Polski węgiel

Polski węgiel

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej (KW) powołała w piątek Krzysztofa Sędzikowskiego na nowego prezesa spółki – podały służby prasowe Kompanii. Od tygodnia Sędzikowski pełnił obowiązki prezesa KW jako oddelegowany członek jej rady nadzorczej.

Śląsk potrzebuje „pomnika społecznego porozumienia” dla ratowania górnictwa - mówił podczas niedzielnej mszy barbórkowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wezwał do działania i determinacji rządzących, szefów spółek węglowych i związkowców.

Do pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych (JZR) protestujących pod ziemią w kopalni "Budryk" dołączyły kolejne dwie kopalnie - informuje związek zawodowy Sierpień 80". W ten sposób górnicy sprzeciwiają się zwolnieniu 455 osób. Co prawda JSW, do której należą JZR proponuje im możliwość zatrudnienia w innej ze swoich spółek, lecz na innych - zdaniem pracowników - gorszych warunkach.

Prezes Kompanii Węglowej Mirosław Taras wyraził nadzieję, że z pomocą nowego pełnomocnika rządu ds. górnictwa uda się uratować płynność tej spółki po fiasku emisji euroobligacji. Potwierdził też, że niemal przesądzona jest sprzedaż kilku kopalń Węglokoksowi.

Dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny – wynika z informacji zarządu spółki przekazanych przez związki zawodowe. Powód to fiasko jednego z zakładanych źródeł finansowania: spółka nie wyemituje euroobligacji.

Kompania Węglowa wysyła pisma wypowiadające z nowym rokiem prawo do deputatów węglowych dla emerytów i rencistów. Ma to jej przynieść oszczędności rzędu 260 mln zł rocznie. Górnicy zapowiadają walką w obronie przywileju. Nie wykluczają skierowania sprawy do sądu.

Na pytanie: „czy uważasz, że zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany” odpowiada w sondażowym referendum załoga spółki. Władze JSW wskazują, że referendum jest nielegalne; przypominają, że nie może mieć wpływu na skład zarządu.

Poprawa pozycji krajowego węgla w konkurencji z tanim importem - taki ma być skutek ustaw wprowadzających system monitorowania i kontrolowania jakości węgla oraz koncesje na jego sprzedaż - poinformowali w czwartek posłowie PO, którzy złożyli projekty w Sejmie.

Minister gospodarki w rozporządzeniu określi wymagania jakościowe dla węgla; na tej podstawie prowadzona będzie kontrola jakości surowca - na granicach przez Służbę Celną, a w handlu detalicznym przez organy inspekcji handlowej - przewiduje projekt złożony w Sejmie przez posłów PO.

Polska ma kopalnie węgla, ale mimo to importuje ten surowiec. Skąd wynikają problemy branży węglowej? Czy węgiel to czarne złoto, a może czarny problem? Wyjaśnia Łukasz Kijek.