Z kraju

Z kraju

Onyszkiewicz: Rosja może użyć broni jądrowej

Rosjanie cały czas przypominają, że są mocarstwem jądrowym. Ich doktryna wojskowa przestała zakładać, że Rosja jako pierwsza nie użyje broni nuklearnej. Taka możliwość istnieje - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony narodowej. - Dzisiaj Rosja to kraj o ideologii imperialistycznej, co jest oczywiście niesłuchanie groźne - dodał.

"Gdyby nie sankcje, Putin kontrolowałby już połowę Ukrainy"

Nowe sankcje dla Moskwy mogłyby znowu zadziałać. Władimir Putin nie chce mocniej wkroczyć na Ukrainę właśnie przez zachodnie restrykcje. Rosja jest w katastrofalnej sytuacji gospodarczej. Gdyby nie było sankcji, z Rosją walczyłaby już połowa Ukrainy - powiedział TVN24 Biznes i Świat Mykoła Kniażycki, poseł Rady Najwyższej Ukrainy i właściciel Espreso TV. Jak dodał, rozwiązanie sytuacji na wschodzie Ukrainy zależy tylko od Putina. - Ale on nie jest normalnym politykiem i człowiekiem. Będzie chciał kontrolować coraz więcej terytorium Ukrainy - zaznaczył Kniażycki.

Co nam da lądownik Philae?

Lądownik automatycznego próbnika międzyplanetarnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) osiadł w środę na powierzchni jądra komety, co jest pierwszym takim przypadkiem w dziejach astronautyki - poinformowała ESA. - My na ziemi i miłośnicy astronomi będziemy ściągać zdjęcia z powierzchni komety. Będziemy chcieli zobaczyć jak wygląda A także obserwować jak wygląda kometa z pewnej odległości - mówił astronom Jerzy Rafalski.

Rokita: Rosjanie wykorzystają Marsz Niepodległości na użytek propagandy

Rosjanom bardzo na rękę są wszelkie ekscesy nacjonalistyczne w dawnych krajach postkomunistycznych. Zawsze pokazują je jako wydarzenia bardzo znaczące, próbując udowodnić, że takie narody są antyrosyjskie. Rosjanie wykorzystują takie wydarzenia na użytek wewnętrznej propagandy - mówił w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita, publicysta i były polityk.

Grodzka: młodzi ciężko pracują za małe pensje. To rodzi frustrację i nacjonalizm

- Nacjonalizm jest próbą powrotu do tradycji i do tego co znamy. To lęk przed tym, co nieznane. I przed światem, w którym młodzi ludzie nie mają szans na pracę lub zarabiają głodowe pensje za ciężką pracę. Ale mają swoje środowiska, w których czują się dobrze. Chodzą razem na mecze, przeżywają głębokie emocje i umacniają się - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Anna Grodzka z Partii Zieloni. - Zamiast głębszej refleksji, dlaczego żyjemy w biedzie, szuka się prostych rozwiązań, a te podrzucają politycy.

O krok od wojny Rosja-NATO? "To zimnowojenne gry i zabawy"

W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu niebezpiecznych incydentów pomiędzy Rosją a NATO. - Ludność cywilna nie jest raczej zagrożona, ale te zimnowojenne gry i zabawy mogą doprowadzić do III wojny światowej - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport WTO".

Talaga: Nowa zimna wojna nam nie grozi. Rosja jest za słaba

Świat nie stoi w obliczu nowej zimnej wojny. Kiedyś ten konflikt miał charakter globalny, a jego istotą była broń nuklearna. Teraz jest zupełnie inaczej, Moskwa odbudowuje swoją siłę, ale nie jest to zagrożenie globalne, bo stan rosyjskiej armii jest dużo gorszy od armii sowieckiej - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Jak dodał, dzisiejszy konflikt bardziej przypomina wojnę handlową, która osłabi przede wszystkim Rosję.

Rafał Hirsch: przełomowy dzień dla rubla

Dziś rano okazało się, że w ciągu tygodnia rubel traci do dolara i euro 11 procent, co oznaczało, że to najgorszy tydzień dla rosyjskiej waluty od 1998 roku – czasów bankructwa Rosji u schyłku ery Borysa Jelcyna. Ale potem rubel w ciągu kilku godzin zyskał 6 procent. Sytuacja nie jest więc już tak prosta, jak jeszcze kilka dni temu.

Jak przeciwstawić się Rosji? "Przekuć potęgę UE na siłę"

- W przypadku Unii Europejskiej, należy postawić pytanie jak przekuć ten wielki potencjał gospodarczy jaki posiada UE? Rosja to 6 proc. potencjału Unii Europejskiej. Nie są to współmierne potęgi. Jak przekuć to w argument siły, na to pytanie jeszcze Unia Europejska sobie nie odpowiedziała – mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski były komisarz UE ds. budżetu.

Jesienny wypad na wakacje. Dokąd warto pojechać?

Jesień w Polsce jest dobrym czasem, by wybrać się na wycieczkę na południową półkulę, gdzie mamy przełom wiosny i lata, co oznacza, że nie jest jeszcze upalnie. - Teraz jest dobra pora na wyprawę np. do Bhutanu, który był przez wiele lat krajem zamkniętym - polecała podróżniczka Monika Witkowska. Jak tłumaczyła, żeby wyjechać na taką orientalną wycieczkę nie jest potrzebny majątek. Sama szuka promocji, które pozwolą jej znaleźć atrakcyjną ofertę. - Bilet lotniczy do Indii, Bangkoku czy Panamy w obie strony może kosztować zaledwie 2 tysiące złotych [zwykle trzeba zapłacić dwukrotnie więcej - red.] - mówiła. Warto też szukać miejsc w hostelach czy podróżować z namiotem.

Prowokacje w przestworzach. W co gra Rosja?

- Zachowanie Rosji to nieustanna demonstracja siły. Federacja Rosyjska pokazuje, że sankcje nie wpływają na jej siły militarne. To także testowanie tego, na ile możemy sobie pozwolić i jak system NATO reaguje - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat płk Maciej Marszałek z Akademii Obrony Narodowej.

Mull w TVN24 BiŚ: efekty sankcji nałożonych na Rosję już są

- Myślę, że efekty sankcji już są. Od początku roku wartość kapitału, który wyleciał z Rosji, wynosi ponad 80 mld dolarów. Cała sytuacja np. z cenami ropy naftowej, które spadają, to też bardzo niekorzystna sytuacja dla Rosji. Mają też najniższą wartość rubla od lat. To wszystko wynik sankcji - powiedział w rozmowie z Jolantą Pieńkowską w programie "Świat" Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Szwajcarska decyzja o rezerwach w złocie. Co oznacza dla kredytobiorców w Polsce?

30 listopada Szwajcarzy w referendum zdecydują, czy chcą, aby pokrycie franka szwajcarskiego w złocie sięgnęło 20 proc. - Jeśli Szwajcarzy powiedzą tak, to będzie to proces na lata, a być może nawet na dłużej. Pytanie brzmi, nie to czy zostaną zwiększone rezerwy w złocie, tylko co się stanie w strefie euro - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat, ekonomista Marek Zuber.

Imigracja zarobkowa do Polski? "Dziś to trochę kosmiczny temat"

- Mówienie dziś o emigracji zarobkowej do Polski, wydaje się trochę kosmicznym tematem. W przeciągu najbliższych lat będziemy mieli braki w zakresie pracowników. Potrzebne nam są osoby z zewnątrz. Na pewno trzeba będzie zrobić wszystko, by nie czuli się jak imigranci we Francji, gdzie ci czują się odrzuceni i wykluczeni - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat, Magdalena Kochan z PO.

Mundial w Rosji kontra polityka. "Sportowcy są poza takimi sporami"

Mundial w Rosji rozpocznie się w czerwcu 2018 roku i potrwa około miesiąca. Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Joseph Blatter zapowiedział, że jeśli Ukraina zdoła awansować na mistrzostwa świata 2018 w Rosji, to na pewno nie trafi do jednej grupy z gospodarzami. Trwa bowiem polityczny konflikt między tymi krajami. O tym ze swoimi gośćmi rozmawiała Karolina Hytrek-Prosiecka.

Rafał Hirsch: kredyty we franku mogą potanieć po referendum w Szwajcarii

30 listopada Szwajcarzy zdecydują w referendum, czy chcą, aby szwajcarski bank centralny utrzymywał 20 procent swoich rezerw walutowych w złocie. Sondaże wskazują, że mogą tak właśnie zdecydować pomimo tłumaczenia ze strony banku, że to zły pomysł. Powstają więc teorie i hipotezy o tym, co będzie potem, a wśród nich popularnością cieszy się zwłaszcza ta, że potem podrożeją franki. Ale argumenty przemawiające za tą hipotezą moim zdaniem są słabe.

Co z tym frankiem? Przewalutować kredyt czy czekać?

Nie warto teraz przewalutować kredytu we franku szwajcarskim - mówili zgodnie na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion i Roland Paszkiewicz szef działu analiz CDM PEKAO. Podkreślali też, że nie można demonizować ew. skutków szwajcarskiego referendum ws. rezerw złota.

Antyimigranckie nastroje na Wyspach. Ewart: To zjawisko stosunkowo nowe

- Sama przez 20 lat byłam imigrantką w Wielkiej Brytanii. Była ona znana z tego, że jest krajem niesłychanie tolerancyjnym. To było to, co przyciągało imigrantów z innych krajów. Ta ksenofobia jaką można dziś zobaczyć w brytyjskiej polityce, to jest zjawisko stosunkowe nowe - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat Ewa Ewart.

Rafał Hirsch po szczycie klimatycznym: nie wiem, po ile będzie prąd w 2030 roku

Widziałem dziś w telewizorze jednego posła, który mówił o tym co będzie w 2030 roku. Wpadłem w podziw i zadumę jednocześnie, bo jeszcze nigdy nie spotkałem nikogo, kto przewidywałby przyszłość na 16 lat do przodu. Nie hipotetycznie, warunkowo, z niuansami, tylko tak po prostu. Obawiam się, że ten poseł może nie być wyjątkiem, inni może bardziej skrycie, ale też mogą podejrzewać, że wiedzą jak będzie w 2030 roku.