Syria

Syria

Ewakuacja chorych z oblężonej enklawy w pobliżu Damaszku

Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK) rozpoczął w środę nad ranem ewakuację chorych z oblężonej przez siły rządowe enklawy rebeliantów Wschodnia Ghuta, niedaleko Damaszku. Sytuacja około 400 tysięcy cywilów zamkniętych w enklawie jest dramatyczna.

"Apelujemy do Rosji, bardziej niż zwykle"

Kolejna tura rozmów między władzami w Damaszku a syryjskimi rebeliantami rozpoczęła się w czwartek w stolicy Kazachstanu - Astanie. Celem rozmów jest wznowienie prób uregulowania konfliktu w Syrii. Niedawne rozmowy w Genewie skończyły się niepowodzeniem.

Macron: nie sądzę, by Syria ograniczała się do Asada

Prezydent Francji Emmanuel Macron w odpowiedzi na krytykę ze strony syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada oświadczył we wtorek, że Syria ma jednego wroga i jest nim szef tego państwa. Asad oskarżył w poniedziałek Francję o wspieranie terroryzmu.

Syryjski dyktator: siły wspierane przez USA to "zdrajcy"

Prezydent Syrii Baszar el-Asad określił walczące na wschodzie tego kraju siły wspierane przez Stany Zjednoczone jako "zdrajców". Zarzut ten padł na poniedziałkowym spotkaniu Asada z wicepremierem Rosji Dmitrijem Rogozinem w syryjskiej bazie lotniczej Hmeimim.

Próba sił nad Syrią. Rosyjskie myśliwce przechwycone przez F-22

Amerykańskie F-22 przechwyciły nad Syrią dwa rosyjskie myśliwce Su-25, które wleciały w przestrzeń powietrzną na wschód od Eufratu - poinformowały w czwartek amerykańskie media, powołując się na Pentagon. Jedna z rosyjskich maszyn miała wykonywać niebezpieczne manewry, a w powietrze wystrzelone zostały flary.

"Nie ma czasu do stracenia". Wysłannik ONZ apeluje do Putina

Specjalny wysłannik Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Syrii Staffan de Mistura wezwał w środę Rosję do przekonania syryjskiego rządu do osiągnięcia porozumienia pokojowego pod egidą ONZ. Jego zdaniem ewentualne fiasko rozmów pokojowych może doprowadzić do fragmentaryzacji Syrii.

Rosyjski admirał: będziemy mieli dużą bazę nad Morzem Śródziemnym

W syryjskim Tartusie powstanie w pełni funkcjonalna rosyjska baza wojskowa – oświadczył admirał Wiktor Krawczenko, były szef sztabu rosyjskiej marynarki wojennej. Dotychczas port Tartus służył Rosjanom za ważne centrum logistyczne, gdzie miedzy innymi przeładowywano ciężki sprzęt i gdzie znajdowały schronienie mniejsze okręty.

Putin ogłasza sukces i odwrót. Ale wojsko zostanie

- Przyjaciele, nasza ojczyzna na was czeka! - zawołał Władimir Putin do rosyjskich żołnierzy w Syrii. Z pompą nakazał wycofanie "znacznej części" kontyngentu interwencyjnego do kraju i ogłosił zwycięstwo w wojnie z "terrorystami". Choć część rosyjskich oddziałów rzeczywiście wyjeżdża, to Rosja tak naprawdę zostaje w Syrii. Cała akcja ma za to istotne znaczenie w wewnętrznych rozgrywkach politycznych w Rosji.

"Putin zbiera owoce interwencji w Syrii"

Największe niemieckie gazety opiniotwórcze - "Sueddeutsche Zeitung" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - ostrzegają we wtorek przed wzrostem wpływów Rosji na Bliskim Wschodzie, będącym konsekwencją utraty przez USA prestiżu w tej części świata.

Szef FSB: "Bandyckie ugrupowania" grożą atakami w Moskwie

Byli bojownicy z "bandyckich ugrupowań" w Syrii są teraz prawdziwym zagrożeniem po klęsce tak zwanego Państwa Islamskiego. Wielu z nich może planować wyjazd do Rosji - donosi agencja prasowa RIA Nowosti, cytując szefa rosyjskiej FSB.

"Syria wyzwolona". Rosja wycofuje część sił

Rosja planuje wycofanie z Syrii dwóch trzecich kontyngentu i sprzętu wojskowego - poinformował portal RBK powołując się na źródło w resorcie obrony. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił, że siły rosyjskie już zaczęły opuszczać Syrię.

Rosja wycofuje wojska z Syrii. Dowódca chwali się sukcesami

Rosyjscy żołnierze, wraz z armią Baszara el-Asada, zlikwidowali w Syrii ponad 32 tysiące bojowników – oznajmił były dowódca grupy rosyjskiej w Syrii Siergiej Surowikin. Generał towarzyszył prezydentowi Władimirowi Putinowi podczas jego wizyty w bazie lotniczej Hmejmim. Putin ogłosił w tym miejscu, że wydał rozkaz przystąpienia do wyprowadzania rosyjskiego kontyngentu z Syrii.

"Pozostało mniej niż 3 tysiące" dżihadystów

Na terenie Syrii oraz Iraku przebywa mniej niż trzy tysiące dżihadystów - poinformował rzecznik dowodzonej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej koalicji krajów walczących z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).