Z kraju

Z kraju

Zarabianie na złocie

Dzięki głośnemu już przypadkowi firmy Amber Gold wszyscy bardziej interesujemy się tym jak funkcjonuje rynek złota w Polsce.

Rośnie sprzedaż Action

Dystrybutor sprzętu IT, spółka Action nie zwalnia tempa rozwoju, przychody w pierwszym półroczu urosły o 40%, a zarząd zapowiada, że nie dzieje się to kosztem spadku marż. Prognoza na cały rok jest niezagrożona, co oznacza, że w kolejnych kwartałach też ma być nieźle. Gościem TVN CNBC był prezes Action Piotr Bieliński.

Euro-kryzys

Eurogrupa zatwierdziła 100 mld euro pomocy dla hiszpańskiego sektora finansowego. Jednocześnie na rynku nie brakuje głosów, że to tak naprawdę za mało i że hiszpański sektor finansowy nadal będzie pogrążony w kryzysie. Tymczasem na szerokim rynku międzybankowym w strefie euro nadal panuje bardzo duża nieufność. Mamy jednocześnie dwa kryzysy – jeden związany z płynnością na rynku, drugi związany z wypłacalnością banków hiszpańskich. W TVN CNBC pytaliśmy o nie Józefa Wancera, doradcę zarządu Deloitte.

Pilab na NewConnect

Własne oprogramowanie, jeśli jest dobrze zrobione i trafia na zapotrzebowanie na rynku potrafi być źródłem sukcesu dla spółki informatycznej. Dziś na New Connect pojawiła się spółka piLab, która oferuje oprogramowanie przydatne przy cyfryzacji zbiorów dokumentów i przy zarządzaniu dokumentami. Gościem TVN CNBC był prezes spółki Krystian Piećko.

Chemoserwis-Dwory na zakupach

Grupa Chemoservis poszerza zakres swoich usług o unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych. Przejmuje właśnie spółkę MD Proeco, która się tym zajmuje. Sprzedającymi w tej transakcji są najwięksi akcjonariusze Chemoservisu. W jakiej kondycji finansowej jest MD Proeco? O tym w rozmowie z prezesem Chemoserwis-Dwory Wojciechem Mazurem.

NAVIMOR –INVEST zbiera umowy

Navimor InVest zbuduje w porcie w Darlowie nowy basen rybacki za blisko 11 mln zł. Niedawno spółka informowała tez o nowym kontrakcie w Czechach. W sektorze budowlanym nadal nie brakuje nowych zleceń, ale problemem jest rentowność kontraktów. Czy w budownictwie morskim mają ten sam problem? Mówił o tym wiceprezes Navimor InVest Tomasz Marcinkowski.

Australijskie problemy?

Australia nie będzie drugą Hiszpanią -mówi Wayne Swan, wicepremier oraz minister skarbu Australii.

Milion w portfelu

W dzisiejszym „Milionie” podsumowanie portfeli gości. Dokonuje go Michał Duniec, Starszy analityk Analizy Online razem z Pawłem Blajerem. Dowiemy się czyje inwestycje były najzyskowniejsze i który z gości najlepiej dobrał aktywa do portfela.

Blask złota

Rynek złota fizycznego w Polsce – ile go jest i gdzie jest przechowywane. NBP ma rezerwy w wysokości 100 ton, ale sztabki sprzedaje też np. Mennica. O inwestowaniu w złoto rozmowa z Martą Prusik, analityk rynku złota Mennica Polska.

Kredyty walutowe

Złoty najmocniejszy do euro i franka od dwóch i pół miesiąca. Sprawdzamy, o ile obniży to raty kredytów hipotecznych w tych walutach. O sytuacji na rynku kredytów walutowych mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera.

Inflacja

Inflacja bazowa i koniunktura gospodarcza – kiepskie dane z gospodarki, czy RPP obniży stopy i o ile. Prognozy ostrzegają przed wyższymi cenami żywności na jesieni, jak wróży to inflacji konsumenckiej? Na ten temat mówi Grzegorz Ogonek, Ekonomista ING BSK.

Zarobić na ropie

Napięcie wokół Syrii, zapasy paliw spadają, ropa drożeje. Tylko w lipcu zarówno brent, jak i crude podrożały o kilkanaście dolarów na baryłce. Perspektywy dla rynku ropy, a w konsekwencji cen paliw oraz inwestycji opartych na ropie. O tym mówi Paweł Kordala, analityk X-Trade Brokers.

Inflacja

Inflację konsumencką pchnęły w górę niemal wyłącznie ceny żywności, mówi prof. Filar. Jego zdaniem inflacja bazowa zostanie na poziomie 2,3% tak jak w maju, mimo że CPI skoczyła w górę o 0,7 punktu procentowego. Według prognoz żywność ma stanieć trochę w wakacje, a jesienią znów podrożeć. Ile zapłacimy za jedzenie? O tym w rozmowie z Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Umowy bez tajemnic

Widz pyta nas o to, w jaki sposób sprzedać salon fryzjerski pracownicy. Najpierw chce podpisać umowę przedwstępną, a własność sprzętu ma przejść na nią po zapłacie. Jak napisać stosowną umowę, podpowiada Przemysław Buczkowski, partner w Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci.

Raport paliwowy

Ceny ropy naftowej na giełdach najwyższe od 7 tygodni. Wszystko z powodu danych o spadku zapasów surowca w USA, rosnących napięć w Syrii i ataku terrorystycznego w Bułgarii. Rozmowa z Ryszardem Kaczmarkiem, wiceprezesem BM Reflex.

Urlopowe zasady

W jakich przypadkach można ściągnąć pracownika z urlopu i jakie koszty związane z wypoczynkiem trzeba mu zwrócić? Magdalena Zwolińska, adwokat w DLA Piper.

Biznes globalny

Firmy informatyczne mogą wziąć udział w misji do Jerozolimy. Termin zgłoszeń mija 24 lipca. Przedsiębiorstwa biotechnologiczne, działające w zakresie ochrony Środowiska, a także energii odnawialnej mogą wybrać się na Forum Biznesu i Współpracy Technologicznej w Chengdu. Tutaj można się zgłaszać do końca lipca. W obu przypadkach firmy mogą dostać dofinansowanie na pokrycie części kosztów z Ministerstwa Gospodarki. Rozmowa z Magdaleną Zwolińską z PARP.

Twój brat PIT

Nie z banku, nie z funduszu pożyczkowego, ale od osoby fizycznej lub firmy. Piotr Nowicki z CMS Cameron McKenna tłumaczy jak i kiedy spółka musi zapłacić podatek od zaciągniętej pożyczki.

Złoty rośnie w siłę

Polska waluta od początku czerwca systematycznie się umacnia wobec euro, co przy spowalniającej gospodarce nie jest dobrą wiadomością dla eksporterów. Rozmowa z Tomaszem Mączką, analitykiem walutowym Noble Markets.

Inwestycje wg Zbigniewa Jakubasa

Zbigniew Jakubas wspólnie z innymi inwestorami tworzy fundusz inwestycyjny, który już teraz może dysponować kwotą rzędu 1 miliarda złotych. Pieniądze mają pójść między innymi na inwestycje spółki chemiczne notowane na polskiej giełdzie.

Nastroje inwestorów

W jakich nastrojach są inwestorzy indywidualni tuż przed startem sezonu kwartalnych wyników?

Problemy rynku kapitałowego

Już nie tylko spadające obroty na rynku akcji, ale też problemy z serią upadłości niektórych emitentów obligacji mogą niepokoić inwestorów. Czy władze giełdy, tak jak zareagowały w przypadku nierzetelnych emitentów na rynku NewConnect mogą w jakikolwiek sposób wzmocnić nadzór nad spółkami, które wprowadzają swoje obligacje do obrotu na rynku Catalyst? Naszym gościem był Ludwik Sobolewski – prezes warszawskiej giełdy.

JSW – najnowsza rekomendacja

Sprzedaj, cena docelowa 80 zł – taką rekomendację dla akcji JSW mają analitycy ING Securities. Choć firma jest nieźle zarządzana, ma zdrową strukturę bilansu i potencjał do poprawy efektywności, to nie sprzyja jej rynek. Spada produkcja stali w Europie a wraz z nią ceny węgla koksującego i samego koksu. O szczegółach tej rekomendacji mówił Andrzej Knigawka, szef analityków ING Securities.

Pod co grają rynki?

Polska gospodarka hamuje - dane o produkcji przemysłowej nie pozostawiają złudzeń. A jakie wnioski mogą wyciągnąć z tego inwestorzy? Jak w podobnych przypadkach zachowywała się warszawska giełda w minionych latach? M.in. na te pytania odpowiadał w TVN CNBC Wojciech Białek – główny analityk CDM PKO SA.

Milion w portfelu

W tej odsłonie przedstawiamy inwestycje Radosława Cholewińskiego z Trigon DM. Od początku inwestycji portfel stracił 0,1%. Na czy udało się najwięcej zarobić? Co przyniosło straty? O tym w rozmowie Pawła Blajera.

W poszukiwaniu pracy

Zatrudnienie niemal nie rośnie – szukamy dobrze płatnej pracy w innym mieście. Liczymy zarobki i koszty życia. Pomaga nam w tym Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy Sedlak&Sedlak

Inwestowanie w kruszce

Rynek złota i platyny – jakie pozycje na nim zająć i jakie instrumenty kupić, by osiągnąć możliwie najwyższy zysk. Po rynku surowców prowadzi nas Marcin Lipka, Markets.com.

Zarabiać na lokatach

Lokaty na 13%, 9,5%, 8,5% - pod tymi nazwami kryją się przeważnie dwa rodzaje produktów – lokata z funduszem i lokata pod warunkiem założenia konta w banku. Sprawdzamy ich opłacalność i ryzyko. Pomaga w tym Marcin Zienkiewicz, analityk Comperia.pl