Z kraju

Z kraju

PIENIĄDZE NA E-BIZNES

Innowacyjni przedsiębiorcy mogą dostać wsparcie finansowe w ramach Inkubatora Technoboard. Można liczyć na wsparcie nawet do 800 tys. złotych. Rozmowa z Krzysztofem Brzoskim, prezesem zarządu e.stolik.pl oraz Grzegorzem Rutkowskim, prezesem AukcjeZiemi.pl

RMUA TYLKO RAZ W ROKU

Przedsiębiorca w przychodni, ale jak udowodnić, że jest się ubezpieczonym? Rozmowa z Izabelą Szczygielską, prawnikiem w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

SPÓŁKA Z O.O. PRZEZ INTERNET

Bez kolejek i okienka - od 1 stycznia spółkę z o.o. można zarejestrować przez Internet. Jak tego dokonać krok po kroku? Pomocy udzielą Zuzanna Zakrzewska, starszy prawnik w CMS Cameron McKenna oraz Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości

TWÓJ BRAT PIT

Do końca stycznia ryczałtowcy muszą złożyć PIT-28. Jak przygotować się do takiego rozliczenia? Rozmowa z Rafałem Sidorowiczem, doradcą podatkowym w MDPP Doradztwo Podatkowe

113 AKTÓW PRAWNYCH NA NOWY ROK

Akcyza w górę, zmiana listy leków refundowanych oraz wzrost VAT-u na ubranka dziecięce. To tylko nieliczne przepisy prawne, które weszły w życie od 1 stycznia, a wszystkich aktów prawnych jest 113. O corocznych zmianach legislacyjnych wypowiada się dr Mariusz Bidziński, partner Chmaj i Wspólnicy Kancelaria Radcowska

BRAT VAT

Ministerstwo Finansów szacuje relację długu do PKB w 2011 roku nie przekroczyła 54%. Jak prognozują ekonomiści? Rozmowa z Moniką Kurtek, głównym ekonomistą Banku Pocztowego oraz Rafałem Beneckim z ING Banku Śląskiego

ZARABIAĆ NA STRUKTURACH

Większość produktów strukturyzowanych w 2011r. nie dała zarobić. Czy 2012 roku będzie szansa na zysk. Rozmowa z Kamilem Gemrą ze StockWatch.

EUROPEJSKIE DYLEMATY

Węgry przyjmują kontrowersyjne ustawy, sprzeciwiając się MFW. Czy Europa Środkowo–Wschodnia może pójść inną drogą niż Europa Zachodnią? Komentarz Piotra Chudzika, dyr. Zarządzającego Nomura International na CEE.

PODATKIEM W KGHM

- KGHM pod względem kosztu wydobycia jest jedną z najdroższych spółek - mówi Paweł Kordala, analityk XTB. Komentarz do sporu o podatek od kopalin.

MILION W PORTFELU

Podsumowanie inwestycji wirtualnego miliona złotych autorstwa Adama Drozdowskiego z AXA TFI.

Kleszcze długu - interwencje NBP

W końcówce zeszłego roku byliśmy świadkami kilku interwencji NBP na rynku walutowym. Było to o tyle ważne, że wzmacniając złotego, NBP oddalał groźbę przebicia poziomu 55% długu publicznego do PKB. Ministrowi finansów rynkowe działania NBP najwyraźniej się podobają, skoro przypomina, że bank centralny ewentualnie mógłby zadziałać stabilizująco także na rynku obligacji. Rzecz jasna nie kupując ich bezpośrednio od rządu - bo tego zabrania Konstytucja - ale na rynku wtórnym, aby zbić rentowności dla nowych emisji. NBP czegoś takiego jeszcze nie robił - i wyraźnie zmieszany słowami ministra Rostowskiego - oświadcza, że chodziłoby o ekstremalną sytuację. O komentarz poprosiliśmy Piotra Bielskiego, ekonomistę BZ WBK.

Podatek miedziowy a KGHM

Ministerstwo Skarbu Państwa broni KGHM przed podatkiem miedziowym, a spółka obawia się o rentowność niektórych elementów działalności. Rozmowa z prezesem KGHM, Herbertem Wirthem.

NBP nie skupi obligacji

Narodowy Bank Polski ma instrumenty na wypadek paniki na rynkach, ale nie przewidziano wśród nich skupu polskich obligacji - tak Andrzej Raczko, członek zarządu NBP odpowiada o poranku w TVN CNBC ministrowi finansów, na sugestię, że w ekstremalnej sytuacji, bank mógłby skupować krajowy dług.

Rekomendacja dla JSW

Największy debiut, i jedno z większych rozczarowań 2011 roku. Ile są warte akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej? Spytaliśmy analityka Noble Securities, Rafała Kozioła.

Inwestorzy w nastroju?

Poprawiają się odczyty wskaźnika inwestorów indywidualnych, przygotowywanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. O szczegółach rozmawialiśmy z dyrektorem ds. analiz giełdowych Stowarszyszenia, Łukaszem Porębskim.

KGHM a podatek miedziowy

Ministerstwo Skarbu Państwa staje w obronie KGHM, mówiąc, że podatek miedziowy jest zbyt wysoki. Jak wpłynie to na wycenę spółki? Rozmowa z analitykiem Societe Generale Corporate & Investment Bank, Leszkiem Iwaszko.

Rykoszetem od Węgier?

Węgierski rząd zwiększa kontrolę nad bankiem centralnym, opozycja protestuje, inwestorzy zaczynają uważnie przyglądać się całemu regionowi. Jaki wpływ sytuacja na Węgrzech może mieć na Polskę? Rozmowa ze strategiem rynków wschodzących BNP Paribas, Bartoszem Pawłowskim.

Prognozy na 2012

Miał być, a nie było - mowa o rajdzie św. Mikołaja. Czy 2012 rok przyniesie inwestorom więcej powodów do optymizmu? Rozmowa z głównym analittkiem CDM Pekao SA, Wojciechem Białlkiem.

LOKATY ROKU

Przed wojną, czy już po wojnie na lokaty? Rozmowa z Karolem Wilczko z Comperia.pl.

DOBROCZYŃCA ROKU

Filantropia w biznesie. O konkursie Dobroczyńca Roku rozmawiamy z Pawłem Łukasiakiem, prezesem Akademii Filantropii.

ŚWIATOWE GIEŁDY W 2012 ROKU

Gdzie można było zarobić najwięcej, a które indeksy nie dały satysfakcji inwestorom? Rozmowa z Łukaszem Wardynem, dyr. zarządzającym City Index.

Banki w 2012

Raiffeisen rośnie w siłę. Po przejęciach przeskoczył wyżej w rankingu największych polskich banków. Rozmawiamy z Prezesem banku Piotrem Czarneckim także o perspektywach dla sektora bankowego w 2012 r.

RYNEK WALUTOWY 2012

Technicznie o złotym, euro i dolarze. W jakiej walucie trzymać swoje oszczędności? Doradza Marcin Lachowski, analityk BGŻ.

Skup obligacji przez NBP

Nie ma zagrożenia dla stabilności systemu finansowego w Polsce - czytamy w oświadczeniu Banku Centralnego. Zdaniem NBP tylko w obliczu bardzo złych warunków bank centralny mógłby skupować obligacje z rynku wtórnego. O takim rozwiązaniu wspominał ostatnio minister finansów. O pomysle rozmawiamy z Dariuszem Laskiem z Union Investment.

Zamieszki na Węgrzech a Polska

Węgrzy kontra rząd. W Budapeszcie trwają antyrządowe protesty skierowane przeciw ustawom, które przyjął ostatnio parlament Węgier. Od początku roku w tym kraju obowiązuje też nowa konstytucja, która - między innymi - zwiększa uprawnienia prezydenta i zmienia nazwę kraju z "Republiki Węgierskiej" na "Węgry". O Węgrzech i implikacjach dla Polski rozmawiamy z Pawłem Świebodą, prezesem Demoseuropa.

TFI i OFE w 2011

Fundusze i OFE w minionym 2011 roku. Podsumujmy ten rynek z Tomaszem Publicewiczem z Analiz Online.

Median Polska już na NC

Ostatni dzień roku także jest dobry na debiut. Median Polska debiutuje na NewConnect. Rozmawiamy o planach firmy z jej prezesem Tomaszem Serafinem.

Napięcia na Węgrzech

Politycznej awantury na Węgrzech ciąg dalszy. Partia Demokratyczna, Socjaliści i Zieloni sprzeciwiają się przeforsowanym przez rządzącą partię Fidesz ustawom, komentowanym jako antydemokratyczne. Chodzi między innymi o możliwość przyspieszonego uchwalania ustaw oraz ograniczenie niezależności Węgierskiego Banku Centralnego. Gościem Roberta Stankiewicza był dr Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki UW

Litr w cenie

1 stycznia akcyza na olej napędowy wzrosła o 14% czyli ponad 350 zł za tysiąc litrów. To ma przełożyć się na około osiemnasto groszowy wzrost ceny litra paliwa. Gościem Roberta Stankiewicza o poranku był Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.

Nowy rok dla kilientów banków

Nadchodzący rok będzie bardzo ważny dla klientów banków - w życie wejdą m.in nowe regulacje dotyczące kredytów. Oszczędzać czy inwestować? Pod ostrzałem pytań Roberta Stankiewicza Andrzej Fesnak, doradca finansowy, EFC