Węgry

Węgry

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) skrytykowała w środę propozycję Komisji Europejskiej, która zapowiada przekazywanie państwom za przyjęcie migranta 6 tysięcy euro z unijnych środków.

Węgry oficjalnie zgłosiły Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpienie z procesu przyjmowania Światowego Paktu w sprawie Migracji – powiedział we wtorek dziennikarzom minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w Budapeszcie.

Nad elektrownię atomową w Paksu na Węgrzech poderwano w czwartek wieczorem wojskowe gripeny w związku z obecnością dwóch małych samolotów – poinformowało w piątek w komunikacie Ministerstwo Obrony Węgier. Okazało się, że maszyny dokonywały oprysków przeciwko komarom i zboczyły z trasy.

Z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu tak samo patrzymy na problemy bezpieczeństwa, walki z terroryzmem i współczesnego antysemityzmu – oświadczył w czwartek w Jerozolimie premier Węgier Viktor Orban. Netanjahu nazwał go "prawdziwym przyjacielem Izraela".

Po niedzielnym spotkaniu premiera Viktora Orbana z prezydentem Władimirem Putinem prorządowy dziennik węgierski "Magyar Hirlap" pisze o dobrze układających się stosunkach z Rosją. Lewicowy dziennik "Nepszava" ocenia z kolei, że Putin "wezwał" Orbana.

Ochrona granic zewnętrznych Unii Europejskiej nie może być pełna, jeśli ośrodki przyjmowania migrantów nie zostaną utworzone poza jej terytorium – oznajmił we wtorek w telewizji M1 minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Siły zbrojne Węgier nabędą 20 nowych śmigłowców – poinformował w piątek węgierski resort obrony w wydanym komunikacie. Mają to być maszyny koncernu Airbus.

Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Donald Tusk i premier Węgier Viktor Orban omówili w Budapeszcie tematy, które mają być poruszane na szczycie Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu, a przede wszystkim kwestię migracji – poinformował rzecznik Orbana, Bertalan Havasi.

Węgierski parlament przyjął w środę pakiet ustaw antyimigracyjnych, przewidujący między innymi, że za finansową i logistyczną pomoc migrantom nielegalnie dostających się do tego kraju groziłaby kara do roku pozbawienia wolności. Wcześniej przyjęto poprawkę do konstytucji przewidującą, że na Węgrzech nie wolno osiedlać obcej ludności, o ile osoby te nie mają prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się.