Polski węgiel

Polski węgiel

Kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska i innych członków rządu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych odbędzie się w środę w Warszawie. Jak sygnalizują związkowcy, po niedawnych sygnałach m.in. z firm wydobywczych ich wcześniejszy optymizm zaczął słabnąć.

W interesie państwa nie leży prosta i szybka ścieżka likwidacji kopalni - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami górniczych związków zawodowych. Prezes Rady Ministrów stwierdził też, że należy rozważyć ograniczenie importu węgla z państw, które konkurują z polskim węglem oraz wyeliminować patologie i korupcję tej branży.

Perspektywy poprawy sytuacji Kompanii Węglowej, m.in. pomysł odroczenia płatności składek do ZUS oraz stan polskiego górnictwa mają być tematem piątkowego spotkania premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w Warszawie.

Sytuacja w Kompanii Węglowej jest bardzo poważna i trzeba ją ratować. Plan w tej sprawie powinien powstać w ciągu kilku tygodni - ocenił w Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, eurodeputowany PO ze Śląska. Dodał, że obydwie strony, tzn. zarządy kopalń i związkowcy nie mogą do tego podchodzić populistycznie.

- W sprawie węgla pomiędzy rządem i związkami zawodowymi jest "pełna symbioza interesów" - powiedział premier Donald Tusk we wtorek w Katowicach przed spotkaniem z górnikami. Premier zaznaczył, że rząd nie zawsze kocha się ze związkami zawodowymi, bowiem związki i władza to dwa różne światy - niemniej problemy związane z węglem, rząd i związki rozumieją tak samo. - W sprawie węgla - mam wrażenie - jest pełna symbioza interesów - powiedział Tusk.