Węgry

Węgry

W niedzielnych wyborach rządząca na Węgrzech koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyła 133 miejsca w parlamencie, co oznacza większość 2/3 mandatów - wynika z danych Narodowego Biura Wyborczego po przeliczeniu 96,24 procent głosów.

Odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej to powinna być uroczystość, która łączy, bo katastrofa dotknęła wszystkich - mówił prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że wstydem jest to, że Węgrzy zdążyli odsłonić pomnik przed Polakami. Zdaniem opozycji, pomnik postawiono z naruszeniem prawa.

Węgierski sad najwyższy zakazał rządowi dalszego umieszczania plakatów z napisem "STOP" przedstawiających idące drogą tłumy migrantów. Decyzję opublikowano na stronie internetowej sądu. Rząd się z nią nie zgodził.

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) nie chce zawierać koalicji z żadną partią opozycyjną po niedzielnych wyborach parlamentarnych – powiedział szef frakcji Fideszu Gergely Gulyas.

Ostatni sondaż pokazuje, że partia Viktora Orbana jest bliska zdobycia w nadchodzących wyborach większości konstytucyjnej. W tej sytuacji liczy się każdy głos poparcia, również ten z Polski. W Budapeszcie lada moment odsłonięty zostanie pomnik smoleński. Materiał magazynu "Polska i świat".

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybył w piątek do Budapesztu. Para prezydencka weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. Prezydent Duda ma też rozmawiać z prezydentem Janosem Aderem m.in. o szczycie NATO i Trójmorzu.

Ukraińskie MSZ uznało we wtorek, że żądania wysuwane przez Budapeszt pod adresem Kijowa w związku z ustawą o oświacie są na rękę Rosji. Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar twierdzi, że Węgry dopuszczają się manipulacji.

Intensywne opady deszczu i śniegu, silny wiatr i niskie temperatury - taka jest pogodowa rzeczywistość wielu Europejczyków w ostatnich dniach. Skutki to między innymi przerwy w dostawach prądu i utrudnienia w komunikacji. Na Półwyspie Bałkańskim wylewają rzeki, odcinając od świata kolejne miejscowości.

Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju w rocznicę wybuchu powstania 1848 roku.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że liczy się z tym, iż w wyborach parlamentarnych 8 kwietnia w wielu lub wszystkich okręgach wyborczych przeciwko kandydatowi koalicji rządzącej może stanąć tylko jeden kandydat opozycji.

Porażka Fideszu w wyborach burmistrza miasta Hodmezoevasarhely na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech (8 kwietnia), bardzo zabolała partię premiera Viktora Orbana i skłoniła ją do zmiany strategii - pisze agencja dpa.

Popularność rządzącej na Węgrzech koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) wyraźnie spada przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na ósmego kwietnia – wynika z opublikowanego sondażu Instytutu Republikon. Popularność koalicji przewodzonej przez Wiktora Orbana miała spaść do najniższego od roku poziomu.

Partia węgierskiego premiera Viktora Orbana w niedzielę nieoczekiwanie przegrała w lokalnych wyborach uzupełniających w mieście Hódmezővásárhely - poinformowała agencja Reutera. Do porażki, w miejscowości uważanej za twierdzę Fideszu, doszło kilka tygodni przez wyborami parlamentarnymi na Węgrzech.