Z kraju

Z kraju

Rywale zatrudniają tysiące osób. Airbus dopiero obiecuje zakład w Polsce

Airbus Helicopters jako jedyna firma z biorących udział w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii nie ma linii produkcyjnej w Polsce. Czy wczorajsza decyzja o dopuszczeniu produkowanych przez Francuzów Caracali do dalszych testów spowoduje, że uruchomią oni - zgodnie z obietnicami - zakład w Polsce? Czy pociągnie też za sobą problemy w polskich zakładach pozostałych dwóch uczestników przetargu?

Elektronika będzie droższa. Przez mocnego dolara

Za popularną elektronikę - smartfon, tablet czy telewizor - zapłacimy więcej, ponieważ jej dystrybutorzy nie mają rezerwy, który pozwoliłyby im wziąć wzrost cen dolara na siebie - pisze środowy "Puls Biznesu".

Szefowie z importu doceniają Polskę

Dla zagranicznych menedżerów pracujących w naszym regionie Polska, pomimo biurokracji, jest najlepszym krajem na prowadzenie biznesu – pisze środowa "Rzeczpospolita".

Pracodawcy boją się dojrzałych

Polska należy do krajów Unii Europejskiej, w których odsetek zatrudnionych w grupie wiekowej 55+ jest najniższy – informuje środowy "Puls Biznesu".

Sikorsky i PZL Świdnik rozczarowane. "To smutna decyzja dla polskiego przemysłu"

To smutna wiadomość dla całego polskiego przemysłu obronnego - tak decyzję w sprawie przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii skomentował prezes PZL Świdnik Krzysztof Krystowski. Wybrano firmę, która produkuje poza granicami kraju - zaznaczył. Zawiedzione decyzją MON jest też konsorcjum Sikorsky i PZL Mielec.

Ekspert o wyborze Airbusa: zdecydowały względy polityczne. Ale za chwilę rząd się zmieni

Śmigłowiec H225M produkowany przez francuskie konsorcjum Airbus Helicopters przeszedł do kolejnego etapu przetargu na wyposażenie polskiej armii. - O tym wyborze zdecydowały względy polityczne. To jednak dopiero wskazanie potencjalnego zwycięzcy. Ostateczne decyzje zapadną za około 1,5 roku, więc będzie podejmował je już inny rząd - uważa Wojciech Łuczak, wydawca Magazynu Raport WTO.

Prezes PGZ: napięta sytuacja międzynarodowa moblizuje do wydatków na armię

- W ramach ambitnego procesu modernizacji polskich sił zbrojnych przemysł odgrywa bardzo istotną rolę i MON zwraca na to uwagę. Jesteśmy w pełni przygotowani do udziału w postępowaniach dotyczących np. marynarki wojennej, stocznie wchodzące w skład PGZ przeszły proces modernizacji - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak dodaje, napięta sytuacja międzynarodowa "będzie miała pozytywny wpływ na funkcjonowanie Grupy i skalę jej działalności. Wydarzenia powodują zrozumienie konieczności wydatków na sprzęt wojskowy i bezpieczeństwo".

Francuzi wyposażą polską armię? Śmigłowiec Airbusa przeszedł do kolejnego etapu przetargu

Śmigłowiec H225M (wcześniej znany jako Eurocopter EC725 Caracal) produkowany przez francuskie konsorcjum Airbus Helicopters przeszedł do kolejnego etapu przetargu na wyposażenie polskiej armii. Francuzi pokonali Amerykanów i włosko-brytyjską grupę. Dostawa śmigłowców ma rozpocząć się od 2017 roku. Prezydent poinformował też, że umowa o zakupie zestawów obrony powietrznej średniego zasięgu będzie negocjowana między rządem RP i USA.

Rosja zdeklasowała Francję. Ma największe galerie handlowe w Europie

Rosja, po raz pierwszy w historii, została największym w Europie rynkiem centrów handlowych. Wyprzedziła w tym rankingu Francję, która pierwsze miejsce zajmowała od 43 lat - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield. Polska znalazła się na piątym miejscu w Europie i na trzecim w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, pod względem planowanej powierzchni handlowej w latach 2015-2016.

Przetarg na śmigłowce dla armii. "To politycy zdecydują, co kupimy"

To politycy zdecydują, jaki śmigłowiec kupimy, bo to oni, a nie wojskowi trzymają pieniądze - powiedział Maciej Kucharczyk z tvn24.pl. MON ma dziś podać informację, który ze śmigłowców oferowanych w przetargu na wielozadaniowe maszyny dla wojska przejdzie do etapu praktycznych prób. O kontrakt ubiegają się trzej producenci: amerykańska firma Sikorsky i należący do niej PZL Mielec, wchodzące w skład włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland zakłady PZL Świdnik - oferujące maszynę AW149 oraz konsorcjum zawiązane przez Airbus Helicopters.

UOKiK kwestionuje opłaty dodatkowe przy pożyczce. Provident zmienia praktykę

Koszty, które konsument ponosi w związku z udzieleniem i spłatą pożyczki powinny odpowiadać wartości tych usług - podkreśla UOKiK. I informuje, że szef urzędu zarzucił spółce Provident naliczanie opłat w sposób niezgodny z prawem. Provident z własnej inicjatywy zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk.

Dramat imigrantów w drodze do Europy. Wtorek w TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, jak rozwiązać problem nielegalnej imigracji. Będziemy też w Wlk. Brytanii, która świętuje urodziny królowej Elżbiety II i czeka na narodziny Royal Baby. Odpowiemy również na pytanie, dlaczego na targach motoryzacyjnych w Szanghaju zabraknie modelek.

Unia wypowiada wojnę alkoholowi. Najtańsza wódka za 32 zł?

Unia Europejska wypowiada wojnę alkoholowi - pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Wspólnota pracuje nad specjalną strategią antyalkoholową, która zakłada m.in. zakaz reklamy, minimalną cenę, podniesienie akcyzy i monitorowanie transgranicznej sprzedaży alkoholu.

Prezes PKP: inwestycje w kolej jak plan Marshalla, wkrótce nadrobimy opóźnienia

Jesteśmy w połowie drogi bardzo poważnych kolejowych inwestycji infrastrukturalnych. Na lata 2015-2020 dostaniemy z Unii Europejskiej 10,5 mld euro. To ogromna kasa i polski plan Marshalla. Dzięki temu nadrobimy opóźnienia, z którymi mieliśmy jeszcze niedawno do czynienia - powiedział w TVN24 Biznes i Świat prezes PKP Jakub Karnowski przy okazji odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Dopalacz dla europejskiej gospodarki coraz bliżej

Komisje Parlamentu Europejskiego ds. Budżetu oraz ds. Gospodarczych i Monetarnych uzgodniły stanowisko w negocjowaniu z Radą UE tzw. planu Junckera. Rozmowy rozpoczynają się 23 kwietnia i mają się zakończyć do czerwca.

Aplikacja na smartfony pokaże ciekawe polskie drzewa

Zdjęcia i informacje o ciekawych przyrodniczo i historycznie polskich drzewach - jak "Wiąz z Pawiaka", propozycje wycieczek szlakiem drzew uwzględniających lokalne atrakcje turystyczne i atlas drzew - zawiera aplikacja na smartfony "Drzewa z klimatem".

Rafał Hirsch: Europa mięknie, bo ma więcej do stracenia niż Grecja

Grecji kończą się pieniądze. Tym razem podobno już naprawdę, naprawdę się kończą. Podobno ostatnie zapasy gotówki mają pójść na wypłaty emerytur i pensji pod koniec kwietnia i potem już w kasie zero. Minister finansów Janis Warufakis rozkłada ręce i wydaje się mówić: „Będziemy bankrutować Europo, bo nie dajesz nam innego wyjścia. Sama stracisz na tym więcej niż my”. I tu Warufakis ma rację.