Wojsko

Wojsko

Amerykańskie lotnictwo zadecydowało, że bez przetargu wybierze Boeinga 747-8 jako następny samolot prezydencki. Uznano, że tylko taka maszyna spełnia wymogi. Nowe B747 zastąpią tym samym swój starszy model w służbie prezydentów USA. Zamówienie lotnictwa jest łabędzim śpiewem słynnych Jumbo Jetów, bowiem Boeing ma na nie bardzo mało zamówień i wygasza ich produkcję.

Amerykańscy senatorowie z Komisji Sił Zbrojnych mieli w środę wysłuchać czterech najważniejszych dowódców wojskowych w sprawie cięć budżetowych zwanych sekwestracją. Ale te zeznania zepchnęła w cień awantura o samolot A-10 i groźby, jakie pod adresem lotników kierować miał jeden z generałów.

Lotniskowiec Liaoning jest dumą chińskiej floty. To jedyny taki okręt w regionie, jednak jeszcze w 1999 roku był to rdzewiejący kadłub powoli niszczejący w ukraińskiej stoczni. Chiński biznesmen Xu Zengping utrzymuje, że to on, bez formalnego poparcia władz, ale na prośbę zaprzyjaźnionych oficerów floty, nabył okręt od Ukraińców. Opowiada przy tym historię transakcji, rodem z filmów szpiegowskich.

Amerykańska armia rozpoczyna przygotowania do stworzenia programu mającego doprowadzić do "rewolucji" w wykorzystaniu bezzałogowych samolotów na polu walki - pisze "The Washington Post", powołując się na rozmowy z wojskowymi. Drony mają w przyszłości "polować w watahach jak wilki".

Atak na paryską redakcję tygodnika "Charlie Ebdo" i wywołany tym szok na Zachodzie może mieć wpływ na polskie siły zbrojne. Grzegorz Schetyna zadeklarował w Waszyngtonie, że Polska jest gotowa do "zaangażowania" się w działania międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Na ile realne jest ponowne wysłanie polskich żołnierzy na Bliski Wschód? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Bez fanfar indyjski przemysł zbrojeniowy dokonał znaczącego postępu w bardzo ważnym programie. W poniedziałek rano w morze wyszedł atomowy okręt podwodny INS Arihant. To pierwsza indyjska jednostka tego rodzaju, z którą lokalny przemysł zbrojeniowy dosłownie "męczy się" już od dekady.

- Od kilku dni ma miejsce bezprecedensowa aktywność Rosjan - Floty Bałtyckiej i lotnictwa - nad Morzem Bałtyckim. Jesteśmy tym zaniepokojeni. NATO stara się przygotować jakąś reakcję - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak .

Flota USA opublikowała nagranie i zdjęcia, na których widać test pierwszego na świecie lasera bojowego. Zademonstrowano jak broń zamontowana na okręcie USS Ponce wywołuje eksplozje amunicji na małych łodziach-celach i strąca drona. Wyraźnie widać, że głównym celem dla lasera mają być małe i proste łodzie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Na początku grudnia chińskie wojsko przeprowadziło trzeci test broni hipersonicznej - twierdzi dziennikarz amerykańskiego portalu "Washington Free Beacon". Potwierdza to Pentagon, ale odmawia bardziej dokładnych informacji. To już trzeci test chińskiej broni hipersonicznej w tym roku, co pokazuje, jak dużą rolę Chińczycy przywiązują do jej rozwoju.