Syria

Syria

- Jest dla nas ważne, by Donald Trump i Władimir Putin mogli odbyć dobrą dyskusję na temat tego, jak widzą przyszłość relacji Rosji i USA – zapowiedział szef dyplomacji USA Rex Tillerson. - Wciąż nie wiemy, jakie są intencje Rosji – zastrzegł.

Podczas gdy media w ostatnich dniach pełne są doniesień o postępach koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Syrii i Iraku, w tle rozgrywają się ludzkie dramaty. Takie, jak historia Wafy, której 23-letnia córka uwięziona jest w bastionie dżihadystów. Brakuje jej jedzenia, wody i mleka dla dziecka. Wysyła mieszkającej w Holandii matce rozpaczliwe wiadomości.

Syryjska armia ogłosiła zawieszenie działań zbrojnych na południu kraju, obowiązujące do czwartku - podała w poniedziałek państwowa telewizja. Porozumienie obejmuje prowincję Al-Kunajtira, gdzie w ostatnich dniach syryjskie cele były atakowane przez Izrael.

Jeden po drugim wysyłają w kierunku pozycji dżihadystów w Rakce ważące kilkadziesiąt kilogramów pociski. Amerykańscy marines pokazali wyjątkowej jakości nagranie z ich pozycji na syryjskiej pustyni. Przy pomocy haubic M777 Amerykanie udzielają wsparcia oddziałom szturmującym samozwańczą stolicę tzw. Państwa Islamskiego.

Syryjska zbrojna opozycja potwierdziła swój udział w kolejnej rundzie rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii. Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek i środę w Astanie - poinformował minister spraw zagranicznych Kazachstanu Kairat Abdrachmanow.

Wizerunek prezydenta Syrii Baszara el-Asada pojawił się po raz pierwszy na syryjskich pieniądzach. Banknot o najwyższym nominale dwóch tysięcy funtów syryjskich (około czterech USD) z podobizną głowy państwa został w niedzielę wprowadzony do obiegu.

Do 18 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego przy użyciu samochodu, do którego doszło w niedzielę rano na placu Tahrir w Damaszku. Siłom bezpieczeństwa udało się udaremnić wybuchy dwóch innych pojazdów.

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) twierdzi, że przeprowadziło w piątek udany kontratak w Rakce, uderzając na dowodzone przez Kurdów oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Inne zdanie na temat skuteczności tego starcia mają SDF.

- Większość wraca, aby odnaleźć członków rodziny, sprawdzić stan swojego majątku - tak o coraz częstszych powrotach Syryjczyków do swoich domów mówił w piątek w Genewie Andrej Mahecić, rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

"Wraz z intensyfikacją nalotów i walk na ziemi, liczba ofiar cywilnych wzrasta, a kolejne drogi ucieczki się zamykają" - głosi wydany w środę komunikat Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka dotyczący oblężenia miasta Ar-Rakka, głównego bastionu dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego.