Węgry

Węgry

MSZ Holandii odcina się od słów ambasadora. Ale reakcja Węgier "przesadna"

Wypowiedzi ambasadora Holandii na Węgrzech nie odzwierciedlają stanowiska rządu holenderskiego - poinformował w piątek szef dyplomacji Holandii Bert Koenders. W związku z tymi wypowiedziami Węgry wezwały w piątek na konsultacje swego ambasadora w Holandii i poinformowały, że stosunki między Budapesztem a Hagą na szczeblu ambasadorów ulegają zawieszeniu na czas nieokreślony.

Ambasador Holandii: rząd Węgier tworzy wroga jak terroryści

Odchodzący z urzędu ambasador Holandii na Węgrzech Gajus Scheltema zarzucił w czwartkowym wywiadzie rządowi węgierskiemu, że tworzy sobie wroga na takiej samej zasadzie jak terroryści. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto uznał wywiad za oburzający.

Węgierski Komitet Helsiński wygrywa z partią Fidesz

Węgierski Komitet Helsiński wygrał proces o naruszenie dobrego imienia przeciwko rządzącej na Węgrzech partii Fidesz. Komitet poinformował o tym we wtorek na Facebooku, powołując się na decyzję węgierskiego sądu najwyższego, czyli Kurii.

Węgry "nie ugną się pod presją" Komisji Europejskiej

Rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs ocenił w czwartek, że nie należy się bać unijnej procedury o naruszenie prawa. Mówił o tym w telewizji M1 po wszczęciu tego dnia przez Komisję Europejską procedury przeciwko Węgrom w związku z ustawą o organizacjach pozarządowych (NGO).

"Reżim węgierski wykorzystuje antysemicki wizerunek"

Urodzony w Budapeszcie finansista amerykański żydowskiego pochodzenia George Soros oświadczył we wtorek, że jest zbulwersowany skierowaną przeciw niemu "antysemicką kampanią" plakatową wszczętą przez węgierski rząd.

Izrael zapewnia o krytycznym stosunku do Sorosa

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło o swym krytycznym stosunku do amerykańskiego finansisty żydowskiego pochodzenia George’a Sorosa. Była to reakcja na wcześniejszy apel ambasadora Izraela do rządu Węgier o zaprzestanie kampanii przeciw Sorosowi.