Z kraju

Z kraju

We wtorek inspektor pracy rozpocznie kontrolę Lowcost Travel Group - poinformowała w rozmowie z tvn24bis.pl Anna Majerek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Do grupy należy Lowcostholidays, który ogłosił upadłość, zwalniając ok. 300 pracowników z polskiego oddziału. Ci zarzucają firmie praktyki niezgodne z prawem.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się w przyszłym tygodniu, jednak już za kilka dni można spodziewać się wielu zmian w funkcjonowaniu kolei a także korków w okolicach Krakowa. Przewoźnicy zapewniają, że są przygotowani na prawdziwy armagedon. Pociągi mają kursować co 6 minut, PKP ściągnęło nawet składy z Czech, by zapewnić miejsca dla wszystkich pielgrzymów. Także dla kierowców szykowane są ułatwienia.

W pierwszym półroczu produkcja samochodów koncernu Fiat Chrysler Automobiles w Tychach wzrosła o ponad 7 proc. W tym czasie w Gliwicach wyprodukowano o ponad 8 proc. więcej modeli Opla. Wiosną zakończyła się natomiast produkcja Forda Ka.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kilku ustaw, stanowiącą tzw. pakiet paliwowy, który ma uszczelnić pobór VAT - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pakiet zakłada m.in., że importer paliwa z innego kraju UE będzie musiał zapłacić od niego podatek VAT w ciągu 5 dni od momentu sprowadzenia go do Polski.

Trwa kontrola partii 160 tys. polskich jaj, które miały być źle oznakowane. Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka zakwestionował jakość jaj z Polski i zarzucił eksporterom stosowanie cen dumpingowych. Polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że podejmie działania wyjaśniające.

Aż 130 parafii na Podkarpaciu przygotowuje grunty pod inwestycje w źródła fotowoltaiczne, dużą rolę odgrywa w tym senator PiS Kazimierz Jaworski - informuje „Puls Biznesu”.

Brytyjska spółka Lowcost Travel Group do której należy m.in. Lowcostholidays ogłosiła upadłość. Jej największy oddział zagraniczny znajdował się w Krakowie, zatrudniając ok. 300 osób. Wszyscy pracownicy mieli stracić pracę bez otrzymania wypowiedzenia i zaległego wynagrodzenia. - Nie zamierzamy tak tego zostawić - informuje jedna z zatrudnionych Natalia Legoń w rozmowie z tvn24bis.pl. - Szykujemy pozew zbiorowy, a w poniedziałek rano organizujemy protest. Wśród przyczyn niewypłacalności firmy jej przedstawiciele wymieniają m.in. Brexit.

W Krakowie upadło biuro podróży Nautica Incentive Sp. z o.o. Informacja o tym znalazła się w oświadczeniu zarządu spółki, opublikowanym na stronie internetowej. Spółka informuje, że poza granicami nie przebywa żaden turysta, a gwarancje ubezpieczeniowe wystarczą na zwrot 100 proc. wpłat.

Być może niedługo właściciele starszych niż 10-letnie aut będą musieli zapłacić więcej. Trwają prace senackich komisji nad wprowadzeniem podatku, którego podstawą wymiaru mają się stać wiek samochodu lub poziom emisji spalin. Na szczegóły musimy poczekać do września.

W ocenie ministra finansów prognozy agencji Fitch dot. wzrostu PKB Polski uznać można za raczej konserwatywne - podało MF w piątek w nocy w komunikacie. Dodało, że w ocenie agencji zagrożeniem dla polskiej gospodarki może okazać się przewalutowanie kredytów w CHF oraz Brexit.

- Federacja Rosyjska jest znana jako wyjątkowo zaawansowany podmiot prowadzenia wojny informacyjnej - powiedział Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oceniając atak hakerów na sieć MON. - Proste skojarzenie, żeby skłócić Polskę i Ukrainę jest wykorzystywane. To jest akurat przesłanka, by spoglądać w kierunku Rosjan.

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzecza, by padło ofiarą ataków hakerów. Jak podaje była to tylko "manipulacja mającą stworzyć wrażenie groźnego ataku cybernetycznego". W odpowiedzi na zarzuty, że dane pochodzą z 2012 roku, cyberprzestępcy opublikowali zdjęcia e-maila, dotyczącego organizacji szczytu NATO.

- Uczestniczyłem w kilku próbach robienia działań reklamowych dla rządu, ministerstw, spółek. Tam nie ma fachowców od zamawiania tego typu utworu - mówił na antenie TVN24 BiS Iwo Zaniewski, dyrektor artystyczny agencji reklamowej PZL. - Z czym Polska ma być kojarzona? Z demokracją, radością, turystyką? Tu już pojawia problem, ktoś będzie musiał się z tego zamówienia rozliczyć. Każdy urzędnik będzie przerażony - uważa ekspert. Rząd powołał dziś Polską Fundację Narodową, która ma zajmować się promocją Polski za granicą.

Rada nadzorcza PKO BP powołała Jana Emeryka Rościszewskiego na stanowisko wiceprezesa banku od dnia 18 lipca br., na bieżącą wspólną kadencję zarządu - poinformował w czwartek bank. Jak podkreślił bank, Rościszewski jest przedsiębiorcą, menedżerem branży ubezpieczeniowej.

Będzie nowa opinia biegłych w sprawie śmierci klaczy ze stadniny w Janowie Podlaskim - poinformowała Prokuratura Regionalna w Lublinie. Do tej pory przesłuchano kilkadziesiąt osób, w kolejce czeka jeszcze m.in. Marek Trela, były prezes stadniny.