Z kraju

Z kraju

Rząd chce ulżyć “frankowiczom”. Zobacz co proponuje Piechociński

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje propozycje względem kredytobiorców. Część to rekomendacje względem banków, a część to propozycje zmian w prawie. Wicepremier Janusz Piechociński nie doprecyzował od kiedy miałyby one obowiązywać. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazły się m.in. wprowadzenie wakacji kredytowych do 3 lat, dziś banki pozwalają zazwyczaj na miesiąc takiej przerwy. Resort gospodarki rekomenduje też bankom, by umożliwiły kredytobiorcom przewalutowanie kredytu na złotówki po średnim kursie NBP, z dnia kiedy klient podejmie taką decyzję.

Kosiniak-Kamysz: w JSW potrzebny jest dialog. Rada nadzorcza powinna aktywniej się zaangażować

- Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) powinni rozpocząć rozmowy ze swoim pracodawcą - powiedział w TVN24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę w kopalniach JSW rozpoczął się strajk, wstrzymano wydobycie. Szef resortu pracy podkreśla, że sytuacja w Kompanii Węglowej, w której niedawno zakończył się protest, jest inna niż w JSW. - KW realizowała program ogłoszony przez rząd, a tu mamy do czynienia ze spółka giełdową. Warto żeby rada nadzorcza, gdzie są przedstawiciele akcjonariuszy i pracowników, włączyła się w negocjacje - dodał Kosiniak-Kamysz.

Energetyka w polskich rękach. Rząd ma plan na konsolidację sektora

Silna elektroenergetyka, to jeden z fundamentów polskiego bezpieczeństwa energetycznego, które od lat konsekwentnie budujemy; zapewniliśmy i chcemy utrzymać kontrolę nad tym segmentem przez polski kapitał - powiedział w środę PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Obecnie w Polsce działają cztery grupy energetyczne z udziałem skarbu państwa: PGE (58,39 proc. udziałów), Tauron (30,06 proc.), Energa (51,52 proc.) i Enea (51,5 proc.).

Kto jeździ dla Ubera? Kierowcy wykonujący nawet dwa inne zawody

Uber opublikował wyniki raportu badającego jeżdżących dla niego kierowców. Dla większości z nich współpraca z firmą jest drugim, a czasami nawet trzecim zawodem wykonywanym równocześnie - kierowcy cenią sobie przede wszystkim dużą niezależność i elastyczny czas pracy.

Bilans: PKB przyśpiesza, Kopacz rozmawia z szefem KNF

Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce w 2014 r. wyniosło 3,3 proc. Premier Ewy Kopacz spotkała się z szefem Komisji Nadzoru Finansowego ws. sytuacji polskich kredytobiorców. Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zdecydowali o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowej.

Będą protesty w JSW. Zdecydowało referendum

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zdecydowali o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowej. Decyzję ogłosili we wtorek, po przeprowadzeniu referendum, w którym zdecydowana większość głosujących poparła protest.

Ryczałt? To już ostatnie dni na rozliczenie PIT-ów

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) wyjątkowo w tym roku mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym do 2 lutego - podało MF.

Większa wolność i mniejsza korupcja. Awans Polski

Polska awansowała w tegorocznym rankingu Indeksu Wolności Gospodarczej zajmując 42. miejsce na świecie, a 19. w Europie. Według raportu, zaprezentowanego we wtorek w Pałacu Prezydenckim, Polska zmniejszyła poziom korupcji, a jej podatki są zachęcające dla inwestorów zagranicznych.

Więcej urodzeń niż zgonów, ale ubyło nas 12 tysięcy

W końcu 2014 r. ludność Polski liczyła ok. 38 mln 484 tys. osób, czyli o 12 tys. mniej niż w końcu 2013 r. - wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS. Tym niemniej, liczba urodzeń wzrosła w stosunku do roku 2013 i była większa od liczby zgonów. Ta z kolei była niższa niż rok wcześniej.

Pomoc dla "frankowiczów" i innych kredytobiorców z pieniędzy MdM? "Zostało 400 mln zł"

Niewykorzystane pieniądze z programu “Mieszkanie dla Młodych” mogłoby zostać przeznaczone na pomoc dla osób spłacających kredyty mieszkaniowe, które znalazły się w trudnej sytuacji? W TVN24 Biznes i Świat mówił o tym Olgierd Dziekoński, doradca prezydenta. - Warto zauważyć, że jest projekt MdM, w którym wykorzystano 200 mln zł a 400 mln pozostało. Może warto te pieniądze przeznaczyć nie tylko dla tych, którzy chcą spłacać raty nabywanego mieszkania, ale też dla tych, którzy już spłacają raty, a są w szczególnie trudnej sytuacji - powiedział.

Rolnicy chcą rozmów z premier i zapowiadają marsz na Warszawę

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych chce rozmów z Ewą Kopacz. Rolnicy mówią, że jeśli premier nie spotka się z nimi, zorganizują "marsz gwiaździsty" na Warszawę lub zablokują tory czy drogi. - Spotykają się nasze centrale, z przewodniczącym Janem Guzem, z przewodniczącym Ziętkiem z Sierpnia '80. Nie wiemy jeszcze, jak do tego podejdzie NSZZ Solidarność i Forum Związków Zawodowych, bo z nimi ma się odbyć dopiero spotkanie - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, Sławomir Izdebski - prezes rolniczego OPZZ.

Coraz więcej Polaków poważnie boi się utraty pracy

Przybywa osób poważnie obawiających się utraty pracy - 1/3 respondentów odczuwa duże lub umiarkowane poczucie ryzyka utraty pracy - wynika z opublikowanego we wtorek najnowszego Monitora Rynku Pracy przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Ile zarabia lekarz? Najwięcej w Wielkopolsce

Najwyższe pensje lekarskie są w wielkopolskich szpitalach, gdzie ordynatorzy zarabiają miesięcznie 16 tys. zł brutto, podaje "Rzeczpospolita" w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.

Dron pomoże odzyskać podatki. Gminy zachwycone

Miasta i gminy zaczynają inwestować w ortofotomapy, czyli precyzyjne plany stworzone na podstawie zdjęć lotniczych, satelitarnych czy choćby wykonanych przez coraz popularniejsze drony, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".