Polski węgiel

Polski węgiel

Plan dotyczący kopalń może napotkać sprzeciw

Polska zlikwiduje kopalnie do roku 2049 roku - ogłosił rząd. Ta zapowiedź ma być wyjściem na przeciw unijnym planom neutralności klimatycznej. Plan opiera się jednak na państwowym wsparciu, a to rodzi problem na linii Warszawa - Bruksela. Jak podaje "Rzeczpospolita", jest bardzo mało prawdopodobne, że Komisja Europejska zgodzi się na takie wsparcie. Jacek Tacik.

PIS | Kompromis górników z rządem

Jest porozumienie, choć na Śląsku nie ma radości, bo kompromis z rządem oznacza dla górników jedno - koniec kopalni. Za 29 lat wydobycia nie będzie. Do tego czasu państwo będzie do kopalń dopłacać, o ile zgodzi się na to Komisja Europejska. Jacek Tacik.

"Prezent" od związkowców w biurach premiera i wiceministra. "Oczekujemy pilnych działań"

Związkowcy wysypali w poniedziałek węgiel w biurach poselskich przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku. - Przyszliśmy zaprotestować przeciwko polityce rządu, przeciw temu, że tyle ton węgla się sprowadza, nie tylko z Rosji. Polityce samorządów, które eliminują węgiel z życia publicznego - mówił szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Jak wyjaśniono, związkowcy oczekują "pilnych działań rządu".

Blisko pół miliarda pod kreską. Polska branża węglowa w tarapatach

Rosnące koszty wydobycia, zwiększające się zwały niesprzedanego surowca i import tańszego węgla z zagranicy. To problemy, które trawią całą branżę górniczą. Jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej", od stycznia do listopada 2019 roku krajowy sektor górnictwa węgla kamiennego zanotował łączną stratę netto wynoszącą ponad 460 milionów złotych.

Węgiel z Rosji "zalewa" Polskę. Najnowsze dane ministerstwa

Ministerstwo Aktywów Państwowych podało najnowsze dane dotyczące importu węgla z Rosji. Z odpowiedzi przesłanej senatorowi Koalicji Obywatelskiej Krzysztofowi Brejzie wynika, że w okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku do Polski sprowadzono blisko 9 milionów ton surowca z tego kierunku.

Rachunek za porzucenie węgla. Wiceminister podaje szacunki

Transformacja energetyczna kosztowałaby Polskę około 900 miliardów euro, a podczas rozmów o ramach finansowych w Unii Europejskiej proponowano kwoty rzędu około 5 miliardów euro - mówił w Londynie Tomasz Dąbrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, cytowany przez "Financial Times".