Syria

Syria

Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji?

Jeszcze w czwartek odbędzie się kolejne zebranie pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy będą rozmawiać o sytuacji w Syrii - poinformowali dyplomaci. Inspektorzy organizacji w czwartek po raz trzeci wyjechali na przedmieścia Damaszku, by badać miejsce ataku chemicznego.

Rosjanie podnoszą napięcie. Wysyłają okręty w pobliże Syrii

Rosyjska flota wyśle na Morze Śródziemne krążownik rakietowy i duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych - podała agencja Interfax powołując się na źródła w wojsku, które twierdzą, że jest to związane z "powszechnie znaną" sytuacją, czyli spodziewaną zachodnią interwencją w Syrii. Wojsko oznajmiło, że to rutynowe ruchy okrętów.

"Niuchacz" poleciał w kierunku Syrii. Amerykanie szukają śladów gazów bojowych?

Amatorzy obserwujący ruchy samolotów nad Europą zauważyli niecodziennego gościa z USA. W środę w kierunku Syrii poleciał jeden z dwóch amerykańskich specjalistycznych samolotów WC-135C, które służą do zbierania z powietrza śladów pozostawionych przez eksplozje jądrowe i być może gazy bojowe. Wojsko USA zbiera swoje dowody?

Dwie twarze dyktatora Syrii. "To zwykły kłamca"

Baszar el-Asad ma przeciw sobie zbuntowaną połowę kraju i światowe mocarstwa gotowe zaatakować. I choć został prezydentem Syrii przez przypadek, to szybko pokazał, że po ojcu ma w genach rządy twardej ręki. Z drugiej strony - w bezpośrednich kontaktach jest podobno ujmująco grzeczny, zadziwia obyciem, wiedzą i erudycją. Jaki naprawdę jest prezydent Syrii? Materiał programu "Polska i Świat".

Obama: nie podjąłem jeszcze decyzji ws. interwencji w Syrii

Prezydent Barack Obama oświadczył w środę, że nie podjął jeszcze decyzji w sprawie reakcji USA na wydarzenia w Syrii. Dodał, że celem ewentualnej ograniczonej operacji byłoby zapewnienie, że broń chemiczna nie zostanie użyta przeciwko Stanom Zjednoczonym.

Merkel i Cameron: Rząd syryjski powinien zostać ukarany

Przywódcy Niemiec i Wielkiej Brytanii zgodzili się, że rząd Syrii powinien ponieść konsekwencje ataku z użyciem broni chemicznej, jakiego miał dokonać przeciwko ludności cywilnej swego kraju - głosi opublikowane w środę oświadczenie rządu Niemiec.

Ludzie masowo ruszyli po maski, wojsko zarządza mobilizację. Izrael boi się wojny

Izrael i Syria od dekad pozostają w stanie wojny. Oba kraje są sobie wrogie i co jakiś czas atakują się. Jednak paradoksalnie to Izrael obecnie najbardziej obawia się interwencji w Syrii. Rząd w Tel Awiwie deklaruje, że nie będzie się w nią angażował. Jednocześnie mobilizowani są rezerwiści i wzmacniana jest obrona na granicy. Ludzie rzucili się na maski przeciwgazowe.

Tusk: Polska nie przewiduje udziału w interwencji w Syrii

- Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji zbrojnej w Syrii - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie. Jak podkreślił, nie ma przekonania, że atak na Syrię przyniesie pożądane efekty.

Iran: interwencja będzie katastrofą dla regionu

Iran i Rosja jednym głosem ws. interwencji w Syrii. - To byłaby katastrofa dla tego regionu - powiedział w środę najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Wcześniej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł, że atak na Syrię "zdestabilizuje kraj i cały region".

"W panice dzwonił do szefa jednostki chemicznej". Podsłuchane rozmowy koronnym dowodem USA?

- W ubiegłą środę, kilka godzin po ataku chemicznym na przedmieściach Damaszku, urzędnik syryjskiego ministerstwa obrony w panice dzwonił do szefa jednostki chemicznej. Pytał o atak z użyciem gazu porażającego układ nerwowy, który zabił blisko tysiąc osób - pisze "Foreign Policy". Według magazynu, rozmowy podsłuchał amerykański wywiad i jest ona najważniejszym dowodem na to, że reżim Asada stoi za użyciem broni chemicznej w Syrii.

USA nie wątpią, że Asad użył broni chemicznej. Eksperci: Najlepszy moment na interwencję minął

- Nie ma żadnych wątpliwości, że to reżim prezydenta Baszara el-Asada jest odpowiedzialny za "niegodziwe" użycie broni chemicznej w Syrii - powiedział wiceprezydent USA Joe Biden we wtorek. Amerykańscy eksperci wskazują natomiast: prezydent USA zbyt długo zwlekał z interwencją i "najlepsza ku niej okazja już minęła". Wielu podkreśla jednak, że Barack Obama musi użyć siły, gdyż w grę wchodzi wiarygodność USA po ostrzeżeniach pod adresem Asada.

Brzeziński: atak na Syrię nie może być tylko karą za użycie broni chemicznej

- Działania odwetowe na Syrii muszą być częścią większego projektu, a nie tylko karą za stosowanie broni chemicznej - uważa Zbigniew Brzeziński, były amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. - Akcja wojskowa, jakkolwiek moralnie uzasadniona, będzie miała także niepożądane konsekwencje - powiedział w wywiadzie dla "Die Welt".

Interwencja w Syrii "na dniach". Kto na Bliskim Wschodzie ją poprze?

USA, wspierane przez Wielką Brytanię i Francję, w każdej chwili są gotowe uderzyć na Syrię. Na Bliskim Wschodzie mogą liczyć na poparcie Turcji i Arabii Saudyjskiej, ale nie wszystkim w regionie zbrojna interwencja jest na rękę. Najostrzej sprzeciwia się jej Iran, ostro krytykujący wtrącanie się Zachodu w sytuację w regionie.