Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).

Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

To pośmiertne dzieło Borysa Niemcowa - mówią przyjaciele i współpracownicy zastrzelonego opozycjonisty. Raport "Putin. Wojna" opublikowano w dniu wizyty szefa dyplomacji USA w Rosji, a tezy dokumentu obnażają kłamstwa Putina i Kremla w sprawie konfliktu ukraińskiego. Które ustalenia są najważniejsze?

Rzecznik Władimira Putina - Dmitrij Pieskow - musiał we wtorkowy poranek odpowiedzieć na pytania dziennikarzy proszących o komentarz ws. opublikowanego tego dnia raportu zabitego lidera opozycji Borysa Niemcowa. Pieskow stwierdził, że „nie ma czasu” na zapoznanie się z dokumentem, bo „ma w kalendarzu inne, ważniejsze sprawy” w nadchodzących tygodniach.

Opozycyjna Republikańska Partia Rosji-Partia Wolności Narodowej (RPR-Parnas) przedstawiła w Moskwie raport "Putin. Wojna", poświęcony konfliktowi na Ukrainie. Jego autorzy próbują oszacować straty armii i budżetu Rosji, poniesione w wyniku tej wojny. Autorzy piszą m.in. o tym, dlaczego doszło do aneksji Krymu, czy w Donbasie walczą rosyjscy ochotnicy oraz ile kosztuje Rosję wojna z Ukrainą.

Jeden z czołowych rosyjskich ekspertów ws. międzynarodowych obawia się wielkiej wojny Rosji z Zachodem. Fiodor Łukjanow uważa, że zwiększa się ryzyko przypadkowego wybuchu konfliktu, czemu sprzyja napięcie między Moskwą a NATO oraz nastroje społeczne w Rosji.

Stało się. Napięcie pomiędzy Rosją i NATO urosło do takich rozmiarów, że wojskowi Paktu Północnoatlantyckiego zdecydowali się na uruchomienie „gorącej linii” prowadzącej wprost na Kreml. Ta ma pozwolić na bezpośrednią komunikację w przypadku najcięższego kryzysu - twierdzi dziennik „”Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, który cytuje też niemiecki „Spiegel”.

W Moskwie przygotowania do majowej parady, w Polsce do innych uroczystości - bez czołgów, za to z historykami i politykami. Jak obchodzić rocznicę zakończenia wojny? Gośćmi Jacka Stawiskiego o godz. 20:20 w programie "Świat" będą były wiceszef MSZ Paweł Kowal oraz były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Marek Siwiec.

Parlament Ukrainy (Rada Najwyższa) zażądał we wtorek, by Rosja wycofała z Ukrainy wszystkie oddziały wojskowe i przestała wspierać separatystów w Donbasie. Żądania te zawiera przyjęta przez Radę uchwała o oporze przeciw agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej.

Rosja wraca na rynek afrykański. Przedsiębiorstwo państwowe Rostec zrealizuje bowiem miliardowe projekty związane z wydobyciem surowców w Ugandzie i Zimbabwe. Moskwa liczy na jednoczesny wzrost sprzedaży broni na Czarny Ląd.