Syria

Syria

"Barykada" z autobusów przed Bramą Brandenburską

Trzy postawione pionowo autobusy naprzeciw Bramy Brandenburskiej mają symbolizować sprzeciw wobec wojny i terroru - wyjaśnia Manaf Halbouni, niemiecki artysta urodzony w Damaszku. Jak podkreśla, instalacja "Monument" to odtworzone barykady z autobusów, które miały chronić ludność cywilną w Aleppo przed ostrzałem snajperów.

Netanjahu: Izrael zastrzega sobie prawo do działania w Syrii

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł w poniedziałek Rosję i USA, że niezależnie od porozumień zawartych przez te kraje w sprawie syryjskiego konfliktu jego kraj zastrzega sobie prawo do interweniowania w Syrii, zgodnie z "wymogami swego bezpieczeństwa".

BBC: Iran buduje stałą bazę wojskową na terytorium Syrii

W okolicach Damaszku powstaje stała irańska baza wojskowa - twierdzi brytyjska BBC powołując się na własne źródła w zachodnich służbach wywiadowczych oraz zdjęcia satelitarne. Informacje te pojawiają się w czasie, gdy na Zachodzie rosną obawy dotyczące wzrostu irańskich wpływów w Syrii.

Milicje szykują się na szturm. Szyicki półksiężyc odtworzony

Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF) z Iraku przekroczyły w środę syryjsko-iracką granicę w okolicach Abu Kamal i połączyły się z oddziałami armii syryjskiej (SAA) i libańskiego Hezbollahu, przystępując do szturmu okupowanego przez tak zwane Państwo Islamskie Abu Kamal.

Żądają "wyciągnięcia konsekwencji" po ataku chemicznym

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i USA potępili w środę władze Syrii za użycie broni chemicznej i wezwali Radę Bezpieczeństwa ONZ do utrzymania mechanizmu kontrolnego (JIM) Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Unia Europejska "wyraźnie potępia" ataki chemiczne

Unia Europejska potępiła we wtorek wieczorem władze Syrii i bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego za użycie broni chemicznej w Syrii. W wyniku ataku chemicznego z użyciem sarinu w kwietniu tego roku w miejscowości Chan Szajchun zginęło ponad 90 osób.

Syria chce podpisać porozumienie klimatyczne. Trump na razie bez zaproszenia na szczyt

Syria chce dołączyć do paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku na rzecz spowolnienia efektów globalnego ocieplenia - poinformowali we wtorek delegaci na odbywającej się w Niemczech konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Jak ocenia Reuters, ruch Damaszku pogłębi izolację Waszyngtonu po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu się USA z umowy.

Rosyjscy żołnierze i dziennikarze ranni w Syrii

Pięciu rosyjskich żołnierzy, dwóch dziennikarzy i dwóch operatorów kamery zostało rannych w wyniku wybuchu miny w Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Życiu poszkodowanych nie zagraża niebezpieczeństwo.

Siły rządowe Syrii i Iraku zajmują ostatnie bastiony dżihadystów

Jednostki armii syryjskiej (SAA) zdobyły miasto Dajr az-Zaur, jeden z ostatnich bastionów tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) we wschodniej Syrii - poinformowało w nocy z czwartku na piątek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Z kolei irackie źródła wojskowe poinformowały o wkroczeniu armii do miasta Al Kaim przy granicy z Syrią.

Rosyjskie bombowce zaatakowały pozycje dżihadystów

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o nalocie bombowców strategicznych Tu-22 na pozycje dżihadystów w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur. Celem ataków były magazyny z uzbrojeniem, stanowiska dowodzenia i punkty oporu - przekazano.

Izraelskie bombardowanie w syryjskiej prowincji Homs

Izrael dokonał w środę nalotu na prowincję Hims w Syrii, bombardując zakłady miedziowe w przemysłowym mieście Hisja - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródło syryjskie. Źródło nie podało, czy nalot spowodował ofiary w ludziach.

Nowa inicjatywa w sprawie konfliktu w Syrii. Rosja zaprasza Kurdów

Rosja zaprosiła 33 organizacje będące stronami konfliktu zbrojnego w Syrii, w tym trzy ugrupowania kurdyjskie, do udziału w Syryjskim Kongresie Dialogu Narodowego, konferencji pokojowej zaplanowanej na 18 listopada w Soczi - podało we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie.

Ludzie wracają, ale problemów nie brakuje. "Przed wybuchem wojny biznes kręcił się lepiej"

- Przed wybuchem wojny biznes kręcił się lepiej. Miałem pracowników, kupców, było stabilnie, mieliśmy prąd i wodę. Teraz nie mamy nic - mówi Mohamad Al Khawatieh. Cukiernik z Aleppo powoli jednak staje na nogi, także dzięki wsparciu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, który zapewnił mu nowy piec, tace, formy i blendery. Marzący o powrocie do normalności mieszkańcy chętnie odwiedzają jego cukiernię. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.