Ukraina

Ukraina

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa jest gotowa do rozmów "czwórki", w tym na temat tranzytu gazu przez Ukrainę. Nowy rząd określił mianem "rządu Majdanu" i wezwał do dialogu ze wszystkimi siłami i regionami Ukrainy.

- W maju chcemy wysłać Ukrainie pierwsze pieniądze. To będzie pakiet pomocy makroekonomicznej, który opiewa na 1,6 mld euro. Generalnie nasz pakiet pomocowy dla Ukrainy ma wynieść 11 mld euro. To powinno na razie wystarczyć - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu.

Prezydent USA i kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie w czwartek wieczorem o obecnej sytuacji na Ukrainie. Jak podał Biały Dom, Barack Obama powiedział Angeli Merkel, że USA, Unia Europejska i inni globalni partnerzy muszą być przygotowani na dalszą eskalację napięcia ze strony Rosji i kolejne sankcje wobec niej.

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji, aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki. Kilka godzin wcześniej ujawniono list Władimira Putina do przywódców 18 europejskich krajów, w którym ostrzega, że gazowe długi Ukrainy mogą zaszkodzić tranzytowi surowca do UE.

W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wystosował list do przywódców osiemnastu krajów europejskich, w którym ostrzegł, że rosyjsko-ukraiński spór o gaz może się odbić na dostawach surowca dla UE. - Majstersztyk rosyjskiej dyplomacji i przygotowanie do zmniejszenia dostaw gazu na rynek ukraiński - tak list ocenia ekspert Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW Szymon Kardaś.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że rozmieszczenie sił NATO w krajach wschodnioeuropejskich w pobliżu granicy z Rosją naruszałoby porozumienia między Moskwą a Sojuszem - poinformowała rosyjska agencja Interfax. To kolejny raz, gdy szef MSZ Rosji twierdzi, że Sojusz ma jakieś prawne zobowiązania wobec Rosji w tej sprawie.

Program pomocy dla Ukrainy zostanie przedłożony do akceptacji Radzie Międzynarodowego Funduszu Walutowego pod koniec kwietnia lub na początku maja - zapowiedziała w czwartek szefowa MFW Christine Lagarde. Podkreśliła, że wierzy w powodzenie programu, który ma pomóc uzdrowić sytuację finansową kraju.

Mieszkańcy wsi w okolicy Doniecka zablokowali drogę, uniemożliwiając dalszą podróż ukraińskiemu konwojowi wojskowemu, transportującemu działa. Mieszkańcy zmusili żołnierzy by zawrócili do swojej bazy wojskowej w Zaporożu.

Polska, Szwecja i Wielka Brytania proponują powołanie misji UE, której zadaniem byłoby wspieranie reform policji i wymiaru sprawiedliwości na Ukrainie. We wspólnym liście apelują, by w najbliższy poniedziałek UE zleciła rozpoczęcie przygotowań do takiej misji.

Rosja, USA, Ukraina i UE przeprowadzą 17 kwietnia w Genewie rozmowy, podczas których spróbują wynegocjować zakończenie kryzysu ukraińskiego - poinformowali unijni dyplomaci. O chęci goszczenia rozmów oznajmił MSZ Szwajcarii.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przestrzegł Moskwę przed dalszą interwencją na Ukrainie i podkreślił, że Rosja musi wycofać swe wojska spod granicy z Ukrainą, jeśli chce rozpocząć dialog na temat tamtego kryzysu.

Rosjanie zorganizują w kwietniu w stolicy Estonii Tallinie dwie demonstracje popierające aneksję Krymu i separatystyczne dążenia prorosyjskich demonstrantów w południowych i wschodnich regionach Ukrainy. Mają też wesprzeć "możliwość przeprowadzenia referendum" o samostanowieniu - podał portal estońskiego publicznego radia i telewizji.