USA

USA

"Decyzja mego amerykańskiego kolegi, Donalda Trumpa o przeprowadzeniu rozmów z liderem KRLD Kim Dzong Unem to dowód męstwa i odwagi" - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla chińskiego narodowego holdingu medialnego, zamieszczonym na jego portalu.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował we wtorek, że na jego wniosek utworzono 23 maja międzyresortowy zespół, który zajmuje się zagadkowymi przypadkami kłopotów zdrowotnych amerykańskich dyplomatów i członków ich rodzin na Kubie oraz w Chinach.

USA zbojkotowały we wtorek sesję Konferencji Rozbrojeniowej, działającego w ramach ONZ forum zajmującego się negocjacjami w sprawie rozbrojenia międzynarodowego, żeby zaprotestować przeciw przejęciu przed tygodniem przez Syrię rotacyjnego przewodnictwa w tym gremium.

Do dwóch miliardów dolarów na inwestycję w infrastrukturę ze strony Polski, a w zamian umieszczenie dywizji amerykańskiego wojska w okolicach Bydgoszczy i Torunia - taką propozycję MON skierował do Waszyngtonu. Oficjalnej odpowiedzi brak, ale w amerykańskich mediach już pojawiły się głosy za i przeciw. Krytycznie o pomyśle polskiego resortu obrony wypowiedział się generał Ben Hodges, były dowódca US Army w Europie.

Brytyjska premier Theresa May rozmawiała w poniedziałek z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i oceniła, że decyzja USA o nałożeniu ceł na import stali i aluminium z Unii Europejskiej jest "bezzasadna" i "głęboko rozczarowująca" - podało w poniedziałek Downing Street. Z kolei rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders zapewniała, że pomimo sporów "USA mają i będą miały silne relacje z Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w niedzielę władze Chin, by opublikowały pełną listę zabitych, aresztowanych i zaginionych w związku z protestami na i wokół placu Tiananmen w 1989 roku. Jego apel został w poniedziałek skrytykowany przez chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

To była dosłownie wystrzałowa impreza, choć raczej nie wszystkim jej uczestnikom się podobała. W jednym z nocnych klubów w amerykańskim mieście Denver agent FBI popisywał się swoimi zdolnościami tanecznymi. Kiedy wykonał widowiskowe salto w tył, z kabury wypadł mu pistolet. Agent sięgnął po leżącą na parkiecie broń, a wtedy ta wypaliła, raniąc jedną osobę w nogę. Funkcjonariusz został przewieziony przez policjantów na komisariat, a następnie przekazany w ręce FBI. Wszczęto przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne. Sprawą zajmuje się także prokuratura.

Stanowisko prezydenckiego doradcy do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego i antyterroryzmu w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego powierzone zostało admirałowi Douglasowi Fearsowi - poinformował w piątek doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się przeceną akcji i spadkami głównych indeksów. Wszystko za sprawą decyzji władz USA, które wprowadziły cła na stal i aluminium z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Zaostrzyło to obawy o wojnę handlową i jej konsekwencje dla globalnej gospodarki.

W środę prezydent Donald Trump przyjął w Białym Domu znaną celebrytkę Kim Kardashian. Spotkanie związane było z apelem gwiazdy o ułaskawienie 63-letniej Alice Marie Johnson odbywającej wyrok dożywotniego pozbawienia wolności za przestępstwo narkotykowe popełnione bez użycia siły. Jak przypomina Reuters, Kardashian w 2016 roku poparła w wyborach prezydenckich Hillary Clinton, podczas gdy jej mąż Kanye West wsparł wówczas Donalda Trumpa.