Z kraju

Z kraju

Akcyza na alkohol w górę, w budżecie susza

Ubiegłoroczna podwyżka akcyzy na alkohol spowodowała, że w ciągu 10 miesięcy 2014 roku wpływy z tego tytułu są o 45 mln zł niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej – informuje wtorkowy "Puls Biznesu".

Świat Technologii: 100 innowacji, które zmienią nasze życie

Technologie, które mają zmienić nasze życie. A wśród nich drukowane domy na żądanie albo diagnozowanie chorób za pomocą smartfona. W Świecie Technologii pokazaliśmy rozwiązania, które w przeciągu kilku lat mogą ułatwić budowanie domów, korzystanie ze służby zdrowia, analizowanie ważnych danych. Listę 100 innowacji pomagających w tworzeniu zmian społecznych opublikowała wpływowa brytyjska organizacja NOMINET TRUST. W analizie wzięto pod uwagę setki inspirujących pomysłów z ponad 200 krajów.

Bilans. Zmiany w PGNiG. Rosyjska gospodarka się wali

Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa odwołała w poniedziałek wiceprezesa Jerzego Kurellę ze składu zarządu. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oczekuje od rządu konstruktywnych, przełomowych pomysłów na podniesienie efektywności gospodarki. Rosyjska gospodarka w listopadzie zanotowała pierwsze symptomy recesji.

Podatki przyjaźniejsze Polakom. Już od stycznia

Do dwóch, z trzech miesięcy, skróci się w przyszłym roku czas oczekiwania na wiążącą interpretację podatkową - zapowiedział w rozmowie z PAP minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że Ministerstwo Finansów planuje też ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.

Tłuczek do mięsa, mop, świecąca piżama. Co Polacy robią z niechcianym prezentem?

Z otrzymanego prezentu częściej zadowolone są kobiety (82 proc.) niż mężczyźni (77 proc.). Jeśli podarunek nie przypadnie do gustu, to oddajemy go najczęściej bliskim (26 proc.). Odrobinę mniej z nas odkłada go po prostu na półkę (24 proc.). Tylko 7 proc. z nas niechciane prezenty przekazuje potrzebującym - tak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Olx.pl.

Rosja bierze na celownik NATO. "To doktryna hipokryzji"

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał nową doktrynę wojskową, która zakłada, że największym zagrożeniem zewnętrznym dla państwa jest ekspansja NATO i destabilizacja niektórych terytoriów. Dokument zwraca też uwagę na zagrożenie ze strony terroryzmu. - Nazywam doktrynę wojenną Rosji doktryną hipokryzji. Roi się tam od stwierdzeń oskarżających Zachód i NATO. Podczas gdy Rosja sama nie przypisuje sobie żadnego grzechu. Władimir Putin wyłożył karty na stół, ta doktryna niczym nie zaskakuje, nie jest szokująca - podkreślił w "Otwarciu dnia" w TVN24 Biznes i Świat gen. Bogusław Pacek, radca ministra obrony narodowej.

Polskie miasta będą się wyludniać w szybkim tempie

W ciągu najbliższych 35 lat spodziewany jest spadek liczby mieszkańców w zdecydowanej większości miast wojewódzkich w Polsce. Jedynie w przypadku Warszawy i Rzeszowa liczba ludności ma utrzymywać się na stałym poziomie.

Innowacje wjadą na drogi. Ma być bezpieczniej

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłoszą konkurs na opracowanie nowatorskich nawierzchni i programów poprawiających bezpieczeństwo na polskich drogach – pisze "Puls Biznesu".

Szefowa UKE: aukcja na 800 MHz i 2,6 GHz to gra o duże pieniądze

Licytacja na częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz zacznie się pod koniec stycznia, a skończy prawdopodobnie w lutym. Nie dziwi, że wzbudza tyle emocji polityków, urzędników i przedsiębiorców - to gra o duże udziały w rynku - mówi PAP szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.

KGHM z konsorcjum dostanie 400 mln euro. Dzięki nim ma zwiększyć bezpieczeństwo surowcowe Europy i stworzyć etaty

Jak wydobywać w Europie cenne surowce, jak je skutecznie odzyskiwać i zmniejszyć uzależnienie Europy od importu np. kobaltu? Rozwiązywaniem takich problemów zajmie się międzynarodowe konsorcjum współtworzone przez KGHM. - Chcemy zrealizować 200 pomysłów na nowe produkty, usługi czy technologie, stworzyć 50 małych i średnich firm oraz 10 tys. nowych miejsc pracy w europejskim sektorze surowców - zapowiada dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w KGHM Agata Juzyk.

Ekspert: polski rynek e-booków na "fali wznoszącej"

Polski rynek e-booków to wciąż nisza do zagospodarowania – mówi Robert Drózd, założyciel bloga "Swiat Czytników" poświęconego elektronicznym książkom i urządzeniom do ich odczytu. Dużą przeszkodą w jej rozwoju jest niska świadomość Polaków dotycząca e-booków – dodaje.