Z kraju

Z kraju

Projekt ustawy o elektroodpadach ponownie trafi do sejmowej komisji środowiska. PSL zaproponowało bowiem do niego poprawki, w tym wykreślenie rozdziału dot. audytu zewnętrznego. Cel nowego prawa to zwiększenie odzysku elektrośmieci i ograniczenie szarej strefy w tym obszarze.

- Mamy nakreślony plan funduszu, który będą tworzyć spółki energetyczne i inne podmioty finansowe, który miałby zaangażować się w Kompanię Węglową - poinformował minister skarbu Andrzej Czerwiński. Jak podkreślił, "te podmioty mają za zadanie do jutra przedstawić formę pozyskania kapitału, niezbędnego dla zachowania ciągłości funkcjonowania Kompanii Węglowej".

Przedstawiony przez PO projekt rozwiązania problemu kredytów frankowych jest uczciwy wobec kredytobiorców złotówkowych, podatników, nie zagraża też stabilności systemu finansowego - ocenił rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz. Dodał, że propozycja jest zbliżona do przedstawionej przez szefa KNF.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się nie zmieniać poziomu stóp procentowych - poinformował w środę bank centralny w komunikacie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.

Propozycje PO dla posiadaczy kredytów frankowych mogą być kosztowne dla sektora bankowego i wpłynąć na ograniczenie możliwości finansowania przez ten sektor polskiej gospodarki - komentuje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

To wyjście naprzeciw bankom, a nie osobom spłacającym kredyt hipoteczny we frankach - tak propozycję PO, która ma umożliwić przewalutowanie kredytu hipotecznego wziętego w obcej walucie na złotówki, ocenił w środę poseł PiS Henryk Kowalczyk.

Platforma Obywatelska zaproponowała w środę projekt przewidujący możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego w walucie na złotówki po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu ma zostać podzielona między bank i klienta. Platforma Obywatelska szacuje, że tej propozycji ogólnie będzie mogło skorzystać 60 tys. Polaków, a sektor bankowy zapłaci za to 9,5 mld zł. Rządząca partia zapewnia, że ta propozycja zostanie przedstawiona i przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu. Kto będzie mógł skorzystać z propozycji wyjaśnia Łukasz Kijek.

- Na propozycji PO kredytobiorcy nie będą zyskiwali. Przewalutowanie może oznaczać albo brak zmian raty, albo nawet wzrost miesięcznej raty - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z kolei zdaniem Marka Rozkruta, głównego ekonomisty EY, sektor bankowy nie odczuje tej korekty w sposób znaczący.

Rząd wychodzi naprzeciw posiadaczom kredytów walutowych. Projekt ustawy, który zaprezentowała dziś PO, zakłada możliwość - na wniosek kredytobiorcy - przewalutowania kredytu po bieżącym kursie, umorzenie części zadłużenia i rozłożenie na raty pozostałej części (liczonej już w złotych). Ustawa miałaby objąć 20 proc. kredytów frankowych.

Platforma Obywatelska planuje od przyszłego roku zmiany w podatkach - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jednym z rządowych pomysłów jest zerowy PIT dla młodych. Ludzie do 30. roku życia byliby zwolnieni z podatku dochodowego, co ma im ułatwić wejście na rynek pracy. Ma to również zachęcać pracodawców do zatrudniania młodych.

Lepsza ochrona konsumenta na rynku finansowym dzięki rozszerzeniu uprawnień UOKiK - to cel projektu, który we wtorek przyjął rząd. Zmiany mają m.in. poprawić eliminowanie klauzul niedozwolonych w umowach czy pozwolić Urzędowi na wstrzymanie sprzedaży produktów.

Od 1 stycznia 2016 r. wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika - zakłada projekt zmian w Ordynacji podatkowej, nad którym prace zakończyła we wtorek sejmowa komisja finansów publicznych. Wykreślono z niego jednak przepisy o przedawnieniu zaległości podatkowych.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 10,4 proc., wobec 10,8 proc. w maju - poinformowało dzisiaj ministerstwo pracy i polityki społecznej. W analogicznym okresie przed rokiem stopa bezrobocia wynosiła 12 proc. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia.