Wojsko

Wojsko

Amerykańska armia rozpoczyna przygotowania do stworzenia programu mającego doprowadzić do "rewolucji" w wykorzystaniu bezzałogowych samolotów na polu walki - pisze "The Washington Post", powołując się na rozmowy z wojskowymi. Drony mają w przyszłości "polować w watahach jak wilki".

Atak na paryską redakcję tygodnika "Charlie Ebdo" i wywołany tym szok na Zachodzie może mieć wpływ na polskie siły zbrojne. Grzegorz Schetyna zadeklarował w Waszyngtonie, że Polska jest gotowa do "zaangażowania" się w działania międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Na ile realne jest ponowne wysłanie polskich żołnierzy na Bliski Wschód? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Bez fanfar indyjski przemysł zbrojeniowy dokonał znaczącego postępu w bardzo ważnym programie. W poniedziałek rano w morze wyszedł atomowy okręt podwodny INS Arihant. To pierwsza indyjska jednostka tego rodzaju, z którą lokalny przemysł zbrojeniowy dosłownie "męczy się" już od dekady.

- Od kilku dni ma miejsce bezprecedensowa aktywność Rosjan - Floty Bałtyckiej i lotnictwa - nad Morzem Bałtyckim. Jesteśmy tym zaniepokojeni. NATO stara się przygotować jakąś reakcję - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak .

Flota USA opublikowała nagranie i zdjęcia, na których widać test pierwszego na świecie lasera bojowego. Zademonstrowano jak broń zamontowana na okręcie USS Ponce wywołuje eksplozje amunicji na małych łodziach-celach i strąca drona. Wyraźnie widać, że głównym celem dla lasera mają być małe i proste łodzie irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

Na początku grudnia chińskie wojsko przeprowadziło trzeci test broni hipersonicznej - twierdzi dziennikarz amerykańskiego portalu "Washington Free Beacon". Potwierdza to Pentagon, ale odmawia bardziej dokładnych informacji. To już trzeci test chińskiej broni hipersonicznej w tym roku, co pokazuje, jak dużą rolę Chińczycy przywiązują do jej rozwoju.

Do służby przyjęto duży okręt desantowy HMAS Canberra, największą jednostkę wojenną w historii Australii. To znaczące wzmocnienie dla floty tego kraju. Przy pomocy HMAS Canberra i budowanego jeszcze HMAS Adelaide Australijczycy chcą zwiększyć swoje wpływy w regionie.

Amerykańskie wojsko w Europie jest cieniem samego siebie z końca zimnej wojny. Większość jednostek wycofano do USA lub rozwiązano, a wiele baz zamknięto. Pomimo to w kilku miejscach Starego Kontynentu Amerykanie trzymają duże zapasy broni i amunicji. W tym wyposażenie dla całej brygady ekspedycyjnej piechoty morskiej. Jeden z takich magazynów z uzbrojeniem może się znaleźć w Polsce.

Wymianę nieregulaminowych romantycznych wiadomości dwójki szwedzkich marynarzy podsłuchali rosyjscy radioamatorzy. Treść krótkich wiadomości wysyłanych pomiędzy dwoma okrętami przez radio została opublikowana w sieci. Wieść dotarła do dowództwa szwedzkiej floty, które nie jest zadowolone z takiego użycia środków łączności.