Węgry

Węgry

Orban w Krakowie. Rozmowy z Szydło przy kolacji

Premier Węgier Viktor Orban, który w czwartek wieczorem przybył z dwudniową wizytą do w Polski, wraz z szefową polskiego rządu Beatą Szydło zwiedził wystawę malarstwa węgierskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Węgrzy chcą mieć tylko czas letni. Projekt ustawy w parlamencie

Komisja węgierskiego parlamentu przyjęła projekt zmiany prawa znoszący dwukrotną w ciągu roku zmianę czasu. Zgodnie z proponowaną zmianą, na Węgrzech miałby przez cały rok obowiązywać czas letni. Obecnie na Węgrzech zmiana czasu odbywa się tak samo jak w Polsce.

Zoltan Kocsis nie żyje

Słynny węgierski pianista, dyrygent i kompozytor Zoltan Kocsis zmarł w niedzielę w wieku 64 lat – poinformowała Narodowa Orkiestra Filharmoniczna agencję MTI.

"Taka oto piękna nowość. Włochy zawetują każdy budżet"

Premier Matteo Renzi zarzucił w piątek szefowi rządu Węgier Viktorowi Orbanowi, że przedstawia błędną sytuację Włoch, mówiąc o ich kłopotach. Renzi ponownie zagroził zawetowaniem budżetu UE wobec krajów odmawiających przyjmowania uchodźców.

Ostra wymiana zdań na linii Rzym-Budapeszt

Niech Węgry nie pouczają Włoch w sprawie migrantów - tak szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni odpowiedział w czwartek na słowa szefa MSZ w Budapeszcie Petera Szijjarto. Zarzucił on Włochom, że łamią unijne zasady dotyczące migracji.

Policjant zastrzelony. "Sprawcą jest znany nacjonalista"

Węgierska prokuratura potwierdziła, że w środę został zastrzelony policjant podczas akcji w mieście Boeny, przy granicy ze Słowacją. Do strzelaniny doszło, gdy ogień otworzył 76-letni mężczyzna, u którego policja miała przeprowadzić rewizję.

USA "podzielają zaniepokojenie" wolnością słowa na Węgrzech

- Jako przyjaciel i sojusznik, zachęcamy węgierski rząd do zapewnienia obywatelom środowiska otwartych mediów - napisał amerykański Departament Stanu. Waszyngton "podziela zaniepokojenie" wielu organizacji z powodu "ciągłego kurczenia się wolności mediów" na Węgrzech.

Inwazja biedronek na domy Węgrów

Biedronki szturmem ruszyły na Węgry. Mieszkańcy narzekają, że nie można opanować ich nalotu. Owady wybierają najbardziej nasłonecznione miejsca, przyczepiają się do ścian budynków i rynien, a w domach chowają się w karniszach i framugach. Czy ich inwazja jest niebezpieczna dla człowieka?