Węgry

Węgry

Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował w środę, że premier Węgier Viktor Orban i wicepremier, szef MSW Włoch Matteo Salvini słusznie postrzegają go jako swojego "głównego przeciwnika" w Europie w kwestii migracji.

Władze Ukrainy ostrzegły, że wydadzą zakaz wjazdu dla pełnomocnika rządu Węgier do spraw leżącego na ukraińskim terytorium Zakarpacia, jeśli Budapeszt nie wyjaśni, w jakim celu został on powołany i nie zostanie zmieniona nazwa jego funkcji. Rząd Viktora Orbana przekonuje, że działalność pełnomocnika w żaden sposób nie jest skierowana przeciwko Ukrainie.

MSZ w Kijowie zarzuciło w czwartek premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, że jego poglądy w sprawie Ukrainy "odzwierciedlają poglądy" Rosji, a jego wypowiedzi na ten temat wyraźnie odbiegają od polityki Unii Europejskiej wobec Kijowa. Do MSZ Ukrainy wezwany został przedstawiciel ambasady Węgier, któremu przekazano sprzeciw w związku z "szeregiem nieprzyjaznych kroków Budapesztu wobec Ukrainy".

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) skrytykowała w środę propozycję Komisji Europejskiej, która zapowiada przekazywanie państwom za przyjęcie migranta 6 tysięcy euro z unijnych środków.

Węgry oficjalnie zgłosiły Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpienie z procesu przyjmowania Światowego Paktu w sprawie Migracji – powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w Budapeszcie.

Nad elektrownię atomową w Paksu na Węgrzech poderwano w czwartek wieczorem wojskowe gripeny w związku z obecnością dwóch małych samolotów – poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Obrony Węgier. Okazało się, że maszyny dokonywały oprysków przeciwko komarom i zboczyły z trasy.

Z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu tak samo patrzymy na problemy bezpieczeństwa, walki z terroryzmem i współczesnego antysemityzmu – oświadczył w czwartek w Jerozolimie premier Węgier Viktor Orban. Netanjahu nazwał go "prawdziwym przyjacielem Izraela".

Po niedzielnym spotkaniu premiera Viktora Orbana z prezydentem Władimirem Putinem prorządowy dziennik węgierski "Magyar Hirlap" pisze o dobrze układających się stosunkach z Rosją. Lewicowy dziennik "Nepszava" ocenia z kolei, że Putin "wezwał" Orbana.

Ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej nie może być pełna, jeśli ośrodki przyjmowania migrantów nie zostaną utworzone poza jej terytorium – oznajmił we wtorek w telewizji M1 minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Siły zbrojne Węgier nabędą 20 nowych śmigłowców – poinformował w piątek węgierski resort obrony w wydanym komunikacie. Mają to być maszyny koncernu Airbus.