Z kraju

Z kraju

Co stoi za dymisją szefa ZUS? Eksperci podzieleni

Eksperci nie są zgodni co do przyczyn dymisji Zbigniewa Derdziuka, który w piątek zrezygnował z kierowanie ZUS-em. Wskazywano krytyczne raporty NIK i KPRM, akcję CBA lub chęć przejścia do sektora prywatnego. Niejednoznaczne są też oceny jego prezesury.

Rolniku! Twoje dochody spadły? Masz szansę na rekompensatę

Rolnicy, którym znacznie spadły dochody, lub którzy nie mogą uzyskać zapłaty za towar, dostaną rekompensaty z Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - taki ma być skutek projektu, który Sejm wysłał w piątkowym głosowaniu do komisji rolnictwa.

Prezes ZUS podał się do dymisji

Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: - Swoją misję w ZUS uważam za wypełnioną, a cele, które sobie postawiłem, za zrealizowane. Wszystko, co robiłem jako prezes ZUS, miało na celu właśnie podniesienie satysfakcji milionów naszych klientów - informuje w komunikacie Derdziuk. - To była jego samodzielna decyzja i nikt z zewnątrz nie miał na nią wpływu. Prezes uznał po prostu, że wykonał swoją misję - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

TVN kończy dobry rok. "Wyniki potwierdzają imponującą siłę naszych przedsięwzięć"

O 4,6 proc. do 481 milionów zł wzrosły przychody TVN w czwartym kwartale 2014 roku. Natomiast wzrost przychodów w całym roku wyniósł 3,6 proc., czyli 1,594 mld zł, - wynika z danych finansowych spółki. To m.in. efekt najlepszych na rynku wyników oglądalności, doskonałej strategii programowej i związanego z tym silnego wzrostu przychodów związanych z reklamą o 5,4 proc.

Pracodawcy RP donoszą na górników. Bo naruszyli "prawo międzynarodowe"?

Pracodawcy RP poinformowali, że wystąpili do prokuratury z wnioskiem dot. związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej - organizatorów trwającego tam już dziesiątą dobę strajku. Od kilkunastu godzin trwa kolejna tura rozmów strajkujących związków z zarządem JSW. Przed jej siedzibą nadal demonstruje kilkadziesiąt osób.

Bilans: banki pod kontrolą, zapowiedź strajków, Moskwa z nowymi sankcjami

Resort finansów i UOKiK pomogą "frankowiczom". Będą kontrolować banki i sprawdzać, czy wywiązują się ze swoich deklaracji łagodzących skok kursu franka szwajcarskiego. Związkowcy rozpoczęli przygotowania do akcji protestacyjnych, w tym do wielkiej demonstracji w Warszawie. UE objęła sankcjami dziewiętnaście osób, w tym pięciu obywateli Rosji oraz dziewięć firm i instytucji.

Rada wierzycieli skontroluje działanie syndyk FagorMastercook

Uchwałę o kontroli działań syndyk będących w upadłości wrocławskich zakładów FagorMastercook podjęła w czwartek rada wierzycieli. Syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej na sprzedaż fabryki z jedynym kontrahentem - firmą Bosch Siemens.

"Solidarność" zapowiada strajki. Także w Warszawie

Rozpoczęliśmy przygotowania do czynnych akcji protestacyjnych, w tym do wielkiej demonstracji w Warszawie - poinformował w czwartek szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda na wspólnej konferencji prasowej z OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

Banki pod lupą. Resort finansów i UOKiK pomogą "frankowiczom"

Wspólnie z UOKiK będziemy sprawdzać banki, czy wywiązują się ze swoich deklaracji łagodzących skok kursu franka szwajcarskiego - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Zapowiedział także stworzenie rankingu banków, dzięki któremu kredytobiorcy będą mogli szczegółowo porównać ich oferty dotyczące kredytów walutowych.

Volkswagen inwestuje w Polskę. Caddy będzie produkowany tylko w Poznaniu

Nowa generacja popularnego Caddy'iego będzie produkowana wyłącznie w poznańskiej fabryce Volkswagena. Dlatego to właśnie w stolicy Wielkopolski zaprezentowano ten model. - Jestem dumny, że mogliśmy również być świadkami światowej premiery Caddy’iego. To coś zupełnie wyjątkowego i to dla całej naszej marki - zaznaczył Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

“Frankowicze” kontra banki. Warto iść do sądu?

Koszty procesu sądowego z bankiem są duże, a wygrana niepewna. Czy “frankowicze” powinni szukać sprawiedliwości na sali sądowej? - Nie warto ulegać pokusom kancelarii prawnym - przekonywał Paweł Blajer z programu “Biznes dla ludzi”. - Nie można powiedzieć, że każdy, kto ma dziś kredyt frankowy wygra w sądzie. To nieprawdziwa teza - dodawał mec. Iwo Gabrysiak.

Prezydent też chce pomóc. I nie tylko “frankowiczom”

Prezydent Bronisław Komorowski chce pomóc kredytobiorcom. Proponuje utworzenie funduszu restrukturyzacji kredytów hipotecznych, który miałby wspierać nie tylko “frankowiczów”, ale także zadłużonych w złotym. Zapłacą za to banki i podatnicy - podaje “Gazeta Wyborcza”.

Wraca sprawa autostrady A2. Chińczycy oddają pieniądze

Chińska firma budująca autostradę A2 oddaje część należnej gotówki. Jak informuje w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA, "obecnie wpłynęło około pięćdziesięciu siedmiu milionów złotych". - Na razie mówimy o uruchomionych gwarancjach bankowych. Pozostały jeszcze inne roszczenia i inne gwarancje bankowe. Widzimy jednak pierwsze wymierne efekty rozmów z chińskim partnerem - dodaje.

Liczysz na podwyżkę? Musisz poczekać do przyszłego roku

O znaczący wzrost płac będzie w 2015 r. trudno – donosi "Rzeczpospolita". Specjaliści i menedżerowie szykujący się w tym roku do zmiany pracodawcy nie powinni liczyć na wyższą pensję. Chyba że są w grupie poszukiwanych fachowców.

Paliwa tanieją, ale branża transportowa ledwo zipie

Klienci sądzą, że skoro płaci się mniej za paliwo, to i transport drogowy powinien stanieć. Tymczasem może być droższy – donosi "Puls Biznesu". Niższe ceny paliwa to nie tylko powód do zadowolenia, ale i roszczeń klientów operatorów logistycznych. Niektórzy domagają się obniżenia stawek za usługi.