Z kraju

Z kraju

Kredyty nadal są tanie. RPP: ceny będą rosły

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła głównej stopy procentowej - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Zdaniem analityków do zmian stóp procentowych może dojść dopiero po wymianie prawie całego składu rady, czyli na początku 2016 roku.

Przedsiębiorcze matki chcą zmian w ustawie. "Nie dla prawa wstecz"

Przed kancelarią premiera protestowały w środę przedstawicielki ruchu „Matki na Działalności Gospodarczej", które chcą zmian w ustawie dot. zasiłków macierzyńskich. Uzyskały zapewnienie, że ciężarne, które ubezpieczały się wg starych zasad, po staremu otrzymają także zasiłek.

Senat o pomocy dla frankowiczów. "To próba zalegalizowania wyłudzenia"

Jednym z głównych tematów rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia Senatu jest ustawa o frankowiczach. Najprawdopodobniej senatorowie poprawią wprowadzony przez Sejm zapis, który koszty przewalutowania kredytów walutowych w 90 procentach przenosi na bank. - Przede wszystkim senatorowie powinni zmienić tytuł ustawy, na ustawę o darowaniu długów osobom, które na to darowanie nie zasługują - mówił w TVN24 Biznes i Świat Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polski. - Senatorowie powinni tę ustawę odrzucić z takich powodów, że ona próbuje zalegalizować bezprawne wyłudzenie - ocenił z kolei Maciej Pawlicki, prezes stowarzyszenia „Stop bankowemu bezprawiu”.

Te państwa cierpią najmocniej przez niskie ceny ropy

Ropa naftowa jest najtańsza od lat. Które kraje najmocniej cierpią z powodu niskich cen surowca? Cen na poziomie 160 dolarów za baryłkę potrzebuje Wenezuela, by utrzymać budżet w ryzach. Nieco niższe (130 dolarów) oczekiwania ma Iran oraz Rosja - 110 dolarów. Zbyt niska cena oznacza, że te państwa mogą mieć problemy ze zbilansowaniem swojego budżetu. A to może oznaczać problemy z wypłatami rent i emerytur i niepokoje społeczne.

Pracodawcy mają rekordowe plany rekrutacji. A Polacy chcą podwyżek

Koniec niepewności na rynku pracy. W ostatnich miesiącach systematycznie umacnia się pozycja pracowników na rynku - wynika z kolejnej, czwartek edycji Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Work Service. Od początku roku spadł (z 28 do 19 proc.) odsetek obawiających się o zatrudnienie, a co drugi pracujący Polak oczekuje wzrostu wynagrodzenia.

Radom dostał skrzydeł. Wystartował pierwszy rejsowy samolot

Pierwszy rejsowy samolot wystartował we wtorek z lotniska w Radomiu. Liniami Air Baltic polecieli do Rygi pierwsi pasażerowie. Byli wśród nich przedstawiciele władz Radomia, którzy w Rydze spotkają się m.in. z przedstawicielami tamtejszego magistratu i ambasady.

Agencja Turystyczna Zawadzkie niewypłacalna. Za granicą około 150 osób

Kolejny touroperator w ciągu ostatnich dni znalazł się w kłopotach. Agencja Turystyczna Zawadzkie działająca w Opolu, poinformowała na swojej stronie internetowej, że od dziś "w związku z utratą płynności finansowej zmuszona jest do zaprzestania realizowania jak i dalszej sprzedaży oferty turystycznej". Opolski urząd marszałkowski rozpoczął starania o zapewnienie klientom biura bezpiecznego powrotu do kraju.

"Suszą objętych jest ponad 1 mln hektarów"

Straty związane z suszą z pewnością będą dużo większe niż możliwości pomocowe państwa - podkreślił w "Otwarciu dnia" minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że "w tej chwili suszą objętych jest ponad 1 mln hektarów".

Bezrobocie wciąż spada. Także według Eurostatu

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce - według metodologii Eurostatu - w lipcu wyniosła 7,6 proc. względem 7,7 proc. w czerwcu - podał we wtorek Eurostat. Według metodologii GUS stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,1 proc.

W PKP Cargo coraz goręcej. Związkowcy z rady nadzorczej naruszyli prawo?

Sytuacja w PKP Cargo jest coraz bardziej napięta. Już blisko dwa miesiące związki zawodowe są w sporze zbiorowym ze spółką. Chodzi o podwyżki. Końca konfliktu nie widać, a dwóm członkom rady nadzorczej PKP Cargo ze związków zawodowych spółka ma zarzucać nawet nielojalność i działanie na szkodę firmy - pisze "Gazeta Wyborcza".

Co czwarta rodzina bierze pożyczkę na wyprawkę szkolną

Wysłanie dzieci do szkoły to dla 40 proc. rodziców duży lub bardzo duży wydatek. By kupić wszystkie potrzebne przybory i podręczniki połowa z nich musi mocno zacisnąć pasa, a 25 proc. decyduje się na pożyczkę - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.

Rozwiązujesz promocyjną umowę? "Operator może domagać się pieniędzy"

W przypadku rozwiązania promocyjnej umowy przez abonenta operator telekomunikacyjny może domagać się zwrotu przyznanej ulgi. Nie może ona być jednak pobierana w pełnej wysokości lecz pomniejszona proporcjonalnie do czasu obowiązywania kontraktu - przypomina UOKIK w decyzji dotyczącej poznańskiego przedsiębiorcy Echostar Studio.

Szersza oferta, sygnały ostrzegawcze. Klienci Alfa Star zostali na lodzie

Turyści pozostawienia sami sobie przez biuro Alfa Star szukają biletów i miejsc w samolotach. Urlop musieli niespodziewanie przerwać, a teraz muszą liczyć na ubezpieczenie i urząd marszałkowski. Z siedziby turystycznego bankruta znika logo. Dlaczego nikt nie reagował na sygnały o złej kondycji biura? Materiał "Faktów" TVN.

Pomoc dla poszkodowanych przez suszę wkrótce ruszy

Ustanowienie programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w swych gospodarstwach w wyniku trwającej od dłuższego czasu suszy - to jeden z punktów rozpoczętego w poniedziałek po południu w Gdańsku, wyjazdowego posiedzenia rządu.

Raty kredytów szybko nie wzrosną. Stopy w tym roku bez zmian

Po rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym decyzyjnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie należy spodziewać się niespodzianek - mówią zgodnie analitycy. Do zmian stóp, przypuszczają, może dojść dopiero po wymianie prawie całego składu RPP na początku 2016 r.

LOT ma nowego szefa. Marcin Celejewski p.o. prezesa

W związku z rezygnacją Sebastiana Mikosza z funkcji prezesa zarządu PLL LOT S.A., Rada Nadzorcza spółki zdecydowała o powierzeniu pełnienia obowiązków prezesa LOT-u Marcinowi Celejewskiemu, członkowi zarządu ds. handlowych - podała w poniedziałek RN PLL LOT.

Mniej palimy. Ale to nie znaczy, że żyjemy zdrowo

Zdecydowanie mniej palimy, spożywamy za to więcej mleka i jego przetworów, jemy też więcej cukru - wynika z danych, jakie w poniedziałek opublikował Główny Urząd Statystyczny. Według GUS jemy mniej warzyw i owoców.

PO złożyła w Sejmie projekt noweli ustawy o lasach

Do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o lasach. Nowe przepisy doprecyzowują, że lasy będące własnością skarbu państwa jako dobro ogólnonarodowe będą szczególnie chronione i nie będą podlegały przekształceniom własnościowym.