wakacje

wakacje

Na Lazurowym Wybrzeżu, w Chorwacji i wzdłuż Zatoki Meksykańskiej prognozowane są burze. Natomiast na południu Europy synoptycy spodziewają się bardzo wysokich temperatur i bezchmurnego nieba. Wczasowicze będą tam tłumnie przybywać na plaże.

W polskich kurortach turyści mogą spodziewać się zachmurzonego nieba. Jest to zła wiadomość dla amatorów opalania. Temperatura oscylować będzie od 16 do 25 st. C. Najcieplejszym kurortem w Polsce zostanie Iwonicz-Zdrój.

W sobotę na południu Europy zawitają upały. Coraz mniej burz i chmur będzie psuło turystom wakacje. Niestabilna pogoda będzie wciąż panować w Chorwacji. W basenie Morza Śródziemnego temperatury będą się wahać od 20 st. C do powyżej 40 w Izraelu.

W Europie czekają nas umiarkowane, ale letnie temperatury. Tylko w niewielu miejscach niebo będzie bezchmurne niebo i temperatury zawędrują powyżej 30 st. C. Natomiast w afrykańskich kurortach turyści mogą się spodziewać bardzo wysokich temperatur. W Egipcie w Sharm el Sheikh termometry wskażą 41 stopni Celsjusza.

Na początku sezonu letniego plaże na Krymie są opustoszałe. Półwysep odwiedzany był co roku przez sześć milionów turystów, z czego dwie trzecie wczasowiczów to byli Ukraińcy. Rosyjskie władze apelują do przedsiębiorstw o finansowanie pracownikom wakacji na Krymie.

W sobotni poranek tłumy Chorwatów i turystów ruszyły na adriatyckie wybrzeże i krótko po wyjeździe utknęły w rekordowych korkach. Podróżujący, którzy wiele godzin spędzili, próbując przejechać krótkie odcinki, mówią o czarnej sobocie. Słoneczny weekend w szczycie sezonu letniego wywołał problemy na drogach także w innych krajach - w korkach stoją m.in. Francuzi i Polacy.

Włoskie kurorty ruszają do walki o klienta. Plaże tanie albo tańsze niż dotąd - pod takim hasłem przebiegną tegoroczne wakacje. Na wielu plażach oferuje się bilety wstępu i wypożyczenie parasoli i łóżek do opalania już nie na cały dzień, ale ze zniżką, na godziny. Dzięki takim ofertom, zapewniają właściciele plaż, można zaoszczędzić nawet 50 procent wydatków.

Chorwacja jest w tym roku najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Wyjazd tam deklaruje 14 proc. tych , którzy planują spędzić wakacje za granicą. Tuż za Chorwacją są Hiszpania i Włochy. Popularny niegdyś Egipt uplasował się na ósmym miejscu.

Na wyludniającej się portugalskiej prowincji rośnie liczba opustoszałych wiosek przebudowywanych na ośrodki wypoczynkowe i hotele. Całe wioski kupują znudzeni miejskim życiem Portugalczycy albo zagraniczni inwestorzy.

W ostatnich pięciu latach najgorszą pogodę - czyli najniższą średnią temperaturę, najbardziej intensywne opady i najmniej słonecznych godzin w roku - mieliśmy w 2010 roku, wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W ostatnie wakacje najlepiej było się wybrać na wschód, bo nad morzem padało.

Włoska plaża najpiękniejszą na świecie - tak zdecydowali użytkownicy internetowego serwisu TripAdvisor. W pierwszej dziesiątce oprócz słonecznej Italii znalazły się także plaże w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Czarnogóra to wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji, o czym przekonały nas zdjęcia przesłane na Kontakt Meteo. Można obejrzeć na nich m.in. Bokę Kotorską - jedyny fiord południowej Europy i miasto, które często pojawia się na pocztówkach.