Z kraju

Z kraju

Dr Mark Mobius: w Polsce bardzo szybko rozwija się outsourcing

Dr Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Group, który rekomenduje swoim klientom polskie firmy, uważa że dla naszego kraju bardzo dobre jest obecne ożywienie na rynkach europejskich. - Europa ucierpiała podczas kryzysu, ale teraz widzimy, że z niego wychodzi. To zaś wpływa na Polskę. Co najważniejsze, w Polsce bardzo szybko rozwija się biznes outsourcingowy - mówił dla TVN24 Biznes i Świat.

Ambasador Izraela: porywanie dzieci to strategia Hamasu

Hamas nie ma zamiaru szukać rozwiązań pokojowych. Porywają dzieci, aby wydobyć terrorystów z więzienia - mówił w TVN24 Biznes i Świat Zvi Rav-Ner. Ambasador Izraela w Polsce opowiadał o zabójstwie trzech izraelskich nastolatków - wydarzeniu, które wstrząsnęło światem. Izrael o popełnienie zbrodni oskarża palestyński Hamas.

Rafał Hirsch: ceny paliw i wybory

Rok jak wiadomo w scenariuszu bazowym ma 365 dni. Przypadki z 366 dniami są tu nieistotne. W ciągu roku mamy 52 niedziele i 52 soboty oraz trochę świąt. Odejmując to od 365 otrzymujemy, że rok to jakieś 255 dni roboczych. Mniej więcej.

RPP wybaczy Markowi Belce? Komentuje prof. Marian Noga

- Rynki finasowe już wiedzą, że naprawdę decyzji już nie podejmuje jeden człowiek, tylko cała Rada Polityki Pieniężnej, nawet taki człowiek, który jest jej przewodniczącym - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, prof. Marian Noga były członek RPP.

Morawski: Wiarygodność NBP nie została podważona

- Sugerowanie, że wiarygodność banku centralnego została na długo podważona i to uderzy w nasz rynek zupełnie nie ma sensu. Ten kanał wpływu na gospodarkę nie zadziała - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, Ignacy Morawski główny ekonomista FM Banku PBP.

Polityczny deal w sprawie ustawy o NBP? Komentują Piotr Kuczyński i Wojciech Warski

Projekt dotyczący zmian w ustawie o NBP przewiduje, że w określonym terminie od wejścia w życie nowelizacji prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby dodatkowo po jednym członku RPP. Rada składałaby się przejściowo z 12 członków. Po zakończeniu indywidualnych kadencji obecnych członków RPP (2016 r.) prezydent, Sejm oraz Senat powołaliby tylko po jednym członku RPP, co oznacza, że jej skład zmniejszyłby się przejściowo do 6 członków. Goście programu "Indeks" komentowali, że nowelizacja ustawy sama w sobie to słuszny krok.

Prostytucja do PKB? Kuczyński: Dochodzimy do absurdu

- PKB jest ułomnym miernikiem rozwoju gospodarczego. Jeżeli doliczamy prostytucję i narkotyki, trochę niższe będzie zadłużenie, trochę niższe będą deficyty - komentował pomysł wliczenia prostytucji i narkotyków do PKB na antenie TVN24 Biznes i Świat, Piotr Kuczyński Analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

Jak protesty brazylijczyków wpłyną na mundial? Komentuje Wojciech Baczyński

- Brazylia jest przygotowana na organizację takich imprez. Jest to kraj, w którym co roku organizuje się wielki karnawał, w którym bierze udział znacznie więcej osób, niż w piłkarskich mistrzostwach świata. Ważniejsze jest to, co wyniknie z obecnych protestów, ponieważ w tym roku, odbędą się wybory parlamentarne - komentował na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Baczyński, były polski wicekonsul w Brazylii do spraw handlowych.

Rafał Hirsch: Do czego ECB potrzebuje ujemnej stopy procentowej?

Mówi się, że Europejski Bank Centralny wprowadzi dziś ujemną stopę procentową. Rynek jest o tym przekonany. Na pierwszy rzut oka to operacja nonsensowna, podobnie jak tłumaczenie, że banki mają zabrać pieniądze z depozytu w ECB i udostępnić je firmom na rynku poprzez kredyty. Banki komercyjne nie mogą bowiem „wyjmować” pieniędzy z banku centralnego, to technicznie niemożliwe. Ale możliwe, że w ujemnej stopie procentowej jest inna logika i o co innego w niej chodzi.

Rafał Hirsch: tempo zapisów do OFE systematycznie rośnie

To, ilu ludzi zostanie w Otwartych Funduszach Emerytalnych, jest jedną z najważniejszych informacji, jakie rynek finansowy dostanie do ręki w tym roku. Dostanie ją w sierpniu, ale już teraz można szacować, jaki ten wynik będzie. Wydaje mi się, że z trwającej do końca lipca szansy na dywersyfikację źródeł swojej emerytury skorzysta niecałe pół miliona osób.

Rewolucja na rynku medialnym. Czas na telewizję hybrydową?

- Rynek nie jest jeszcze gotowy na telewizję hybrydową. Przez rynek rozumiem widzów. Mamy możliwości techniczne, które pozwalają na nadawanie takiej telewizji. Myślę, że ona zmieni rynek, ale jest to perspektywa dwóch-trzech lat - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Maciej Maciejowski, dyrektor pionu rozwoju biznesu i nowych mediów TVN.

Jaka jest przyszłość telewizji? Rozmowa z Jerzym Straszewskim

- 25 lat temu Polska otworzyła się na świat. Wtedy nastąpił niesamowity głód informacji i my jako operatorzy kablowi wyszliśmy zapotrzebowaniu na przeciw - mówił dla TVN24 Biznes i Świat, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Jerzy Straszewski, który był obecny na trzeciej Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej.

Rafał Hirsch: jak Summers obalił Piketty'ego

Czekając na polskie wydanie „Kapitału w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego, którego pewnie i tak nie przeczytam, bo ma ponad 700 stron zadowalam się obserwacją odgłosów, jakie dobiegają z sieci w kwestii tej supermodnej na świecie książki. Odgłosy ostatnio trochę się zmieniają. Mam przynajmniej takie wrażenie.

Prezes JSW: Liczymy na poprawę sytuacji w trzecim i czwartym kwartale

- Ceny węgla koksowego, które zależą od sytuacji w Azji, niestety są niskie. Mamy nierównomierny rozkład produkcji, zarówno pierwszy kwartał i drugi, nie będą dla nas korzystne. Zacznie się to zmieniać od trzeciego i czwartego kwartału, gdzie mamy większa produkcje i liczymy na lekki wzrost cen - mówił w piątek na antenie TVN24 Biznes i Świat prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski.

Rafał Hirsch: UE - tak, strefa euro - nie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pozostaje euroentuzjastą. Zmienia wprawdzie główne powody swojego euroentuzjazmu, ale wniosek końcowy ma ten sam. W tym roku chce iść do strefy euro z powodów głównie politycznych i geopolitycznych, podczas gdy rok temu widział szereg powodów ekonomicznych. Niestety obawiam się, że i te i te są nieprawdziwe.

Pomoc dla osób posiadających kredyt we frankach? Komentują Rafał Hirsch i Maciej Samcik

Portfel kredytów zaciągniętych na zakup mieszkań i domów obsługiwany jest dobrze, bo tylko 3 proc. z niego to złe kredyty. W konsumpcyjnych jest ich 15 proc. Polacy mają jednak coraz większy problem z regulowaniem swojego hipotecznego zadłużenia. Wartość złych kredytów - gdy policzyć ją w złotych - rośnie bardzo szybko. Według danych NBP w styczniu tego roku złe kredyty hipoteczne były warte 10,8 mld zł - aż o 17,4 proc. więcej niż w 2013. Prawie 3,7 mld zł stanowiły kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich (wzrost o prawie jedną czwartą). Czy należy udzielać pomocy osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich?

Rafał Hirsch: polskie rezerwy walutowe topnieją

Rezerwy walutowe Polski na koniec kwietnia wynosiły 74,3 mld euro. To o pół miliarda euro mniej niż miesiąc wcześniej. Spadek wygląda bardzo niepozornie, ale, kiedy spojrzy się na to, co dzieje się z rezerwami w nieco dłuższym okresie, można zacząć się niepokoić. Bo od ponad dziesięciu lat nie malały one tak szybko.

Jan Niedziałek: O maturach, Putinie i liczbach

Krótka ciekawostka z pogranicza matematyki, polityki i kryminalistyki. Otóż kremlowscy urzędnicy niechcący opublikowali wyniki referendum na Krymie, które zupełnie nie zgadzają się z tym, co wcześniej oficjalnie podawała Rosja. Ta historia przypomniała mi o prawie Benforda, które służy do wykrywania rozmaitych przekrętów, nie tylko finansowych. Temat jest jak najbardziej na czasie, bo chodzi o matematykę, z którą ledwo co mierzyli się polscy maturzyści.

Dominika Madaj-Solberg: Każdy powinien robić to, co czuje

- Każdy powinien robić to, co czuje. Ja zasypiam i budzę się z pomysłami co chciałabym robić. Polecam każdemu - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Dominika Madaj-Solberg, prezes zarządu Fundacji Spina i finalistka Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

Jakóbik: Celem Rosjan jest przedstawienie Ukrainy jako państwo upadłe

Rząd ukraiński egzekwuje zwierzchność na terytorium, gdzie działają separatyści. Są oni inspirowani lub koordynowani przez rosyjskie służby specjalne. Zaktywizowały ich, aby mieć pretekst do ewentualnej akcji militarnej na terenie Ukrainy. Celem Rosjan nie będzie jednak wejście rosyjskich sił na Ukrainę tylko destabilizowanie sytuacji, po to aby prezentować Ukrainę jako państwo upadłe - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl