Z kraju

Z kraju

Zarabiać na kulturze

Kino Polska obniża prognozę wyników na 2011, przez niższe od wcześniej zakładanych przychody z reklam. Kryzys uderza w kulturę? Rozmowa z prezesem spółki, Piotrem Reischem.

Agencje pod lupą

Agencje ratingowe znów dają się we znaki inwestorom. Jak działają, na czym zarabiają, do kogo należą? Rozmowa z prof. Danutą Dziawgo, z wydziału nauk ekonomicznych UMK.

Gdyby strefa euro upadła ...

Czy inflacja dwucyfrowa może spowodować wzrost WIBOR-u? Co z przedsiębiorcami, którzy mają kredyt w złotych? Jakie losy czekają strefę euro? To pytania, które nadsyłają nam widzowie. Paweł Blajer w rozmowie ze Stefanem Świątkowskim wiceprezesem FM Banku, próbuje znaleźć na nie odpowiedzi.

Kredyty walutowe

Stopy w Polsce bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej - zgodnie z prognozami ekonomistów pozostawiła je na dotychczasowym poziomie. Jaki wpływ na plany przedsiębiorców na przyszły rok ma decyzja RPP? Rozmowa z Michałem Krajkowskim z DK Notus na temat kredytów walutowych i złotowych.

Skorzystać na spowolnieniu

Lepsze od prognoz dane z niemieckiej gospodarki, ale ekonomiści nadal pełni obaw. Czy naszych zachodnich sąsiadów czeka w przyszłym roku stagnacja? Jeśli tak, to kto na tym straci, a kto skorzysta. Rozmowa z wiceprezesem zarządu firmy Comarch, Piotrem Piątosą.

Budżet 2012

Polski sposób liczenia długu ważniejszy od uniijnego. Według Wojciecha Matysiaka, ekonomisty banku Pekao SA, w tym roku relacja długu publicznego do PKB nie przekroczy 55% - licząc wg krajowej metodologii i dlatego nie ma zagrożenia, że VAT w przyszłym roku wzrośnie.

Rynek walutowy pod lupą

Nie bój się rozpadu strefy euro, zabezpiecz się przed ryzykiem. Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 rok. Tymczasem jednym z istotnych czynników przy szacowaniu budżetu – także firmowego – jest kurs walutowy. Jak firmy powinny planować te kursy i w jaki sposób mogą się zabezpieczać na wypadek gwałtownego ruchu, np. w przypadku wyjścia Grecji ze strefy euro? Rozmowa z Maciejem Czerwińskim, specjalistą ds. instrumentów pochodnych BRE.

Szkolenia dla pracowników

Jak skorzystać z darmowych lub dofinansowanych szkoleń w ramach programu Inwestycjawkadry.pl i z urzędu pracy? Goście Pawła Blajera - Mateusz Halicki, prezes Polskiej Fundacji Komunikacji i Maciej Bątkiewicz, kierownik Dział Rynku Pracy, Urząd Pracy m. st. Warszawy starają się doradzić osobie prowadzącej firmę, jak i gdzie składać wnioski, żeby doszkolić siebie i pracowników.

Niemcy nie hamują

0 0,8%wzrosła produkcja przemysłowa w Niemczech w październiku. Mimo lepszych od prognoz danych zza zachodniej granicy, ekonomiści ostrzegają przed zbytnim optymizmem. Dobre dane czekają nas jeszcze w listopadzie - tak uważa główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak, potem niemiecka gospodarka wyhamuje.

Cele menedżera

W jaki sposób wyznaczyć sobie zadania na kolejny rok, jak je rozpisać i weryfikować ich realizację? Rozmowa z Joanną Chmurą, Certyfikowanym Coachem, CoachWise.

Twój Brat Pit

Piłkarz nie jest przedsiębiorcą – tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Przychody pochodzące z uprawiania sportu nie są równoznaczne z przychodami z działalności gospodarczej. Rozmowa z Michałem Gronowskim, trenerem (presonalny.pl) i Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Biznes 50+

Jak się prowadzi biznes w kwiecie wieku? Wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć. O rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej opowiadała w TVN CNBC Bogumiła Jułkowska, Lider Nieruchomości.

Między cenami prądu a dochodami firm energetycznych

Urząd Regulacji Energetyki ponownie odrzuca nowe wnioski taryfowe firm energetycznych. Po raz drugi poprosi sprzedawców prądu o poprawienie proponowanych cenników na przyszły rok. Jak to wpłynie na dochody firm energetycznych pytamy prezesa Tauronu Dariusza Luberę.

Kredyt technologiczny

Rusza nabór na kredyt technologiczny. Czy będą kolejki kurierów w siedzibie BGK? Rozmowa z Marzeną Tymińską-Ładziak z Departamentu Programów Europejskich, BGK.

Ostrożnie z inwestycjami w złoto

Najbardziej zyskowne aktywo w 2011 to złoto, potem ropa. Na końcu miedź. Tak wynika zestawienia 20 inwestycji przygotowanych przez RTRS. Inwestowanie w surowce wymaga wielkiej czujności. Złota bańka pęka - przestrzega Paweł Kordala.

Szczyt UE a inwestycje

Tandem Merkel-Sarkozy mają plan na piątek. Rynki wyceniły go pozytywnie. Do Europy przyleciał amerykański sekretarz stanu by spotkać się ze szefami państw euro strefy. Co mogą ustalić i jakie znaczenie dla rynku mogą mieć deklaracje po spotkaniach? Kupić, czekać czy sprzedać przed piątkiem – co poleca PKO TFI?

Właściciel BRE znacjonalizowany?

Commerzbank może być znacjonalizowany. Co to oznacza dla jego polskiej spółki-córki - BRE Banku? Rozmawiamy z byłym prezesem banku, Mariuszem Grendowiczem.

Jaki będzie 2012 dla polskiej gospodarki?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projektu budżetu na 2012 rok z deficytem budżetowym w wysokości 35 mld zł i wzrostem PKB na poziomie 2,5 procent. Przedsiębiorcy, jak mówi prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, która była gościem Marcina Kowalskiego o poranku, widzą przyszłość w jaśniejszych kolorach.

Kredyt na święta, święta na kredyt

Banki przed świętami zasypują nas ofertami pożyczek i kredytów przedświątecznych. Niestety większość ofert nie jest związana z niższym oprocentowaniem pożyczki a jedynie z opakowaniem pralinek lub maskotką którą możemy otrzymać zadłużając się w danym banku. Gościem Marcina Kowalskiego był Damian Rosiński, analityk comperia.pl

Plany Motoricusa

Zima - a właściwie jej brak - nie rozpieszcza handlujących zimowymi oponami. O wpływie pogody na handel oraz o planach na najbliższą przyszłość rozmawialiśmy z prezesem Motoricusa, Witoldem Gazdą.

Kryzys na bank?

Czy kryzys w strefie euro stanowi zagrożenie dla polskiego sektora bankowego? Rozmowa z analitykiem ING Securities, Piotrem Palenikiem.

Trudniej o kredyt?

Spada zdolność kredytowa klientów polskich banków, w dół idą też ceny nieruchomości - wynika z raportu Metrohouse. O szczegółach w rozmowie ze współautorem raportu Marcinem Jańczukiem.

T. Geithner w Europie

Stany Zjednoczone popierają niemiecko-francuską wizję reform w strefie euro – wynika ze słów amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy’ego Geithnera. Po spotkaniu z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble amerykański polityk stwierdził, że jest zadowolony z kierunku ostatnich prac nad zahamowaniem kryzysu. Poparł też pomysł unii fiskalnej w Europie. Więcej europejskiej trasie T. Geithnera w rozmowie z Krzysztofem Błędowskim, ekonomistą MAPI w Waszyngtonie.

Dobry moment na przyjęcie euro?

Kryzys strefy euro to najlepszy moment na wejście Polski do strefy euro - przekonuje w "Bilansie" wiceprezes Deloitte w Polsce Rafał Antczak. Jego zdaniem Polska mogłaby przyjąć wspólną europejską walutę na preferencyjnych zasadach.

Euro strefa w kryzysie

S&P ostrzega kraje strefy Euro przed obniżką ratingu. Agencja Reutera powołując się na źródła w Brukseli wcześniej podała że S&P straszy obniżką kraje o najwyższym ratingu w Eurolandzie. Więcej o tym w rozmowie z Ignacym Morawskim, ekonomistą Polskiego Banku Przedsiębiorczości

KGHM kupuje, ale płaci dywidendę

Prezes KGHM zapowiada w TVN CNBC, że mimo transakcji zakupu kanadyjskiej spółki wydobywczej za ponad 9 mld złotych, dywidenda będzie przyzwoita. Nie będzie to jednak 9-10 mld złotych jak oczekiwali inwestorzy. Herbert Wirth zapewnił, że poziom dywidendy KGHM będzie mieścił się w założonych w polityce dywidendowej widełkach 30-50 proc. zysku netto. Pytany o planowany przez rząd podatek miedziowy prezes Wirth ocenił, że jego skutek dla spółki powinien wynosić ok. miliarda złotych rocznie.

PRIVATE BANKING

Przegląd ofert private bankingu. Rozmowa z Andrzejem Rosłańcem, dyr. Departamentu Private Bankingu CitiBank.

Zarobić na analizie krwi i DNA

Biomaxima pracuje nad analizatorem krwi, ma porozumienie z niemieckim instytutem naukowym. Prototyp analizatora krwi ma powstać w ciągu pół roku. Produkcja będzie możliwa za 3 lata. Firma 5 grudnia zadebiutowała na NewConnect, w 2013 roku planuje przeniesienie notowań na główny rynek GPW.

Luksusowe prezenty

Luksusowe prezenty od Św. Mikołaja. Jak zabłysnąć na święta, radzi Arkadiusz Likus z vitkAc Wolf Bracka.

NIERUCHOMOŚCI W MNIEJSZYCH MIASTACH

Czy małe miejscowości są atrakcyjne inwestycyjnie? Raport o cenach nieruchomości komentuje Olimpia Bronowicka z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.