Z kraju

Z kraju

W każdej chwili grozi nam wyłączenie prądu. "Problem dotyczy całego kraju"

Powinniśmy ograniczyć używanie pralek, zmywarek czy klimatyzacji w środku dnia. Zalecenie wystosowane przez Polskie Sieci Energetyczne odpowiedzialne za dostarczanie prądu do naszych gniazdek, dotyczą także firm i instytucji. W przeciwnym razie grożą nam wyłączenia prądu. PSE wskazuje na falę upałów jako przyczynę problemów. Ale problem jest szerszy: eksperci od lat alarmują, że Polsce grożą blackouty - mamy przestarzałe elektrownie, jak również całą strukturę produkowania energii. A przyroda nie pomaga - ocieplenie klimatu sprawia, że latem potrzebujemy coraz więcej prądu.

Eksperci o nowej ustawie: to prezent dla frankowiczów, którzy spekulowali na walutach

- Dlaczego pomagać frankowiczom, przecież to ci, którzy zaciągnęli kredyty w złotych byli bardziej rozsądni, myśleli ekonomicznie - stwierdził Jacek Kseń, były wieloletni prezes BZ WBK. Jak przyznał Maciej Samcik z "Gazety Wyborczej" ustawa w takim kształcie, to prezent dla klientów, którzy zaciągnęli kredyty w szwajcarskiej walucie. - To kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych, trudno nie skorzystać - powiedział.

Sawicki: przez suszę ceny żywności będą rosły

Jest sucho; oczywiście, że to mnie martwi; z tego powodu należy spodziewać się wzrostu cen żywności - mówi PAP minister rolnictwa Marek Sawicki. Nie spodziewa się jednak, by ceny rosły "drastycznie". "Z pewnością nie będzie to poziom większy jak 5 proc." - szacuje.

Senat za poprawkami do noweli Prawa energetycznego

Senat zarekomendował wprowadzenie kilku poprawek doprecyzowujących do nowelizacji Prawa energetycznego, które wprowadza wysokie kary za próby manipulacji na hurtowym rynku energii. Kary mają sięgać od 10 tys. do 1 mln zł.

Spada bezrobocie. Od sierpnia "wynik będzie jednocyfrowy"

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 10,1 proc. przy 10,3 proc. w czerwcu. Pracodawcy w lipcu zgłosili do urzędów pracy ponad 117 tys. ofert zatrudnienia. To rekord, tak dobrego wyniku w lipcu nie było od 2001 r., czyli odkąd MPiPS prowadzi takie statystyki - podał w piątek resort pracy.

Pięć rzeczy o pomocy dla frankowiczów. Senat zajmie się propozycjami tuż po wakacjach

Uchwalone przez Sejm, w środę wieczorem, przepisy dotyczące przewalutowania kredytów hipotecznych m.in. we franku szwajcarskim wstrząsnęły kursami akcji banków. Szacuje się, że pomoc dla frankowiczów w takim kształcie będzie kosztowała sektor bankowy 19 mld złotych. Zanim jednak te rozwiązania wejdą w życie muszą przejść przez Senat i zostać podpisane przez prezydenta.

Wietnamie, otwórz się

Umowa o wolnym handlu z Wietnamem, którą UE ma podpisać jesienią, to dobra wiadomość dla polskich firm – donosi "Puls Biznesu".

Deflacja nie odchodzi? Nie szkodzi

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadają raz mocniej, raz słabiej, ale nieprzerwanie od roku. Do tej pory jednak przeciętny Kowalski nieszczególnie wierzył w to, że jest i będzie taniej – informuje "Puls Biznesu".

Będzie tanio mimo suszy

Choć mamy suszę, to nie ma obaw, że żywność zacznie gwałtownie drożeć – donosi "Gazeta Wyborcza".

ZAiKS chomikuje pieniądze. Żyje z odsetek

Nie znamy dokładnie pochodzenia 1,6 mld zł aktywów organizacji zarządzania zbiorowego. Wynika tak z raportu Centrum Cyfrowego Projekt: Polska – donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Frankowiczu, wkrótce odetchniesz. Zobacz krótki przewodnik po zmianach

W środę posłowie uchwalili przepisy umożliwiające przewalutowanie kredytów hipotecznych w walutach. 90 proc. kosztów takiego przewalutowania poniosą banki. To nowe rozwiązanie, które wprowadziła poprawka SLD. By móc skorzystać z przepisów, trzeba będzie spełnić kilka warunków. Warto jednak zaznaczyć, że zaproponowane przez Sejm zmiany muszą jeszcze przejść przez Senat i muszą zostać podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oto najważniejsze punkty ustawy w czterech krokach.

Gospodarcze obietnice prezydenta Andrzeja Dudy. Zostaną spełnione?

Obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, 500 złotych na dziecko, repolonizacja banków i nowy podatek dla hipermarketów - to główne obietnice Andrzeja Dudy, którzy dziś został zaprzysiężony na prezydenta RP. Nowy prezydent zapewnia, że zostaną spełnione. Przypominamy więc, co mówił w trakcie kampanii wyborczej.

Rzeź banków na giełdzie. Po zaskakującej zmianie w ustawie frankowej

Akcje banków gwałtownie tracą na wartości w czasie czwartkowych notowań. To reakcja inwestorów na przegłosowaną przez Sejm ustawę w sprawie przewalutowania kredytów w walutach obcych. Po wprowadzonej poprawce Sojuszu Lewicy Demokratycznej banki jeszcze mocniej niż zakładano wcześniej mają uczestniczyć w kosztach podziału tego przewalutowania. - Mam nadzieję, że Senat tego nie przepuści - powiedział Marcin Kiepas, główny ekonomista Admiral Markets.