USA

USA

Huragan Isaac szaleje u wybrzeży Luizjany. Przed południem morze przelało się przez wały na południu stanu. Isaakowi towarzyszą obfite opady oraz wiatr o prędkości 120 km/h. Oko cyklonu zmierza na Nowy Orlean, który siedem lat temu został niemal kompletnie zniszczony przez huragan Katrina. Isaac będzie wielkim testem systemu, który ma zapobiec powtórce tragedii.

Oczy całego świata zwrócone są w stronę Stanów Zjednoczonych, nad którymi od kilku godzin szaleje Isaac. Żywioł obserwują też astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zanim Isaac z impetem uderzył w amerykański ląd, mieszkańcy wybrzeża wyszli mu na spotkanie. Czekali tak długo, aż nie przegoniło ich wojsko. W międzyczasie bawili się w wodzie, łapiąc we włosy porywisty wiatr...

Aż trudno w to uwierzyć: są ludzie, którzy cieszą się z uderzenia huraganu Isaac w południowo-wschodnie wybrzeże USA. To farmerzy ze środkowego zachodu, zmagający się z największą suszą od pół wieku. Żywioł ma przynieść deszcz i szansę na uratowanie resztek plonów. Ale cieszą się także gapie, szukający mocnych wrażeń: z szampanem w ręku życzą sobie "wesołego huraganu", o czym informują Reporterzy 24.

Tragiczny finał sesji fotograficznej niedźwiedzi grizzly. 49-letni mężczyzna nie przeżył ataku zwierzęcia w parku Denali National Park na Alasce. Drapieżnika odszukali i zabili strażnicy, którzy wcześniej w porzuconych rzeczach zabitego natrafili na aparat fotograficzny z jego ostatnimi zdjęciami.

Niezwykłą aktywność sejsmiczną w ostatnich godzinach obserwując amerykańskie stacje pomiarowe. W południowej Kalifornii ziemia trzęsła się nawet kilkaset razy, z kolei w Salwadorze w poniedziałek nad ranem doszło do silnego trzęsienia ziemi - 7,4 w skali Richtera.

Północną Kalifornię trawi wielki pożar, który zdążył już pochłonąć kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i prawie 10 tys. hektarów ziem. Szalejący od soboty żywioł ma obecnie na celowniku miejscowość położoną na skraju jednego z parków narodowych.

- Barack Obama trzy razy odwoływał misję zabicia Osamy bin Ladena. Zatwierdził ją dopiero pod naciskiem Hillary Clinton - twierdzi w swojej książce dziennikarz Richard Miniter. Książka, która ukazała się we wtorek, wywołała sporo zamieszania. Biały Dom zaprzeczył rewelacjom autora.

Na pokładzie jednego z najnowszych satelitów pogodowych, tzw. Suomi NPP, znajduje się narzędzie tak czułe, że potrafi wykrywać pożary lasów nawet w środku nocy. Ostatnio udało się za jego pomocą uchwycić ogień szalejący po zmroku na zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Kilka trąb wodnych uformowało się nad jeziorem Michigan leżącym na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Film, który dokumentuje to rzadkie zjawisko nakręciła załoga przepływającego w pobliżu statku towarowego.

Stany Zjednoczone doświadczają w tym roku serii katastrof naturalnych. Jeśli nie gigantyczna susza, to groźna burza. Na dokładkę huragany, a jak deszcz, to ulewny. Nie dziwne, że to właśnie tam powstają najlepsze zdjęcia żywiołów.

Bardziej popularny i aktywny od konkurenta - taki według najnowszych badań jest Barack Obama w... internecie. Ubiegający się o reekekcję kandydat Demokratów zdecydowanie wygrywa z Mittem Romneyem na liczbę fanów na Facebooku, Twitterze i YouTube.

- To się zdarza raz na kilka pokoleń - ogłosiło amerykańskie Census Bureau. We wtorek po południu liczba mieszkańców Stanów Zjednoczonych wyniosła dokładnie tyle, ile liczba pi pomnożona razy 100 milionów. Według statystyków osiągnięcie tak specyficznej wartości w liczbie populacji to... niezły powód do świętowania.

Zachodnia część USA od kilku dni znowu płonie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w stanie Waszyngton, gdzie - jak dotąd - spłonęło kilkadziesiąt domów oraz ponad 8 ha lasów i zarośli. Według oficjalnych danych napędzane suszą i gorącem pożary zdążyły strawić w tym roku prawie 2,5 mln ha terenów zielonych. To obszar porównywalny do powierzchni woj. warmińsko-mazurskiego.

Gigantycznego pytona birmańskiego - samicę w ciąży - schwytano i zabito w jednym z parków narodowych amerykańskiego stanu Floryda. Przedstawiciele tego gatunku nie należą do fauny USA, jednak za sprawą prywatnych hodowców węże rozpanoszyły się w okolicy. Amerykańscy badacze ostrzegają: ich obecność jest niebezpieczna, ponieważ potrafią zjeść wszystko, co stanie na ich drodze.

Wichura, która przeszła w niedzielę przez północną część amerykańskiego stanu Teksas, zniszczyła co najmniej 15 samolotów stojących na miejscowym lotnisku. Wiatr był tak silny, że rzucał mniejszymi jednostkami o asfalt, a także wyrywał dachy i powalał ściany budynków portu lotniczego.

"Łowcy Huraganów", grupa doskonale wyszkolonych pilotów pracujących dla NOAA, to ludzie, przed którymi stawia się ekstremalnie trudne zadanie: lot w samo serce huraganu. W okresie od czerwca do października, kiedy w USA trwa sezon huraganów, zbierają dane, dzięki którym można m.in. przewidzieć ścieżkę niszczycielskiego żywiołu.

Wielka burza piaskowa przetoczyła się przez Phoenix, stolicę amerykańskiego stanu Arizona w sobotnie popołudnie. Nazywany habubem żywioł na około trzy godziny przykrył okolicę kłębami piachu.