Z kraju

Z kraju

Na czym polega kredyt we franku szwajcarskim? Rafał Hirsch wyjaśnia

Mamy nową specjalność narodową: poszukiwanie franków w bankach. Sporo osób zastanawia się, czy bank udzielając kredytu we franku finansuje ten kredyt faktycznie frankami, czy polskim złotym – co sugeruje, że cała konstrukcja zaczyna wyglądać trochę jak instrument pochodny. Niestety, odnoszę wrażenie, że to poszukiwania jałowe, bo tak naprawdę między jedną i drugą opcją nie ma dużej różnicy.

Polska na czele antyniemieckiej koalicji. Co dalej z płacą minimalną dla zagranicznych przewoźników?

Blok ponad 10 krajów widzi potężne zagrożenie w niemieckich regulacjach dot. płacy minimalnej, które uderzają w przewoźników - uważa wicepremier Janusz Piechociński, który w piątek rozmawiał o tym z premier Ewą Kopacz i komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Elżbietę Bieńkowską. Dodał, że rozwiązania wprowadzone przez Niemcy są "boleśniejsze w swoim wymiarze niż nawet sankcje w wojnie handlowej Kreml-Bruksela".

Sadowski: propozycje pomocy dla "frankowiczów" to plan minimum. I nie jest pewne, czy banki z nich skorzystają

Związek Banków Polskich przedstawił dziś propozycje mające ulżyć zadłużonym we frankach szwajcarskich. - Większość z nich została już zasygnalizowana przez banki - mówi Jarosław Sadowski, analityk Expandera. - To minimum, które spodziewałem się usłyszeć. Nie ma żadnej drastycznej zmiany. Podkreśla, że nie jest pewne, czy banki zgodzą się na wprowadzenie tych propozycji w życie.

Paliwo coraz tańsze. Ceny znów spadają

4,23 zł - tyle średnio kosztuje litr benzyny Pb95 w województwie pomorskim. To najtańsza oferta paliwa w kraju. Natomiast najwięcej średnio zapłacimy w województwie zachodniopomorskim - wynika z analizy BM Reflex. W porównaniu do ubiegłego tygodnia ceny wszystkich paliw spadły.

Ile gazu w polskich łupkach? "W tym roku nowa ocena"

W tym roku pojawi się nowa ocena wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, oparta o informacje od inwestorów dokonujących odwiertów i prowadzących badania geologiczne - powiedział w szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

Rafał Hirsch: co będzie mieć strefa euro ze skupu obligacji?

Europejski Bank Centralny zadecydował o skupie obligacji skarbowych w strefie euro. Ma to pomóc w ożywianiu europejskiej gospodarki. Ale samym tylko skupem ECB nie jest w stanie tego celu samodzielnie osiągnąć, o czym zresztą dziś lojalnie uprzedzał.

Aleksander Kwaśniewski u Jolanty Pieńkowskiej. Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Dwa tysiące rosyjskich żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem wojskowym przekroczyło granicę między Rosją a Ukrainą. Media obiegły informacje, że obrońcy lotniska, nazywani "cyborgami", poddali się, a obiekt zajęli separatyści. O sytuacji za naszą wschodnią granicą z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim będzie rozmawiała Jolanta Pieńkowska.

"Uratowane" kopalnie z KW i tak zostaną zamknięte za 3 lata? KE rozstrzygnie

Projektowana pomoc dla kopalń jest zgodna z prawem UE, o ile w trakcie postępowania notyfikacyjnego Komisja Europejska potwierdzi, że dopuszczalne jest prowadzenie w obszarze likwidowanej kopalni działalności górniczej i zaakceptuje plan zamknięcia - uznał UOKiK. Polscy dyplomaci w Brukseli przyznają, że dyskusje z Komisją Europejską o przepisach ws. restrukturyzacji Kompanii Węglowej będą trudne i długie.

Tyska fabryki Fiata stanie? Związkowcy domagają się podwyżek

Związkowcy z tyskiej fabryki Fiata, którzy domagają się podwyżki płac - po 420 zł brutto dla każdego pracownika - w czwartek manifestowali przed bramą zakładu. Uważają, że firma, która notuje wysokie zyski, powinna lepiej płacić pracownikom.

Pogotowie strajkowe trwa. "Związki chcą rozmawiać z rządem"

- Związki zawodowe chcą rozmawiać. Dzisiaj niestety komisja trójstronna nie funkcjonuje ze względu na brak stanowczości, rzetelności. Zawiesiliśmy swój udział - mówił na antenie TVN24 Jan Guz przewodniczący OPZZ. - Jeśli byłaby możliwość rozmów w komisji trójstronnej, to nie byłoby strajków - dodał. - Trudno jest rozmawiać z kimś, kto przystawia pistolet do głowy - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska, minister w Kancelarii Premiera.

Przełomowa decyzja EBC. Jak wpływa na waluty?

- Zwiększy się podaż euro na rynku, więc jego wycena powinna spadać – komentował decyzję EBC Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI. To ma napędzić gospodarkę. - Jeśli będzie słabszy kurs, producenci mogą taniej się zadłużyć, a jednocześnie ich produkty za granicą są tańsze, a biznes będzie bardziej rentowny - tłumaczy Mariusz Staniszewski. Co musi się stać, by złoty się wzmocnił? - Jeżeli Polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3-4 proc., czyli szybszym niż gospodarka szwajcarska, to kurs naszej waluty powinien się umacniać – dodał prezes Noble Funds TFI.

Za mało masła w maśle? "Zmieniamy nazwę firmy, chcemy zmniejszenia kary"

Ponad 1,4 mln złotych kary nałożył na producenta masła firmę Masmal Dairy z Grudziądza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak pod koniec listopada Masmal Dairy przejęła firma Polmlek Grudziądz. Jej prezes Tadeusz Bruj chce zmniejszenia nałożonej kary. - To bardzo wysoka kara. Zapraszamy wszelkie kontrolne jednostki, aby mogły sprawdzić, jak teraz wygląda produkcja. Chcemy negocjować, aby kara była niższa - dodaje.

Szczurek w TVN24 BiŚ: pomysł przewalutowania szef KNF zgłosił we wtorek, ale "wymaga dopracowania"

- Rząd wspiera wszystkie programy restrukturyzacji zadłużenia, które prowadzą banki. Warto pamiętać, że to w interesie banków leży restrukturyzacja, która jest korzystna dla klienta - skomentował w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat minister finansów Mateusz Sczurek. Odniósł się on do pomysłu szefa KNF, który zaproponował, żeby umożliwić klientom banków przewalutowanie kredytów. Pomysł ten został zgłoszony na wtorkowym posiedzeniu KSF. - Przewodniczący Jakubiak wspominał o tego rodzaju pomyśle zastrzegając jednocześnie, że ten problem nie jest jeszcze dorobiony i wymaga więcej pracy - dodał.