wakacje

wakacje

W sobotni poranek tłumy Chorwatów i turystów ruszyły na adriatyckie wybrzeże i krótko po wyjeździe utknęły w rekordowych korkach. Podróżujący, którzy wiele godzin spędzili, próbując przejechać krótkie odcinki, mówią o czarnej sobocie. Słoneczny weekend w szczycie sezonu letniego wywołał problemy na drogach także w innych krajach - w korkach stoją m.in. Francuzi i Polacy.

Włoskie kurorty ruszają do walki o klienta. Plaże tanie albo tańsze niż dotąd - pod takim hasłem przebiegną tegoroczne wakacje. Na wielu plażach oferuje się bilety wstępu i wypożyczenie parasoli i łóżek do opalania już nie na cały dzień, ale ze zniżką, na godziny. Dzięki takim ofertom, zapewniają właściciele plaż, można zaoszczędzić nawet 50 procent wydatków.

Chorwacja jest w tym roku najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Wyjazd tam deklaruje 14 proc. tych , którzy planują spędzić wakacje za granicą. Tuż za Chorwacją są Hiszpania i Włochy. Popularny niegdyś Egipt uplasował się na ósmym miejscu.

Na wyludniającej się portugalskiej prowincji rośnie liczba opustoszałych wiosek przebudowywanych na ośrodki wypoczynkowe i hotele. Całe wioski kupują znudzeni miejskim życiem Portugalczycy albo zagraniczni inwestorzy.

W ostatnich pięciu latach najgorszą pogodę - czyli najniższą średnią temperaturę, najbardziej intensywne opady i najmniej słonecznych godzin w roku - mieliśmy w 2010 roku, wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W ostatnie wakacje najlepiej było się wybrać na wschód, bo nad morzem padało.

Włoska plaża najpiękniejszą na świecie - tak zdecydowali użytkownicy internetowego serwisu TripAdvisor. W pierwszej dziesiątce oprócz słonecznej Italii znalazły się także plaże w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Czarnogóra to wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji, o czym przekonały nas zdjęcia przesłane na Kontakt Meteo. Można obejrzeć na nich m.in. Bokę Kotorską - jedyny fiord południowej Europy i miasto, które często pojawia się na pocztówkach.

Francja i Chorwacja są właśnie w szczycie sezonu wakacyjnego. Pierwszy weekend sierpnia upływa w obu krajach w gigantycznych korkach, w których stoją zarówno udający się na urlop Francuzi i Chorwacji, jak i zagraniczni turyści.

Wielokilometrowe korki na drogach, setki tysięcy podróżnych w pociągach, tysiące samolotów w powietrzu - w środę Hiszpanie masowo ruszą na wakacje. Od 1 sierpnia na czas urlopu działalność zawiesza większość hiszpańskich firm. Według przedsiębiorców niespełna miesięczna przerwa w pracy opłaca się.

Z przybrzeżnych wód Zatoki Gdańskiej powoli ustępują sinice. W niedzielę Sanepid zezwolił na korzystanie ze wszystkich kąpielisk w Sopocie i Gdańsku. Nadal obowiązuje zakaz kąpieli w Gdyni.

Włosi masowo wsiadają do samochodów i ruszają na wakacje. Rekord ma paść w Rzymie, z którego według szacunków w ten weekend wyjedzie 800 tys. osób. Coś za coś - przy takim natężeniu ruchu autostrady i drogi do wypoczynkowych miejscowości stają w gigantycznych korkach.

265 kilometrów miały w sobotni poranek korki na głównych francuskich drogach. Spotkali się na nich wracający z lipcowych wyjazdów i wyjeżdżający na sierpniowe urlopy. Zmiana wakacyjnych turnusów najbardziej nasiliła ruch na osi północ-południe.

Nie trzeba planować kilkutygodniowych wakacji, by zwiedzić cuda europejskiej architektury i krajobrazy. Wystarczy wybrać się do Legolandu i zobaczyć je w skali mikro. Tak zrobił Reporter 24, a namiastkę swojej podróży przysłał nam na Kontakt Meteo.