Z kraju

Z kraju

Chcą "śledzić" paliwo. By walczyć z szarą strefą

Wprowadzenie - w ślad za pakietem paliwowym - pakietu przewozowego, który też ma na celu walkę z nieprawidłowościami na rynku paliw, zapowiedział w poniedziałek wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Solidarność przeciwna podpisaniu umowy CETA. Domaga się debaty

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność sprzeciwia się podpisaniu umowy CETA w obecnym kształcie i domaga się od rządu podjęcia działań zmierzających do zablokowania przyjęcia tej umowy, a także przeprowadzenia publicznej debaty - podali przedstawiciele Komisji.

Wielka modernizacja na kolei. Inwestycja z kredytu

Zmianę wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego, oświetlenia, napędu, systemu informacji pasażerskiej zakłada modernizacja 36 pociągów - poinformowały w poniedziałek w komunikacie Przewozy Regionalne. Zmodernizowane pociągi mają wozić pasażerów od 2017 roku.

Podatek handlowy do zawieszenia. Projektem zajmie się rząd

Zawieszenie obowiązywania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2018 roku przewiduje projekt nowelizacji, którym we wtorek ma zająć się rząd. To reakcja na decyzję Komisji Europejskiej, która ma zastrzeżenia wobec polskich przepisów.

Duże korporacje spożywcze: CETA korzystna dla branży

Umowa o wolnym handlu UE z Kanadą (CETA) jest korzystna dla polskich producentów żywności, gdyż Polska ma większe szanse na sprzedaż produktów spożywczych w Kanadzie niż odwrotnie - uważa dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Seul na wyciągnięcie ręki. Uroczysta inauguracja LOT-u

Seul jest już trzecim połączeniem między Warszawą a ważnym państwem Azji – powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Dodał, że Polska ma bardzo rozbudowane relacje polityczno-gospodarcze i kulturalne z Koreą Południową.

Woda będzie droższa? Rząd zajmie się nowym prawem

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem Prawa wodnego – poinformował w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zaznaczył, że ma ono rozwiązać m.in. problemy kompetencyjne i dać podstawę do inwestycji.

Polacy boją się utraty pracy? Nowy raport

75 proc. zatrudnionych oceniło, że w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywaną obecnie - wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad pt. "Monitor Rynku Pracy".

"Od Polski papierowej do cyfrowej". Minister ma na to plan

Nasze działania mieszczą się w ważnej inicjatywie przejścia od papierowej do cyfrowej Polski - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska w Warszawie podczas poniedziałkowej konferencji o zakładaniu profilu zaufanego przez serwisy bankowe.

Rolnicy boją się o miejsca pracy, nie chcą CETA. Kaczyński odpowiada

"Ratyfikacja umowy będzie wymagać 2/3 głosów. Mamy więc jeszcze wiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji i bardzo wysoki próg akceptacji przez Sejm" - czytamy w odpowiedzi Jarosława Kaczyńskiego na list Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych ws. CETA. Przedstawiciel organizacji zaprezentował w nim swój sprzeciw i obawy rolników dotyczących umowy handlowej z Kanadą.

"Firma w Czechach". Gwałtownie rosną zapytania o działalność za granicą

Zmiany podatkowe, które szykuje rząd PiS, mogą mocno uderzyć część polskich przedsiębiorców. Z pierwszych zapowiedzi związanych z wprowadzeniem tzw. jednolitego podatku wynika, że zniknąć ma 19 proc. podatek liniowy. A najlepiej zarabiający przedsiębiorcy będą musieli od 2018 r. objęci podatkiem w wysokości 40 proc. Po tych doniesieniach w ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie prowadzeniem działalności w Czechach.

Jakie samoloty dla VIP-ów? Oferty z Francji i USA

W przetargach na małe samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wpłynęły dwie oferty - od francuskiego Dassault Aviation i amerykańskiego Gulfstream Aerospace Corporation. Przy ośmiu pasażerach zasięg maszyn ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Z kolei w postępowaniu na samoloty średniej wielkości zgłosiły się cztery podmioty – poinformował Inspektorat Uzbrojenia (IU).

Miał chronić 2,5 mln Polaków przed powodzią. Ale umowa została właśnie zerwana

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) powiadomił o odstąpieniu od umowy z firmą Dragados na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny – podał inwestor w poniedziałkowym komunikacie. Ogromny zbiornik o powierzchni 26 km kw. ma chronić przed powodzią ok. 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry - od Raciborza do Wrocławia. To inwestycja za około miliard złotych.

CETA: "śmiertelne zagrożenie" kontra kanadyjskie zboża z prerii

Rząd nie powinien podpisywać umowy CETA. To śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych obywateli - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Umowa CETA to ogromna szansa dla polskiego eksportu - uważa z kolei dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula, członek partii Nowoczesna.

Szef KNF popiera modyfikację ustawy frankowej. "Zredukować koszty dla banków"

- Mam nadzieję, że prezydencki projekt ustawy frankowej w tej przedstawionej wersji - po pewnych udoskonaleniach – przejdzie. Przedstawione propozycje rozwiązania problemu kredytów walutowych w Polsce gwarantują w mojej opinii bezpieczeństwo systemu - powiedział nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego, Marek Chrzanowski. - Wprowadzenie modyfikacji proponowanych przez NBP powinno m.in. zredukować koszty tej regulacji dla banków o ok. 4 mld zł - dodał.

Polska zyska na Brexicie? Warszawa w gronie faworytów do przejęcia roli Londynu

Duża migracja Polaków do Wielkiej Brytanii mogła przyczynić się do referendum o Brexicie. Jego wynik sprawił, że wraz z wyjściem wyspiarskiego kraju z UE Londyn straci swój blask. Gdzie przeniesie się finansowa stolica Europy? Największe szanse ma Frankfurt, Dublin i Amsterdam, ale w gronie faworytów wymieniana jest też Warszawa - podaje agencja Bloomberg.

Szałamacha z nowymi zadaniami. Wiemy, czym zajmie się w NBP-ie

Powołany 6 października przez prezydenta na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego były minister finansów Paweł Szałamacha będzie sprawował nadzór nad Departamentem Stabilności Finansowej NBP - wynika z nowego schematu organizacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Alma Market złożyła wniosek o upadłość

Zarząd Alma Market złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Jednocześnie spółka podtrzymuje złożony wcześniej wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego - poinformował jej zarząd w komunikacie.

Rafalska: dzięki 500 plus "rodzina poradzi sobie sama"

Wypłacono ponad 11,3 mld zł w ramach świadczenia 500 plus - powiedziała w piątek w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem po wprowadzeniu programu zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.