Ukraina

Ukraina

Kolejna rodzina ewakuowana w styczniu z Donbasu opuściła ośrodek Caritas w Rybakach. Małżeństwo z trójką dzieci zamieszka w Nowym Sączu. W poniedziałek otrzymało klucze do swojego nowego mieszkania, które zostało przekazane przez fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko". MSW zapewniło, że pozostałe rodziny opuszczą ośrodek do 13 lipca, mają już propozycje mieszkań i pracy.

Aż 66 proc. Rosjan uważa działania Zachodu skierowane przeciwko Rosji za próbę jej „osłabienia i poniżenia”. 70 proc. respodentów chce, by Moskwa "kontynuowała swoją politykę". 37 proc. Rosjan uważa, że ich kraj w ogóle powinien ingnorować Zachód. To opublikowane w poniedziałkowym wydaniu „Kommiersanta” wyniki sondażu centrum Lewady.

Były "minister obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, pułkownik rezerwy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Igor Girkin vel "Striełkow" udzielił wywiadu internetowej gazecie Kołokoł Rosji (Dzwon Rosji). Ujawnił w nim, że "władze w Kijowie stosują hipnozę, by wmówić Ukraińcom, że Rosja jest wrogiem i że „Władimir Putin zostanie obalony w wyniku pałacowego przewrotu".

Prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił w czwartek do prezydenta USA Baracka Obamy z którym omówił sytuację na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, program atomowy Iranu i problem walki z terroryzmem oraz z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformowali rzecznicy Białego Domu i Kremla.

NATO uruchamia projekty pomocowe dla Ukrainy w zakresie bezpiecznej komunikacji oraz ruchu lotniczego, a także utworzy fundusz, który ma finansować rozminowanie - poinformował w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosiła, że zatrzymała dwóch członków batalionu milicji Tornado, którzy szykowali zamach na szefa milicji w obwodzie ługańskim. Podczas przesłuchania jeden z nich zeznał, że "chciał się zemścić za rozformowanie jednostki". Batalion Tornado został formalnie rozwiązany. Jednak władze nadal nie wiedzą, co zrobić z rozformowanym uzbrojonym oddziałem.

Większość stacji benzynowych w Doniecku jest zamknięta, a na ulicach widać coraz mniej samochodów. Z powodu niedoboru benzyny, wielu kierowców jest zmuszonych do korzystania z napędu na gaz LPG. Samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej obwiniają o niedobór paliwa zaostrzone przez rząd ukraiński kontrole na granicy między DRL a pozostałymi regionami Ukrainy.

Dowodcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) informują o wzmożonych walkach na zachodnich obrzeżach Doniecka. - Rebelianci atakują także pobliską Marjinkę i Pieski - relacjonował rzecznik ATO Andrij Łysenko. W ciągu ostatniej doby pozycje ukraińskie w Donbasie zostały ostrzelane ponad 60 razy. Z kolei ukraińska opozycja zażądała od władz w Kijowie przestrzegania umów pokojowych. Zagroziła, że w przypadku ich "bojkotowania" zwróci się do trybunału w Hadze.

Rosyjskie władze zablokowały 22 czerwca portal obrońców praw konsumenta ozpp.ru, który opublikował ostrzeżenie dla Rosjan wybierających się na Krym. Aktywiści napisali, że osoby takie mogą mieć problemy z otrzymaniem wizy Schengen i być ścigane na terytorium Ukrainy. Roskomnadzor zablokował portal po słowach prezydenta Władimira Putina, który oskarżył twórców portalu o "realizowanie interesów obcych państw". Organizacja Human Rights Watch potępiła pogwałcenie wolności wypowiedzi przez rosyjskie władze.

Po rozmowie Wiktora Janukowycza z brytyjską telewizją BBC, ukraińscy i rosyjscy eksperci uznali, że obalony prezydent Ukrainy "wrócił do eteru, by wygłosić stanowisko Kremla w sprawie Donbasu". - Janukowycz zamierza zarówno się bronić, jak i oskarżać, zaś jego zachowanie wskazuje na to, że chce wrócić do gry politycznej - ocenił Aleksiej Muchin, szef Centrum Informacji Politycznej w Moskwie. - Janukowycz jest uzależniony od reżimu rosyjskiego, dlatego mówi dokładnie to, czego od niego żądają władze na Kremlu - komentował ukraiński politolog Petro Poliszczuk.