projektu opowiadał Wojciech Kostrzewa, prezes zarządu i dyrektor generalny ITI, a jednocześnie jeden z mentorów biorących udział w programie.

- Dzisiaj dowiedziałam się, że PSL składa ten projekt - powiedziała premier Ewa Kopacz pytana na konferencji prasowej na temat przejęcia ustawy dotyczącej 40-letniego stażu pracy. Wcześniej rzecznik Klubu Parlamentarnego PSL Jakub Stefaniak poinformował, że projekt "dziś jeszcze trafi do laski marszałkowskiej". Kancelaria Prezydenta wczoraj zdecydowała o wycofaniu z konsultacji społecznych własnego projektu ustawy. - Projekt był wyborczym blefem Komorowskiego - komentują tymczasem kluby SLD i SP.

Młodzi ludzie w centrum uwagi. Najpierw kuszeni podczas kampanii wyborczej, teraz oceniani są za swój wybór. Podczas uroczystości wręczenia stypendiów im. Lesława Pagi na GPW szef NBP prof. Marek Belka mówił o efektach transformacji odczuwanych przez młodych ludzi. I w ostrych słowach skomentował wyniki wyborów prezydenckich. - Szef NBP powinien unikać angażowania się w spory polityczne, w ocenianie partii i obrażanie dużej części wyborców - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy". - Marek Belka słynie z tego, że nie waży słów. Mówi, co myśli - ocenił z kolei Andrzej Jonas z "Warsaw Voice".

Mimo znacznego wzrostu liczby miesięcznych użytkowników Twitter odnotował słabsze niż przewidywano wyniki finansowe. Spadek jest jeszcze bardziej wyraźny w porównaniu ze stale rosnącymi przychodami Facebooka. Eksperci ds. mediów społecznościowych wskazują jednak na konieczne zmiany profilu sieci.

- Andrzej Duda cały czas podtrzymywał i podtrzymuje, że jednym z jego priorytetów będzie złożenie jeszcze w tym roku projektu ustawy, który daje szansę na powrót do poprzedniego wieku emerytalnego - powiedziała Beata Szydło, szefowa sztabu prezydenta elekta Andrzeja Dudy.