Z kraju

Z kraju

Albo zmiany, albo "zostanie utopiony cały sektor górniczy"

Polskie górnictwo doszło do ściany. Muszą nastąpić duże zmiany systemowe, a kilka chorych ogniw trzeba odciąć, aby te zdrowe mogły działać lepiej - uważa Jarosław Zagórski, prezes zarządu JSW. - Związkowcy przez kilkanaście lat nie pozwalali na zmiany. Nie może być tak, że tylko w górnictwie obowiązują zasady sprzed 30 lat. Bez zmian zostanie utopiony cały sektor, a pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób - dodaje.

PGE tworzy spółkę do obsługi kadr. Związkowcy są przeciw

Grupa Kapitałowa PGE chce utworzyć spółkę, która będzie zajmowała się obsługą kadrową i księgową wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład. Powstaniu tzw. Centrum Usług Wspólnych sprzeciwiają się związkowcy. Podkreślają, że obawiają się m.in. o miejsca pracy.

W JSW też szykują się do protestu

Związki zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) powołały we wtorek Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Zarzucają zarządowi firmy, że nie realizuje postanowień porozumienia podpisanego w maju 2011 r., przed debiutem JSW na giełdzie.

Rafał Hirsch: związki na Śląsku mogą pomóc wszystkim, jeśli tylko zechcą

Polski rynek pracy nie jest rynkiem funkcjonującym dobrze. Pomimo wzrostu gospodarczego i systematycznego wzrostu liczby miejsc pracy większość pracowników zarabia bardzo mało i mniej niż mogłaby zarabiać. Wynika to ze znikomej pozycji przetargowej w zetknięciu z przekonywującym argumentem pracodawcy, że „jak się nie podoba, to do widzenia”.

Ruszyło “Mieszkanie na wynajem”. Bardziej opłacalne niż kredyt?

Ceny wynajmu mieszkania od państwa są porównywalne z ratą kredytu. Poza tym mieszkania nie są umeblowane, więc nie jest to oferta dla tych najuboższych - uważa Jarosław Sadowski z Expandera. - Ceny nie są konkurencyjne. To działalność biznesowa. To nie jest program prospołeczny, ale dużym plusem tych mieszkań jest to, że można się w nich zameldować - mówi Robert Chojnacki, dyrektor Rednet Consulting.

Górnicy zaostrzają akcję protestacyjną. Trwa już w 12 kopalniach

- Jesteśmy otwarci na kontynuowanie rozmów z rządem, ale warunkiem nie może być to, że propozycja rządowa jest jedyną do dyskusji - poinformował we wtorek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Dodał, że "na tę chwilę" związkowcy nie rozważają możliwości wstrzymania wydobycia węgla w kopalniach Kompanii Węglowej, ani wyjazdu do Warszawy. Obecnie protest toczy się już w 12 z 14 zakładach Kompanii Węglowej. Decyzja o jego zaostrzeniu zapadła po fiasku nocnych rozmów górników z premier Ewą Kopacz.

Co z Schengen, czy Polska jest zagrożona i jak zarobić na górnictwie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy po atakach na Francję zmienione zostaną zasady obowiązujące w unijnej strefie Schengen. Wrócimy do słów szefa polskiego MSZ Grzegorza Schetyny, który w programie "Świat" podkreślił, że "trzeba być przygotowanym na atak na Warszawę albo na każde inne miasto, na polski samolot czy na polskich turystów". Dziś także spróbujemy odpowiedzieć, czy da się w Polsce zarabiać na górnictwie.

40 mld złotych rozbite na drodze

Koszty wypadków na polskich drogach rosną i stanowią już niemal 3 proc. PKB – informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". Tymczasem na świecie łączne koszty wypadków to średnia równowartość 1,5-2 proc. PKB.

Trujące auta nie wjadą do Paryża? Władze miasta chcą zakazu

Władze stolicy Francji chcą od tego roku zabronić poruszania się po mieście najbardziej toksycznym pojazdom, w tym autokarom turystycznym - pisze w poniedziałek "Le Parisien". Całkowity zakaz ruchu pojazdów z silnikiem diesla miałby tam obowiązywać od 2020 roku.

Jak bronić się przed hakerami? Urząd radzi

Przed większością ataków na nasz komputer możemy uchronić się za pomocą standardowych zabezpieczeń - wskazuje UKE w poradniku "Bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej w cyberprzestrzeni", udostępnionym na stronie uke.gov.pl.

Kolejne kopalnie protestują. Żony górników rozmawiały z prezydentową

W czterech kolejnych kopalniach Kompanii Węglowej rozpoczęła się akcja protestacyjna przeciwko rządowemu programowi restrukturyzacji górnictwa - informuje śląsko-dąbrowska Solidarność. W kopalniach Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy-Anna pod ziemią protestuje kilkuset górników. Do stolicy przyjechały żony górników i pracownice kopalń, które chciały spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Z ich delegacją spotkała się jednak żona prezydenta Anna Komorowska. - Pani prezydentowa potwierdziła, że dialog musi być prowadzony. Mamy nadzieję, że te słowa przełożą się na działania - mówią uczestniczki spotkania.

Jakie generują straty, ile zatrudniają ludzi. Wszystko o kopalniach, które chce zamknąć rząd

Rząd planuje zamknięcie czterech kopalń Kompanii Węglowej: Bobrek-Centrum, Brzeszcze, Pokój i Sośnica-Makoszowy. Twierdzi, że są one nie do utrzymania w dłuższej perspektywie. W ubiegłym roku kopalnie te przyniosły w sumie 821 mln zł strat. Na każdej tonie węgla tracą one od kilkudziesięciu do blisko 300 zł. Przedstawiamy dane pokazujące, jak wygląda sytuacja w każdej z czterech kopalń.

"Lewiatan" pokonał "Idę". "To że wypłynęła na szeroki świat, to nasz sukces, ale i wyzwanie"

Złotego Globa w kategorii najlepszy film dramatyczny zdobył "Boyhood" Richarda Linklatera. Bez nagrody obeszła się "Ida" Pawła Pawlikowskiego, nominowana w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. W tej kategorii zwyciężył rosyjski film "Lewiatan". Nagrody przyznało w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej podczas 72. gali Złotych Globów, jaka odbyła się w Los Angeles. Rozdanie nagród komentował w TVN24 Biznes i Świat Wiesław Kot.

Europa w walce z dżihadem. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Dziś w TVN24 Biznes i Świat spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy światu uda pokonać się radykalny dżihad. Będziemy także w Los Angeles, gdzie w nocy wręczono Złote Globy, nagrody filmowy przyznawane przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Markowski: da się to wszystko poukładać, ale żal mi premier Kopacz

- Jestem przekonany, że to się da poukładać. Mi jest żal pani premier, że ona idzie na spotkanie bez poważnego zaplecza merytorycznego, które ma jej podsunąć przynajmniej trzy alternatywy rozwiązań - podkreślił we “Wstajesz i wiesz” w TVN24 Jerzy Markowski, były minister przemysłu i handlu oraz gospodarki. Dodał, że aktualnie "obie strony tego sporu są właściwie pod ścianą".