USA

USA

USA i Korea Płd. rozpoczęły manewry wojskowe, które potrwają do 30 sierpnia - poinformowało dowództwo wojsk USA. Korea Północna, która zazwyczaj określała je jako "agresywne" i będące "przygotowaniami do inwazji", tym razem jeszcze nie zareagowała.

13-piętrowy budynek runął w sobotę nieopodal San Francisco. Został wysadzony na potrzeby badań sejsmologicznych. Podczas kontrolowanej eksplozji naukowcy mogli dokładnie prześledzić powstałe ruchy ziemi podobne do tych, jakie są efektem trzęsienia ziemi.

Strefa 51 od wielu lat budzi fascynację miłośników teorii spiskowych. W tajnej, oddalonej od ciekawskich oczu bazie wojskowej miały znajdować się dowody na istnienie pozaziemskich form życia. CIA długo broniła się przed potwierdzeniem istnienia tego miejsca, teraz wiemy już nieco więcej. Wszystko dzięki dokumentom dotyczącym samolotu szpiegowskiego U-2.

Prezydent USA Barack Obama zdecydowanie potępił kroki podjęte przez rząd Egiptu i wezwał go do respektowania prawa obywateli do pokojowych protestów. Prezydent powiedział, że konieczna może się okazać ponowna ocena relacji Waszyngtonu z rządem w Kairze.

Lokalna amerykańska telewizja pokazała dwa zdjęcia, na których prawdopodobnie widać polskiego żołnierza, który w niedzielę zginął podczas wspinaczki na szczyt Mount Hood w górach Oregonu. Po intensywnych poszukiwaniach jego ciało znaleziono w poniedziałek. 32-latek służył ostatnio w jednostce wojskowej Nil, która zajmuje się wsparciem dowodzenia i zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. W USA był na szkoleniu.

Szybko przemieszczająca się ściana ognia trawi pola w amerykańskim hrabstwie Summit. Według wstępnych szacunków, spłonęło już ponad 350 hektarów ziem, a ogień wciąż się rozprzestrzenia. By opanować żywioł, zaangażowano samoloty gaśnicze i dziesiątki strażaków.

Wniosek o przyznanie Bradley'owi Manningowi Pokojowej Narody Nobla podpisany przez ponad 100 tys. osób przekazano Komitetowi Noblowskiemu. Amerykaninowi grozi do 90 lat więzienia za ujawnienie portalowi WikiLeaks tajnych informacji wywiadowczych.

Już prawie tydzień trwają w USA poszukiwania 40-letniego Jamesa DiMaggio. Mężczyzna jest podejrzewany o porwanie 16-latki i zabicie jej rodziny - matki oraz 8-letniego brata. Ostatnio parę widziano w środę - spotkali ich podróżnicy. Nie wiedzieli jednak, że mają do czynienia z porywaczem.

"Byłem trochę zszokowany" - przyznał mieszkaniec Denver Rick Lam, który nagrał film pokazujący, jak mocno zmieniły się widoki za jego oknem na skutek burzy gradowej. Pomimo że film wykonano w sierpniu, krajobraz jest iście zimowy.

Liczba osób, które mówią w domach w USA w języku innymi niż angielski wzrósł w 2011 r. do ok. 60 mln, czyli prawie trzykrotnie przez 30 lat. Ok. 37 mln używa hiszpańskiego, a po polsku wciąż mówi 607,5 tys. osób - podało we wtorek amerykańskie Biuro Spisowe.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w poniedziałkowej strzelanie, do której doszło na przedmieściach Pittsburgha w stanie Pensylwania. Szaleniec otworzył ogień do członków samorządowego spotkania. Został aresztowany.