Syria

Syria

Front Zwycięstwa przyznał się do zamachu w stolicy

Front Zwycięstwa (Jabhat al-Nusra) - mało znane zbrojne ugrupowanie w Syrii - przyznało się w nagraniu wideo do dokonania czwartkowego podwójnego zamachu w Damaszku. Miejscem dwóch eksplozji, które nastąpiły w krótkim odstępie czasu w trakcie porannego szczytu komunikacyjnego, była dzielnica Kazaa, gdzie mieści się siedziba wywiadu wojskowego.

372 rannych, 55 zabitych

W dokonanych w czwartek w Damaszku dwóch samobójczych zamachach bombowych z użyciem samochodów-pułapek zginęło ponad 55 ludzi, a 372 zostało rannych - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Syrii w przekazanym przez państwową telewizję komunikacie.

"Nie jesteśmy w stanie czekać, gdy trwa zabijanie"

Przywódca jednej z największych zbrojnych grup rebelianckich w Syrii zagroził zerwaniem rozejmu twierdząc, że nie może pozostać bezczynny, gdy siły reżimu Baszara el-Asada wciąż rozprawiają się z protestującymi. De facto obie strony syryjskiej wojny domowej już wiele dni temu przestały przestrzegać jego zapisów. Walki i zamachy mają miejsce w wielu syryjskich miastach. Bomba wybuchła nawet przed konwojem obserwatorów ONZ.

"Kryzysu nie da się rozwiązać w ciągu jednego dnia"

- Trwającego od ponad roku kryzysu nie da się rozwiązać w ciągu jednego dnia czy jednego tygodnia - powiedział w Genewie rzecznik Kofiego Annana, Ahmad Fawzi. Jego zdaniem plan, choć z wieloma utrudnieniami, jest jednak stopniowo wdrażany.

Szturm na akademik. Bezpieka zabija w Aleppo

Cztery osoby zginęły, a kilka zostało rannych w szturmie syryjskich sił rządowych na akademik po antyreżimowych protestach w Aleppo, w północno-zachodniej części kraju - podali w czwartek obrońcy praw człowieka i opozycja. Aresztowano ponad 50 studentów.

Dzieci nadal giną. ONZ "przyspiesza" z obserwatorami

ONZ przyspiesza operację wysyłania nieuzbrojonych obserwatorów do Syrii tak, by do końca maja na miejscu było już wszystkich 300 członków misji - poinformował szef misji pokojowych ONZ Herve Ladsous. Dodał, że władze Syrii odmówiły wiz wielu obserwatorom ONZ. Od 12 kwietnia, czyli od momentu obowiązywania rozejmu między siłami rządowymi i zbrojnymi ugrupowaniami opozycji, w Syrii zginęło co najmniej 34 dzieci.

Zamachy na syryjskie służby. Ponad 20 ofiar

Ponad 20 osób zginęło w poniedziałek w Syrii, w zamachach bombowych wymierzonych w siedziby służb specjalnych w mieście Idlib - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Według syryjskiej telewizji w Idlibie zginęło minimum 8 osób.

Syryjska rebelia ma też front morski

Niezidentyfikowani napastnicy, najprawdopodobniej rebelianci, zaatakowali oddział syryjskiego wojska z morza. Uzbrojeni mężczyźni przypłynęli w nocy na małych motorówkach, z których zaczęli ostrzeliwać żołnierzy. Liczba ofiar po obu stronach starcia nie jest znana.

70 ofiar w Hamie. Reżim użył Scudów?

Około 70 osób zginęło w eksplozji w mieście Hama na zachodzie Syrii. Zdaniem lokalnych aktywistów reżim Baszara el-Asada mógł użyć taktycznych pocisków balistycznych Scud. Reżimowe media podają znacznie mniejszą liczbę ofiar i zupełnie inną wersję wydarzeń.

ONZ wyśle do Syrii trzystu obserwatorów

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła w sobotę rezolucję przewidującą wysłanie do Syrii 300 nieuzbrojonych obserwatorów, których zadaniem będzie monitorowanie przestrzegania rozejmu w kraju. Kilku obserwatorów jest już na miejscu. W sobotę odwiedzili miasto Hims.

Syria zawiodła ONZ. "Eskalacja przemocy"

Syryjskie władze nie wypełniły zobowiązań zawartych w porozumieniu o rozejmie, które same podpisały - twierdzi sekretarz generalny ONZ. Według Ban Ki Muna reżim nie wysłał jeszcze "jasnego sygnału", czy jest zainteresowany pokojem. Tydzień po oficjalnym zawieszeniu broni w Syrii znów eskaluje przemoc. Pomimo oficjalnego zaprzestania walk, codziennie ginie kilkanaście osób.

"Najbardziej krwawy dzień od zawieszenia broni"

Kilka dni po wejściu w życie zawieszenia broni w Syrii doszło znowu do eskalacji przemocy. Według działaczy opozycji, we wtorek w całym kraju zginęło w atakach sił rządowych co najmniej 77 osób.

Obserwatorzy już w Damaszku

Pierwszych pięciu obserwatorów ONZ, których zadaniem jest nadzorowanie przerwania ognia w Syrii, przybyło w niedzielę wieczorem do Damaszku - poinformował Reuters, powołując się na świadka tego wydarzenia. W poniedziałek ma do nich dołączyć kilku kolejnych obserwatorów.

Milion Syryjczyków opuściło domy

Co najmniej milion mieszkańców opuściło swoje domy w Syrii i przemieściło się wewnątrz kraju w ciągu ostatnich 13 miesięcy, kiedy to rozpoczęła się rewolta przeciwko rządom Baszara el-Asada - ogłosił w sobotę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Liczba ta nie obejmuje osób, które uciekły z Syrii do krajów sąsiednich.

Czołgi rozjeżdżają rozejm

Syryjskie siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi ostrzelały w piątek rebeliantów w pobliżu tureckiej granicy - donosi agencja Reutera powołując się na działaczy opozycyjnych. Jak informuje Reuters, to pierwsze starcie od czasu wejścia w czwartek w życie rozejmu zaproponowanego przez wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

ONZ wyśle pilnować rozejmu

Rada Bezpieczeństwa ONZ chce wysłać do Syrii obserwatorów, których zadaniem ma być monitorowanie zawieszenia broni. Jeszcze dziś Rada ma przyjąć rezolucję w tej sprawie.

Reżim "nasila szturm". Rozejm tylko na papierze

Syryjska opozycja oskarża siły rządowe o nieprzestrzeganie rozejmu, deklarując jednak nadal gotowość do porozumienia. Z kolei szef MSZ Syrii Walid el-Mu'allim powiedział we wtorek, że zgodnie z planem pokojowym siły rządowe zaczęły wycofywać się z miast.

Syryjski reżim strzela do uchodźców w Turcji

Dwaj syryjscy uchodźcy i turecki tłumacz zostali ranni w poniedziałek wskutek ostrzelania z terytorium Syrii obozu uchodźców położonego tuż przy granicy na południu Turcji - poinformował przedstawiciel tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jest to pierwszy tego typu atak, od kiedy w lecie ubiegłego roku Ankara zdecydowała się dać schronienie tysiącom syryjskich uchodźców.