Ukraina

Ukraina

- Pokojowa propozycja kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a mająca na celu zakończenie walk z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy mogłaby działać - powiedział w sobotę Reuterowi prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Wyraził również nadzieję, że propozycja wysunięta przez Berlin i Paryż "pomoże w zapewnieniu większego bezpieczeństwa w Europie".

Jak ogłosiła w piątek ONZ, zacięte walki w centrum obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy sprawiły, że ruszyła stamtąd nowa fala uciekinierów. Według danych ONZ działania wojenne na Ukrainie zmusiły już blisko milion ludzi do ucieczki z miejsc zamieszkania.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą dalej koordynować swoje działania, by utrzymywać presję na Rosję, jak długo to będzie konieczne - oświadczył w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który spotkał się w Brukseli z wiceprezydentem USA Joe Bidenem.

W rejonie miasteczka Debalcewe obowiązuje tymczasowe zawieszenie broni - wynika z informacji podanych przez stronę rządową i przez rebeliantów. Ogień wstrzymano w celu ewakuacji ludności cywilnej. Tymczasem Ukraińcom zagrażają coraz bardziej dywersyjne działania wroga na zapleczu frontu.

- Ukraina potrzebuje sprzętu, który obroni żołnierzy i państwo. Korzystamy cały czas ze swojej broni i z ducha walki, ale dodatkowa pomoc pozwoli nam czuć się pewniej. Mamy mało czasu, bo nie wiemy, co się szykuje na Kremlu - powiedział w magazynie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, były szef dyplomacji swego kraju. Odniósł się w ten sposób do zaplanowanego na piątek spotkania Władimira Putina z Angelą Merkel i Francois Hollandem.

Były doradca Władimira Putina, Andriej Iłłarionow uważa, że w najbliższym czasie możliwa jest aktywizacja wojennych działań na Ukrainie. Mieszkający od kilku lat w USA Iłłarionow powiedział w wywiadzie dla Hromadske TV, że w ostatnich dniach "pojawiło się wiele oznak" tego, że trwają przygotowania do "przejścia działań bojowych w nową fazę". Dlatego nie wyklucza on, że "gotuje się marsz na Kijów".

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj rozpatruje przekazanie Ukrainie broni, i ujawnił, że plan pokojowy kanclerz Niemiec i prezydenta Francji to odpowiedź na propozycje uregulowania konfliktu na Ukrainie nadesłane im przez przywódcę Rosji.

Nowo powołane przez NATO siły zadaniowe bardzo wysokiej gotowości, czyli tzw. szpica, będą liczyć około pięciu tysięcy żołnierzy i będą wspierane przez siły morskie, lotnictwo i siły specjalne - poinformował w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.