Z kraju

Z kraju

Andriej Kostin - wywiad

Gospodarka Rosji najgorsze ma już za sobą - uważa Andriej Kostin prezes największego rosyjskiego banku VTB, z którym w Davos rozmawiał Błażej Karwowski. Szef VTB jest przekonany, że międzynarodowi inwestorzy wrócą do Rosji po ucieczce z tamtejszego rynku w minionym roku. Jego zdaniem przed rosyjską giełdą dobre czasy - akcje najlepszych firm mogą podrożeć nawet 40 procent.

Perspektywy dla finansów publicznych

Wydatki publiczne w relacji do PKB chcemy obniżyć do poniżej 40% - mówił na antenie TVN CNBC Biznes Ludwik Kotecki, wiceminister finansów. Relacja długu publicznego do PKB pod koniec roku może wynieść 53-54%, natomiast w 2010 relacja ta nie przekroczy 55% - dodał. Tempo wzrostu PKB w tym roku na poziomie 2% jest możliwe, a deficyt  budżetu może w tym roku być niższy niż 50 mld zł - stwierdził Kotecki. W "Rynkach Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Ludwikiem Koteckim, wiceministrem finansów w kontekście ogłoszonego przez premiera Donalda Tuska planu konsolidacji finansów publicznych państwa na lata 2010-2012.

Pomysły planu konsolidacji

Kasy fiskalne dla prawników i lekarzy - to między innymi przewiduje plan konsolidacji finansów publicznych. Dodatkowym pomysłem będą zmiany w odliczniu VAT-u od samochodów z tak zwaną kratką. Nie jest to żadna nowość, bo plany te krążą od dawna w Ministerstwie Finansów, mówi w wywiadzie z Cezarym Królakiem dla TVN CNBC Biznes Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

Sheana Tambourgi - wywiad

Spokojna atmosfera podczas szczytu w Davos jest nieuzasadniona. Dyrektor raportu ryzyka Światowego Forum Ekonomicznego Sheana Tambourgi przekonuje, że globalna gospodarka ciągle jest zagrożona zawirowaniami. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Tambourgi podkreśliła, że należy jak najszybciej wprowadzić reformy, chociaż trudno znaleźć ich zwolenników.

Sergio Ermotti – wywiad

Gwałtowne huśtawki kursów walut nie powinny wkrótce powrócić prognozował w Davos wiceprezes UniCredit Sergio Ermotti. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Ermotti szacował również, że ciągle rosnąca liczba złych kredytów w bankach europy środkowej sięgnie w tym roku swój szczyt. Wiceprezes Unicredit zdradził również plany organicznego wzrostu Pekao SA.

Joseph Stiglitz - wywiad

Czekają nas kolejne kłopoty, a wzrost gospodarczy na świecie będzie umiarkowany - to często wypowiedzi ekonomistów podczas szczytu w Davos. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi Joseph Stiglitz w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES podkreślił, że wysokie bezrobocie w Stanach Zjednoczonych może w tym i przyszłym roku nadal się pogłębiać.

Velvet Telecom trafi w ręce Polaków?

Spółka Mediatel w ubiegłym roku przeprowadzała operacje przejmowania amerykańskiej spółki Velvet Telecom. Miało to umożliwić Mediatelowi między innymi działanie na globalnym rynku. Proces trwa, ponieważ spółka nie zakończyła finansowania. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Mediatel, Marcinem Kubitem, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Nie kandyduje i nie przekazuje

Pieniądze dla OFE nie do ZUS-u - premier Donald Tusk chwali się wynikami gospodarki i składa ważne deklaracje. Marek Tejchman w programie "90 Minut" rozmawiał na ten temat z dr Jakubem Borowskim  - SGH, główny ekonomista Invest Banku.

Polacy bogatsi o 1,7%

Polska gospodarka urosła w 2009 roku o 1,7 procent - głównie za sprawą wysokiego spożycia indywidualnego. Szacunki GUS-u przedstawił dziś premier Donald Tusk. W programie "Bilans" rozmowa z Piotrem Bielskim - ekonomistą BZ WBK.

Bez zmian

W palnie konsolidacji finansów publicznych nie ma miejsca na zmniejszenie poziomu składki przekazywanej z ZUS-u do OFE. Taką propozycję wspólnie składali wcześniej minister pracy oraz minister finansów. Premier Donald Tusk zamyka dyskusję i mówi: zmian nie będzie. W programie "Bilans" rozmowa z Jeremim Mordasewiczem - członek RN ZUS.

Bezpieczne inwestycje

Jakie inwestycje są najbardziej ryzykowne i dlaczego zyski z nieruchomości nie gwarantują zysków nawet w bardzo długim terminie powiedział podczas szczytu w Davos Robert Shiller, profesor Uniwersytetu Yale. Ekonomista w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES ostrzegał też gdzie tworzą się nowe bańki spekulacyjne.

Euro korzystne dla Polski

Wprowadzenie euro może być korzystne dla Polski pod warunkiem stałego podnoszenia wydajności pracy - przekonywał podczas szczytu w Davos Howard Davies, dyrektor London School of Economics. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Davies podkreślił, że do strefy euro powinna wstąpić nawet Wielka Brytania.

Zagrożenia dla gospodarki światowej

Perspektywy dla światowej gospodarki w ostatnich miesiącach się poprawiły, ale to nie oznacza końca zagrożeń. Wicedyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, John Lipsky przekonywał w Davos, ożywienie gospodarcze nie przebiega na świecie równomiernie. Lipsky zaznaczył też w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES że Polska poradziła sobie z kryzysem najlepiej w regionie.

Netia zainteresowana Dialogiem

Netia podtrzymuje zainteresowanie Dialogiem, ale na razie żadne decyzje nie zapadły. Mirosław Godlewski, prezes Netii twierdzi, że jeśli KGHM wystawi Dialog na sprzedaż, to Netia będzie zainteresowana. Godlewski zapewnia, że bez problemu znajdzie pieniądze na transakcję.

40. Szczyt Forum Ekonomicznego w Davos

Można być biednym i szczęśliwym a także bogatym i niezadowolonym z życia. Ale zdaniem części ekonomistów wzrost zamożności społeczeństwa wcale nie gwarantuje wzrostu zadowolenia tego społeczeństwa. O tym a także o kryzysie na rynkach wschodzących w Davos z Narimanem Behraveshem głównym ekonomistą IHS Global Insight rozmawiał Błażej Karwowski.

Spór o emerytury

W programie "Rynki Dnia" rozmowa z Rafałem Grodzickim, wiceprezesem PZU Życie o proponowanych przez minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak, zamianach w systemie emerytalnym.

ABM Solid liczy na dobry rok

-Jestem optymistycznie nastawiony jeżeli chodzi o 2010 rok - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes ABM Solid. Marek Pawlik zaznaczył, że firma pomimo niesprzyjających warunków pogodowych ma wiele nowych kontraktów.

Rynki wschodzące a ożywienie

Pomimo poprawy sytuacji na światowych giełdach przedsiębiorcy ciągle nie otrząsnęli się z kryzysu. Dennis Nally, prezes PriceWaterhouseCoopers, w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES podczas szczytu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos podkreślił, że globalna gospodarka zawdzięcza ożywienie rynkom wschodzącym.

Nie będzie wzrostu?

Europa Środkowa nie może liczyć na silny wzrost bo jest zbyt silnie uzależniona od strefy euro - powiedział podczas szczytu w Davos reporterowi TVN CNBC BIZNES Nariman Behravesh, główny ekonomista firmy analitycznej IHS Global Insight. Behravesh przestrzegał jednocześnie, że amerykański deficyt i chińska nadwyżka budżetowa mogą zachwiać globalną równowagę gospodarczą.

Podatkowe obowiązki firm

W programie "Biznes lunch" Robert Stankiewicz rozmawiał z ekspertami podatkowymi: Anną Misiak - doradcą podatkowym MDDP oraz Markiem Jarockim z działu doradztwa podatkowego Ernst&Young o podatkach które trzeba płacić jeśli ktoś chce zatrudnić pracownika na umowę o dzieło, umowę zlecenie lub umowę o pracę. Co, komu, gdzie i jak zgłaszamy, pobieramy i rozliczamy przy różnych formach zatrudniania.

Obowiązki podatkowe firm

Poniedziałek 1 lutego będzie ostatnim dniem, kiedy pracodawcy muszą złożyć do urzędu skarbowego PIT-4r, czyli rozliczenie pobieranych w ciągu całego roku od pracowników zaliczek na podatek. Taki obowiązek mają wszyscy, którzy zatrudniają pracowników i pobierają za nich zaliczki, czyli ci, którzy zatrudniają ludzi na umowę o pracę. Gościem programu "Biznes Lunch" była Wiesława Dróżdz z Izby Skarbowej w Warszawie.

CD Projekt w 2010

Walne Zgromadzenie spółki Optimus zdecydowało o emisji 35 mln nowych akcji dla udziałowców CDP Invstments - właściciela m.in. dystrybutora filmów i gier komputerów CD Projekt oraz producenta gier CD Projekt RED. O plany na rok 2010 i współpracę z grupą Optimus Mikołaj Kunica w programie "Dzień na rynkach"pytał udziałowca i współtwórcę CD Projekt Michała Kicińskiego.

Perspektywy dla sektora detalicznego

O prognozach dla spółek z sektora detalicznego rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Mikołaj Kunica z Sylwią Jaśkiewicz - analitykiem Domu Maklerskiego IDM SA. Szczególną uwagę zwróciliśmy na takie spółki jak NG2, LPP, Bomi czy Alma.

Prywatyzacyjne plany MSP

Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma planów sprzedaży w tym roku kolejnego pakietu akcji KGHM - poinformował wiceminister skarbu Jan Bury. "Nie podejrzewam, by była taka strategia, byśmy mieli rozstać się z KGHM. Jest to spółka istotna dla Skarbu Państwa i wydaje mi się, że jest przekonanie w rządzie, iż zachowanie pakietu kontrolnego w KGHM to słuszna polityka" - powiedział wiceminister skarbu państwa w rozmowie z Mikołajem Kunicą.

Łatwiej o kredyt w euro

Ciekawe informacje dla wszystkich tych, którzy myślą o swoim własnym M i planują wziąść jeszcze w tym roku kredyt np. w walutach właśnie na to swoje mieszkanie. Poszerza się grono banków, które znowu oferują kredyty w walutach. O tym, które banki i jakie oferty proponują Robert Stankiewicz rozmawiał z Katarzyną Siwek z Home Broker.

Perspektywy dla światowej gospodarki

O tym, jakie będą perspektywy dla światowej gospodarki i jakie decyzje mogą w najbliższym czasie zapaść na szczycie w Davos, Marek Tejchman rozmawiał z prof. Andrzejem Raczko z Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Perspektywy dla NewConnect

Szybko rosną obroty na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy papierów wartościowych. W ubiegłym tygodniu wartość transakcji wyniosła prawie 130 milionów złotych - to rekordowy poziom obrotów, o ponad 56 procent większy niż obrót osiągnięty tydzień wcześniej. O planach rozwoju dla tego rynku w magazynie "90 minut" z prezesem GPW, Ludwikiem Sobolewskim rozmawiał Marek Tejchman.

Sunex - wejście na NewConnect

Spółka Sunex zajmuje się produkcją paneli przetwarzających energię słoneczną. Firma 75 procent swojej produkcji wysyła za granicę. Spółka przygotowuje się również do wejścia na rynek NewConnect. Dlaczego firma żyjąca głównie z eksportu planuje rozwój przez polski rynek? Czy chodzi o zyskanie wiarygodności u potencjalnych kontrahentów czy raczej o pozyskanie inwestora? Rozmowa z prezesem spółki Sunex, Romualdem Kalyciokiem.

Sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu szybciej niż oczekiwał rynek. W porównaniu do zeszłego roku wynik był o 7,2 procent lepszy, a miesiąc do miesiąca o 21,1 procent -poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 6,1 procent rok do roku. O komentarz do danych poprosiliśmy główną ekonomistkę Banku BPH, Maję Goettig oraz dyrektora generalnego sieci Intermarche, Daniela Prałata.

Polska gospodarka odżywa?

Sprzedaż detaliczna w górę i to bardziej niż rynkowe oczekiwania. W grudniu miesiąc do miesiąca wzrost był na poziomie ponad 21 procent. O ponad siedem procent sprzedaż wzrosła w porównaniu z grudniem roku 2008. Niestety w wzrosło także bezrobocie. Jednak mimo gorszych danych z rynku pracy wśród ekonomistów panuje zgoda. Polska gospodarka wchodzi właśnie w fazę istotnego odbicia. Gdzie jeszcze można znaleźć potwierdzenie tej tezy? O tym Łukasz Kijek.