Z kraju

Z kraju

Czy grozi nam kryzys surowcowy? "Nie wyciągamy wniosków, a będzie coraz gorzej"

- W rolnictwie jest klęska żywiołowa. Plantacje są zniszczone w 70-80 proc. a rolnicy są pozostawieni samym sobie. Nikogo nie interesuje, że mają takie straty, że mogą nie przeżyć - stwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat Sławomir Izdebski. - Już kilka lat temu, przy okazji powodzi postulowaliśmy, aby tworzyć antykryzysowe systemy, w tym również funduszy zapasowych. Ciągle tego nie mamy - przypomniał Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Minister skarbu: decyzję prezesa Mikosza przyjąłem z zaskoczeniem. Byłem pod jego wrażeniem

- Decyzję pana prezesa Mikosza przyjąłem z zaskoczeniem - przyznał w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat minister skarbu Andrzej Czerwiński. - Analizowałem to, co robił prezes i naprawdę byłem pod wrażeniem jego osobistego zaangażowania [w rozwój LOT-u]. Także premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Krakowie przyznała, że nie wie, "jaki jest szczególny powód, dla którego prezes LOT-u zrezygnował".

Spółka stała na krawędzi bankructwa, ale wreszcie pokazał zyski. Jak zmienił się LOT pod rządami Mikosza?

Jeszcze w 2012 roku LOT stał na krawędzi bankructwa. Rok później w spółce pojawił się Sebastian Mikosz i stał się prezesem, który dużo zmienił w liniach lotniczych. W sumie od tamtego czasu spółka otrzymała aż 527 mln pomocy publicznej. To oznaczało 2 lata restrukturyzacji w spółce. Przez ten czas trzeba było ciąć siatkę połączeń, a także zatrudnienie w firmie. To jednak spowodowało, że firma po raz pierwszy od siedmiu lat pokazała zysk za 2014 rok.

Zaskakująca rezygnacja. Prezes LOT-u odchodzi ze stanowiska

Sebastian Mikosz, prezes Polskich linii Lotniczych LOT, zrezygnował w poniedziałek ze stanowiska. Jego dymisja została przyjęta. Powodem rezygnacji ma być niechęć Skarbu Państwa wobec potencjalnego inwestora - funduszu Indigo - podała "Rzeczpospolita". Tymczasem, zaskoczenia taką decyzją nie ukrywa ministerstwo skarbu, które zapewniło, że będzie "kontynuowało rozmowy z inwestorem zmierzające do zawarcia porozumienia inwestycyjnego".

Susza nie odpuszcza. Ile będzie nas kosztowała?

Susza w Polsce nie ustępuje. Jak informował minister rolnictwa Marek Sawicki z tego powodu mogą wzrosnąć ceny żywności. Zdaniem ekspertów, najmocniej w naszych portfelach możemy odczuć wzrost cen owoców i warzyw.

UOKiK: Ulotki PKO BP wprowadzały w błąd klientów

UOKiK zakwestionował ulotki reklamowe banku PKO BP. Jak czytamy w komunikacie, "kredytodawca musi rzetelnie informować o kosztach związanych z udzieleniem pożyczki oraz o wysokości kwoty kredytu". Bank już zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Resort kontra energetyczni giganci. Sporu o ratowanie kopalń ciąg dalszy

W czwartek może dojść do zmian w zarządzie Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) - donosi "Rzeczpospolita". Powodem ma być spór dotyczący inwestycji w tzw. Nową Kompanię Węglową. PGE nie pali się do ratowania węglowej spółki, na czym z kolei bardzo zależy Skarbowi Państwa, który kontroluje energetycznego giganta. Opory mają też inne spółki z branży.

Szef rosyjskich kolei odchodzi. Dostał propozycję od Putina

Prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) i przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina, Władimir Jakunin, odejdzie ze stanowiska, by zostać członkiem izby wyższej parlamentu, Rady Federacji - powiedział w poniedziałek agencji Reutera rzecznik RŻD.

Polacy bankrutują, ale na mniejszą skalę

Polacy coraz lepiej radzą sobie z długami - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Do tej pory, począwszy od stycznia, liczba upadłości narastała. Tymczasem w lipcu, po raz pierwszy w 2015 r., odnotowano trend spadkowy.

Jedzie pociąg z Łodzi do Chin. Wiezie polską żywność

Polskie piwo, soki, woda mineralna i wyroby cukiernicze znalazły się w "eksportowym” pociągu, który w poniedziałek wieczorem wyruszy z Łodzi do chińskiego Chengdu. To inauguracja regularnej linii cargo, która do tej pory - od 2013 r. - obsługiwała głównie import z Chin.

NBP wypuszcza nowy banknot. Z kodem 2D

Narodowy Bank Polski przygotował nowy banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Długosza. W 2015 roku mija bowiem 600 lat od urodzin jednego z najwybitniejszych średniowiecznych historyków, który był też pisarzem, geografem i dyplomatą. Banknot o nominale 20 zł trafi do obiegu już w przyszłym tygodniu.

Wynajmujesz mieszkanie studentom? Siedem rzeczy, o których warto pamiętać

Koniec wakacji to czas kiedy wielu studentów rozgląda się za mieszkaniami do wynajęcia. Popyt sprawia, że dla wynajmujących jest to doskonały czas, a ich oferty cieszą się sporym zainteresowaniem. W programie "Biznes dla Ludzi" Paweł Blajer przypomniał, o najważniejszych rzeczach, o których warto pamiętać, by wynajem nie stał się naszym problemem.

Trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru w czeskiej spółce Orlenu

Trwa wyjaśnianie przyczyn ubiegłotygodniowej poważnej awarii, która doprowadziła do pożaru w zakładach chemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie w Czechach. Należą one do Unipetrolu z grupy PKN Orlen. Na miejscu pracuje ekipa policjantów i strażaków.

Resort finansów: wykonanie budżetu do lipca zgodne z planem

Dochody budżetu między styczniem a lipcem br. wyniosły 163,4 mld zł i stanowiły 55 proc. zaplanowanych na cały 2015 rok (297,2 mld zł) - wynika z przedstawionych w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów szacunkowych danych o wykonaniu budżetu za okres styczeń - lipiec 2015 r.

Małopolska z szybkim internetem. Kończy się budowa sieci

W listopadzie skończy się budowa Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS). Obecnie w ramach inwestycji wybudowano (wraz z niezbędnymi obiektami) prawie 650 km, w trakcie odbiorów jest kolejne 150 km. Pierwsi użytkownicy mają być podłączani do sieci w grudniu.

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wspólnot gruntowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli na przekształcenie wspólnot gruntowych we współwłasność, co umożliwi założenie ksiąg wieczystych i sprzedaż tych gruntów - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Maspex kupuje producenta wody w Rumunii

Grupa Maspex Wadowice zawarła wstępną umowę na zakup spółki Rio Bucovina, do której należy 10 proc. rynku wody w Rumunii, co daje jej pozycję wicelidera pod względem udziałów ilościowych. Do sfinalizowania transakcji wymagana jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Rumunii.

Można już rejestrować "angliki". "Jazda nimi nie jest łatwa"

Od soboty można rejestrować samochody z kierownicą fabrycznie zamontowaną po prawej stronie. Aby jednak jeździć tzw. anglikami po polskich drogach trzeba wprowadzić drobne poprawki: dostosować światła i lusterka do uchu prawostronnego oraz wyskalować prędkościomierz z mil na kilometry na godzinę. - Jazda takimi samochodami nie jest łatwa, szczególnie jeśli chodzi o wyprzedzanie - podkreślił w TVN24 kierowca rajdowy Michał Kościuszko.