Rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-24 rozbił się w niedzielę w Syrii z powodu usterki technicznej. Zginęli dwaj członkowie załogi - poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji.
Prezydent Rosji Władimir Putin, składając życzenia noworoczne swemu syryjskiemu odpowiednikowi, Baszarowi el-Asadowi, zapewnił go, że Rosja będzie nadal wspierać wysiłki Syrii, by bronić suwerenności kraju - poinformował w sobotę Kreml.
Co najmniej 66 osób poniosło śmierć w ciągu ostatniej doby w walkach rządowych sił syryjskich z dżihadystami i rebeliantami w muhafazie (prowincji) Idlib na północnym zachodzie Syrii - poinformowało w piątek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
USA nie mogą pozwolić prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, Rosji i Iranowi na strategiczne zwycięstwo w Syrii polegające na kontrolowaniu całego kraju. Stawką jest powrót dżihadystów a nawet wojna na Bliskim Wschodzie - pisze w piątek "Wall Street Journal".
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał w środę prezydenta Syrii Baszara el-Asada "terrorystą", który zabił blisko milion obywateli swego państwa. Erdogan podkreślił, że nie ma dla niego miejsca w Syrii po zakończeniu toczącej się tam wojny.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że główny etap walk z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Syrii został już zakończony, a najważniejszym zadaniem w walce z terroryzmem w tym kraju pozostaje pokonanie ugrupowania Dżabhat Fatah al-Szam.
Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK) rozpoczął w środę nad ranem ewakuację chorych z oblężonej przez siły rządowe enklawy rebeliantów Wschodnia Ghuta, niedaleko Damaszku. Sytuacja około 400 tysięcy cywilów zamkniętych w enklawie jest dramatyczna.
Syryjska opozycja i rebelianci odrzucili we wtorek rosyjską propozycję dotyczącą rozmów pokojowych, które miałyby odbyć się w Soczi. Zarzucono Moskwie, że nie wywiera nacisku na swego sojusznika prezydenta Syrii Baszara el-Asada, by zakończył konflikt.
Kolejna tura rozmów między władzami w Damaszku a syryjskimi rebeliantami rozpoczęła się w czwartek w stolicy Kazachstanu - Astanie. Celem rozmów jest wznowienie prób uregulowania konfliktu w Syrii. Niedawne rozmowy w Genewie skończyły się niepowodzeniem.
Misja polskich lotników w ramach koalicji zwalczającej tak zwane Państwo Islamskie to specyficzna służba i nowe doświadczenie dla pilotów. Pełniąc ją, Polska okazuje sojuszniczą wiarygodność - powiedział prezydent Andrzej Duda, który odwiedził w czwartek polskich żołnierzy w Kuwejcie.
Co najmniej 19 osób, w tym siedmioro dzieci, zginęło, a ponad 30 zostało rannych w atakach powietrznych przeprowadzonych w leżącej na północnym wschodzie Syrii prowincji Idlib - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Prezydent Francji Emmanuel Macron w odpowiedzi na krytykę ze strony syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada oświadczył we wtorek, że Syria ma jednego wroga i jest nim szef tego państwa. Asad oskarżył w poniedziałek Francję o wspieranie terroryzmu.
Prezydent Syrii Baszar el-Asad określił walczące na wschodzie tego kraju siły wspierane przez Stany Zjednoczone jako "zdrajców". Zarzut ten padł na poniedziałkowym spotkaniu Asada z wicepremierem Rosji Dmitrijem Rogozinem w syryjskiej bazie lotniczej Hmeimim.
Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w piątek, że 75 tysięcy syryjskich uchodźców, którzy przebywali w jego kraju, powróciło już do ojczyzny na tereny, z których armia turecka wyparła tak zwane Państwo Islamskie (IS).
Amerykańskie F-22 przechwyciły nad Syrią dwa rosyjskie myśliwce Su-25, które wleciały w przestrzeń powietrzną na wschód od Eufratu - poinformowały w czwartek amerykańskie media, powołując się na Pentagon. Jedna z rosyjskich maszyn miała wykonywać niebezpieczne manewry, a w powietrze wystrzelone zostały flary.
Specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Syrii Staffan de Mistura wezwał w środę Rosję do przekonania syryjskiego rządu do osiągnięcia porozumienia pokojowego pod egidą ONZ. Jego zdaniem ewentualne fiasko rozmów pokojowych może doprowadzić do fragmentaryzacji Syrii.
W syryjskim Tartusie powstanie w pełni funkcjonalna rosyjska baza wojskowa – oświadczył admirał Wiktor Krawczenko, były szef sztabu rosyjskiej marynarki wojennej. Dotychczas port Tartus służył Rosjanom za ważne centrum logistyczne, gdzie miedzy innymi przeładowywano ciężki sprzęt i gdzie znajdowały schronienie mniejsze okręty.
- Przyjaciele, nasza ojczyzna na was czeka! - zawołał Władimir Putin do rosyjskich żołnierzy w Syrii. Z pompą nakazał wycofanie "znacznej części" kontyngentu interwencyjnego do kraju i ogłosił zwycięstwo w wojnie z "terrorystami". Choć część rosyjskich oddziałów rzeczywiście wyjeżdża, to Rosja tak naprawdę zostaje w Syrii. Cała akcja ma za to istotne znaczenie w wewnętrznych rozgrywkach politycznych w Rosji.
W Syrii walczyły tysiące rosyjskich najemników. Teraz zapewne pozostaną tam, by pilnować lukratywnych kontraktów naftowych zawartych między rządem w Damaszku a rosyjską firmą powiązaną z biznesmenem zwanym "kucharzem Putina" - twierdzi agencja prasowa AP.
Największe niemieckie gazety opiniotwórcze - "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - ostrzegają we wtorek przed wzrostem wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, będącym konsekwencją utraty przez USA prestiżu w tej części świata.