Gaz ziemny

Gaz ziemny

"Projekt budowy nowego gazociągu może być realizowany tylko przez inwestora, którego właścicielem jest państwo polskie, będące krajem tranzytowym" - oświadczył minister skarbu Mikołaj Budzanowski w odpowiedzi na środową deklarację prezydenta Władimira Putina, który polecił Gazpromowi powrót do planów rozbudowy Gazociągu Jamalskiego. - Z powodu żadnej sugestii, a tym bardziej Gazpromu, nie będziemy nagle budować - dodał na konferencji prasowej minister.

Mimo presji Waszyngtonu Islamabad postanowił zrealizować projekt budowy rurociągu, którym pilnie potrzebny gaz będzie dostarczany do Pakistanu z Iranu. Irański odcinek jest już bliski ukończenia. Budowa pakistańskiego odcinka właśnie się rozpoczęła.

Prezydenci Rosji i Ukrainy - Władimir Putin i Wiktor Janukowycz - zakończyli w poniedziałek rozmowy, które jednak, wbrew oczekiwaniom Ukrainy, nie przyniosły przełomu w sprawie cen gazu.

Przedsiębiorstwa energetyczne, które mają koncesje na obrót gazem, nie będą musiały występować o zatwierdzenie taryf do Urzędu Regulacji Energetyki - poinformował we wtorek Urząd. Decyzja URE oznacza częściowe uwolnienie cen gazu dla przemysłu.

Rosyjskie władze przygotowują “skok tysiąclecia” - twierdzi znany ekspert Anders Aslund. Jego zdaniem, Władimir Putin podjął decyzję o doprowadzeniu Gazpromu do bankructwa i wyprowadzeniu jego aktywów za grosze do innej spółki. Ludzie Putina mieliby na tym zarobić miliony dolarów. Takiego scenariusza nie da się całkiem wykluczyć, choć Gazprom mogą jeszcze uratować inne rozwiązania – mówią pytani przez tvn24.pl eksperci ds. energetyki.

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

Gazprom, kontrolowany przez państwo gigant gazowy, i Nowatek, największy niepaństwowy producent gazu w Rosji, w czwartek zawarły porozumienie o powołaniu do życia joint venture, które zajmie się wytwarzaniem gazu skroplonego (LNG) na Półwyspie Jamalskim.

Komisja Europejska poprosiła Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w Rosji, o udostępnienie jej jego planów inwestycyjnych. Transnieft jeszcze nie odpowiedział na prośbę KE, argumentując, że musi ją skonsultować z MSZ.

Dzięki "łupkowej rewolucji" amerykański rynek zalały wielkie ilości taniego gazu. Już teraz – pośrednio - zyskuje na tym Europa. Perspektywy są jeszcze bardziej zachęcające, choć przeciwników gazu łupkowego nie brakuje - od ekologów po Gazprom. Wśród krajów, które mogą wiele zyskać na łupkowym boomie jest też Polska - mówi w rozmowie z tvn24.pl ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Keith C. Smith.

Spadek cen gazu dla gospodarstw domowych średnio o 10 proc. zakładają nowe taryfy na sprzedaż gazu w 2013 r. Zatwierdził je w poniedziałek prezes URE. Obniżka to efekt wynegocjowania przez PGNiG niższych cen gazu z Rosji.

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się z propozycją obniżki taryfy gazowej złożoną przez PGNiG. Szczegóły swojej decyzji poda w poniedziałek.

W obecności Władimira Putina uroczyście rozpoczęto budowę wielkiego gazociągu South Stream. Nową magistralą ma być tłoczony do Europy, z pominięciem Ukrainy, gaz z Rosji i Azji Środkowej. Budowa jest sukcesem Rosji i porażką UE, która promuje konkurencyjny projekt Nabucco.