Jarosław Gowin

Jarosław Gowin

Żałuję, że Jarosław Gowin nie zagrał o tekę premiera - powiedział w "Kropce nad i" eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej i były szef MSZ Radosław Sikorski. Jak ocenił, do wyborów prezydenckich między Prawem i Sprawiedliwością oraz Porozumieniem "będzie polityka miłości, a później będzie przykręcanie śruby". Wyjawił też, dlaczego zdecydował się nie brać udziału w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej.

Gdy przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna wszedł na sejmową mównicę, by zabrać głos w debacie nad expose premiera Mateusza Morawickiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister obrony Mariusz Błaszczak skierowali się w stronę wyjścia. Mijając ławy rządowe, Kaczyński powiedział coś do Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry. Szefowie koalicyjnych partii wstali i ruszyli za nim.

Wniesienie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu ustawy w sprawie likwidacji limitu tak zwanej 30-krotności składek na ZUS nie było konsultowane z Porozumieniem - powiedział rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk. Zapowiedział, że posłowie Porozumienia będą głosować przeciwko tej propozycji.

Wicepremier Gowin wykorzystuje czasami takie zamieszanie, żeby pokazać, że on ma inne zdanie - ocenił poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz, odnosząc się do wpisu zamieszczonego na portalu społecznościowym przez Jarosława Gowina. Polityk Nowoczesnej oraz rzecznik PSL Jakub Stefaniak zastanawiali się, czy to odpowiedź na wcześniejsze słowa prezesa NBP pod jego adresem. Gowin napisał na Twitterze tylko jedno słowo: "Bezwstyd".

- Drogi słabszych i silniejszych uczelni będą się coraz silnej rozchodzić - argumentowała posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas posiedzenia sejmowej podkomisji krytycznie odnieśli się do proponowanego przez resort nauki projektu reform uczelni.

Zjednoczona Prawica idzie drogą, która prowadzi, i to już jest ewidentne, do sukcesu - powiedział w sobotę szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji prasowej z Jarosławem Gowinem i Zbigniewem Ziobrą. Oświadczył, że "w tej jedności uczestniczy także pan prezydent" Andrzej Duda.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek przyznała we wtorek, że Jarosław Gowin rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim na temat założeń tak zwanej Ustawy 2.0. Jak dodała, nie wie jednak, czy wicepremier wziął pod uwagę rekomendacje prezesa PiS. Na pytanie, dlaczego szef resortu nauki przedstawia projekt ustawy, który nie był wcześniej konsultowany z partią, szef klubu PiS Ryszard Terlecki odpowiedział: - To jest dobre pytanie.

Polityczny wieczór w TVN24 - troje ministrów rządu Beaty Szydło odwiedzi naszą stację. Elżbieta Rafalska będzie pytana o program Rodzina 500 plus, Zbigniew Ziobro o ponowne połączenie teki ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Na koniec wicepremier Jarosław Gowin w rozmowie z Moniką Olejnik.

- Część polityków niemieckich pozwala sobie na komentarze idące zdecydowanie za daleko. Myślę, że właściwą gradację problemów, przed którymi stoją Niemcy, wskazali polscy kibice - mówił w "Jeden na jeden" Jarosław Gowin. To aluzja wicepremiera do transparentu "Brońcie swoich kobiet, a nie naszej demokracji", który pojawił się w czasie meczu siatkówki między Polską a Niemcami.

- Prezydent Duda mówił o tym, że nawet z premier Szydło może być w sporze, ale w sporze o to, jak najskuteczniej reformować polskie państwo. Na pewno nie będzie figurantem - powiedział w "Faktach po Faktach" kandydat na wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Polska Razem). Oceniając słowa prezydenta o Jarosławie Kaczyńskim, przyznał, że były one ujmujące.

Czy PiS rozważa przywrócenie powszechnego poboru do wojska i czy zamierza wysyłać polskich żołnierzy do walki z Państwem Islamskim - o to politycy PO pytali w piątek Jarosława Gowina, który - jak zapowiedziała Beata Szydło - miałby objąć tekę ministra obrony narodowej w jej rządzie, gdyby PiS wygrało wybory. Gowin odpowiada, że nie ma takich planów.

Trwa ustalanie list wyborczych partii politycznych. Duże zainteresowanie budzi między innymi to, jakie miejsca na listach otrzymają koalicjanci PiS - politycy Solidarnej Polski i Polski Razem. Pojawiają się spekulacje, że Jarosław Gowin otworzy krakowską listę, a Zbigniew Ziobro zamknie świętokrzyską. Jest też kilku pewniaków do wyborczych "jedynek". Materiał magazynu "Polska i świat".

Polska Razem będzie kontynuować działalność jako samodzielna partia - oświadczył Jarosław Gowin, lider tej formacji. Podkreślił, że jego ugrupowanie jest otwarte na współpracę z partiami i środowiskami centroprawicowymi na szczeblu krajowym i samorządowym.