Z kraju

Z kraju

Uelastycznienie procedur, ułatwienie realizacji inwestycji i stabilizacja wydanych pozwoleń na budowę - to najważniejsze propozycje prawne przewidziane w projekcie kodeksu budowlanego, które przedstawiła Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego.

Polska jest krajem zasobnym w surowce mineralne, nie ma jednak spójnej polityki surowcowej. Tymczasem bez niej polska gospodarka, szczególnie ta oparta o najnowocześniejsze technologie, nie będzie wystarczająco konkurencyjna - twierdzą autorzy raportu "Polityka surowcowa Polski", który został we wtorek zaprezentowany w Warszawie.

Unia Europejska i USA muszą być zjednoczone, aby położyc kres agresji Rosji - takim stwierdzeniem zakończyło się wczorajsze spotkanie Tusk-Obama w Waszyngtonie. Jaką rolę do odegrania w tym konflikcie ma Polska i czy w ogóle ktoś bierze nasze zdanie pod uwagę? O tym, porozmawiamy w dzisiejszym programie "Świat" o godz. 20:20 w TVN24 Biznes i Świat. Gościem Jolanty Pieńkowskiej będzie Jacek Rostowski - szef Zespołu Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.

- Zapoznałam się z pismem od szefa KNF, ale było one kierowane do CBA i ABW. To te instytucje zajmą się wyjaśnieniem tej sprawy. Sytuacja jest bardzo poważna - mówiła premier Ewa Kopacz, pytana o doniesienia mówiące o domniemanym wyprowadzeniu przez senatora PiS Grzegorza Biereckiego milionów złotych ze SKOK. Tematem zajmie się 18 marca komisja finansów publicznych. Bierecki został zawieszony w prawach członka klubu PiS.

Wszystkie cztery kopalnie Kompanii Węglowej (KW) przeznaczone do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń powinny tam trafić do końca kwietnia. - Dokonujemy wszelkich operacji formalno-prawnych które są niezbędne aby ten proces przeprowadzić. Póki co, jest on przeprowadzony zgodnie z harmonogramem tak jak planowaliśmy podczas podpisywania porozumień - zapewnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Polska jest w trakcie negocjacji gazowych z Gazpromem. Trwa bowiem kolejne tzw. okienko negocjacyjne. W piątek agencja Interfax podała, że średnia cena gazu rosyjskiego Gazpromu dla krajów europejskich w 2014 roku zmniejszyła się o 11 proc. Polska zgodnie z wcześniejszymi podejrzeniami płaci więcej niż wynosi średnia cena dla Europy. - Jest duża szansa na to, że będziemy mieli niższą cenę - podkreślił w "Otwarciu dnia" w TVN24 Biznes i Świat Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego. Z kolei Piotr Maciążek z serwisu Defence24 jest mniej optymistyczny: - Sytuacja finansowa Gazpromu jest tak zła, że być może będzie on dążył do konfrontacji z Polską, czyli sądu arbitrażowego. Bo to będzie mu się bardziej opłacało.

Dzisiaj rusza kolejna, wiosenna edycja targów pracy i praktyk Absolvent Talent Days. Impreza będzie gościć w pięciu polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Targi to wyjątkowa okazja, żeby osobiście spotkać się i porozmawiać z ponad 400. pracodawcami. Patronem medialnym wydarzenia jest telewizja TVN, która weźmie udział w targach w Krakowie.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu zostanie rozpisany konkurs na nowego prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Na początku lutego do dymisji ze stanowiska prezesa ZUS podał się Zbigniew Derdziuk.

W tej kadencji parlamentu nie zdążymy dostosować zasad przyznawania emerytur celnikom do wyroku TK, mówi wiceminister finansów Jacek Kapica. Trybunał orzekł, że celnicy są dyskryminowani, bo wyłączono ich z przywilejów emerytalnych, przysługujących innym mundurowym.

- Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, szef resortu pracy. Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 12 proc., tyle samo co w styczniu - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Rok temu było to 13,9 proc.

Dziś odbyło się spotkanie przewodniczącego Rady Gospodarczej przy premierze Janusza Lewandowskiego z prezesem Związku Banków Polskich Krzysztofem Pietraszkiewiczem. Celem spotkania była ocena bieżących praktyk banków w obszarze kredytów frankowych. Podjęcie w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny luzowania ilościowego czyli znacznych zakupów papierów dłużnych państw strefy euro na rynku wtórnym spowodowało wzrost kursów obligacji i tym samym spadek ich rentowności. Grecja rozpocznie w środę rozmowy z instytucjami reprezentującymi jej wierzycieli na temat reform, które są warunkiem otrzymania kolejnej raty wsparcia finansowego.

Nie tylko egzotyczna kultura i wspaniały krajobraz, ale też idealne warunki dla rozwoju biznesu. To oferują dziś Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przedstawiciel państwa przekonują firmy z Polski do nawiązywania relacji handlowych. We wtorek w warszawskim Hotelu Bristol odbędzie się konferencja „Expand Your Business to Emirates”.