Węgry

Węgry

Podczas wspólnego podpisywania i wymiany dokumentów przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana i premiera Węgier Viktora Orbana doszło do małego wypadku. Jeden z urzędników stojący za prezydentem Turcji potknął się i upadł. Na szczęście wypadek nie był groźny, bo mężczyzna po chwili pojawił się z powrotem.

Węgierscy strażacy musieli zmierzyć się z pożarem stodoły, do którego doszło w poniedziałek w pobliżu miasta Hajdúböszörmény. W środku znajdowało się około 20 tysięcy małych kaczek. Służby transportowały ptaki w wiadrach.

Mimo trudnych relacji na linii Rosja - Unia Europejska relacje Władimira Putina z Viktorem Orbanem rozkwitają, a istotną rolę odgrywają wzajemne interesy oparte na rosyjskim gazie. Ich ostatnie spotkanie było ósmym na przestrzeni ostatnich sześciu lat. - W interesach Orban już wielokrotnie pokazywał, że nie ma miejsca na sentymenty i romantyzmy. Liczy się tylko kasa - ocenił politolog Dominik Hejj. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Gratulacje po wyborach parlamentarnych dla premiera Mateusza Morawieckiego przekazała kanclerz Angela Merkel - poinformował w rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Premier Węgier Viktor Orban powiedział natomiast w niedzielę, że z punktu widzenia Węgier w Polsce odbyły się "bardzo ważne wybory".

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

- Europa potrzebuje więcej rynków, liczniejszej siły roboczej, większego potencjału gospodarczego, większego wzrostu i większego bezpieczeństwa i wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich – stwierdził w piątek premier Węgier Viktor Orban.

List do Matteo Salviniego skierował w czwartek Viktor Orban. Premier Węgier podziękował byłemu włoskiemu wicepremierowi za pracę na rzecz Włoch i Europy. Napisał, że lider Ligi "chciał zapobiec napływowi nielegalnych migrantów do Europy" i walczył "o zachowanie europejskiego dziedzictwa chrześcijańskiego".