Syria

Syria

To nie zamach, ale wybuch opony spowodował eksplozję autobusu irańskich pielgrzymów na przedmieściach Damaszku, przekonuje szef syryjskiego MSW. W wypadku zginęły trzy osoby.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez kolejny raz nie zawiódł oczekiwań swoich słuchaczy. Podczas wizyty w Syrii skrytykował "ludobójczy rząd Izraela" i pochwalił Iran, najbliższego sojusznika Damaszku, za "wykorzenienie imperializmu".

Po czteroletniej przerwie do Damaszku powróci ambasador amerykański - podało CNN. To część nowej polityki administracji Baracka Obamy na Bliskim Wschodzie.

Osiem myśliwców MiG-31, które Rosja zgodziła się sprzedać dwa lata temu Syryjczykom, nie wylądują w Damaszku, napisał dziennik "Kommiersant".

Stany Zjednoczone wyślą dwóch emisariuszy do Syrii w celu przeprowadzenia "wstępnych rozmów" na temat poprawy stosunków dwustronnych - oświadczyła w Jerozolimie sekretarz stanu USA. W środę Hillary Clinton spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej.

"Znaczące ślady uranu" znaleźli inspektorzy Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej w miejscu, w którym jeszcze we wrześniu 2007 r. stał tajemnicza konstrukcja, w której mógł kryć się, jak podejrzewał Izrael, podziemny reaktor jądrowy. 6 września ubiegłego roku izraelskie lotnictwo zmiotło budynek z powierzchni ziemi.

Najpierw Damaszek zapowiedział zamknięcie amerykańskiej szkoły i ośrodka kultury. Teraz Amerykanie obawiają się, że los placówek podzieli ich ambasada w Syrii, która może zostać bezterminowo zamknięta.

Syryjscy policjanci zostali rozstawieni w okolicach amerykańskiej szkoły w Damaszku. Ma ona zostać zamknięta, podobnie jak ośrodek kulturalny USA. To odpowiedź na niedzielny atak sił USA na syryjską wioskę przy granicy z Irakiem.

"Terrorystyczną agresją" i "polityką kowbojską" nazwał syryjski MSZ amerykański nalot na syryjską wioskę przy granicy z Irakiem. Waszyngton potwierdził, że dokonał ataku, ale, jak twierdzi, jego celem byli terroryści.

Osiem osób, w tym czwórka dzieci, zginęła podczas nalotu amerykańskich śmigłowców na syryjską wioskę - donoszą syryjskie źródła. Syria oficjalnie potępiła ten "akt agresji", a Pentagon na razie odpowiada, że nie ma informacji na ten temat.