Gaz ziemny

Gaz ziemny

Piotrowska-Oliwa: Europa nie zaspokoi gazowych potrzeb Ukrainy

- Od Gazpromu Kijów kupował 30 mld metrów sześć gazu rocznie. Europa nie może sprzedać Ukrainie takiej ilości surowca, bo go nie posiada. Poza tym nie ma połączeń rewersowych, które mogłyby transportować w wystarczającym stopniu gaz na Ukrainę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG.

USA krytykują Rosję za "gazowe" naciski na Ukrainę. Reakcja na list Putina?

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji, aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki. Kilka godzin wcześniej ujawniono list Władimira Putina do przywódców 18 europejskich krajów, w którym ostrzega, że gazowe długi Ukrainy mogą zaszkodzić tranzytowi surowca do UE.

"Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami"

Mimo że Berlin nawołuje do wprowadzenie surowszych sankcji wobec Rosji, Gazprom będzie honorował umowy gazowe z Niemcami - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt" wiceprezes koncernu Aleksander Miedwiediew. Wywiad ukaże się w poniedziałek.

Model hiszpański receptą na gazową zależność od Rosji?

Obecny kryzys w stosunkach UE z Rosją, wywołany sytuacją na Ukrainie, Hiszpania postrzega jako okazję do zareklamowania swojego modelu energetycznego i pokazania, że może pomóc Unii zmniejszyć jej zależność gazową od Rosji - pisze w piątek "Financial Times".

Merkel o amerykańskich łupkach. "Mogą być alternatywą dla dostaw z Rosji"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w piątek, że amerykański gaz z łupków może być alternatywą dla dostaw gazu z Rosji do krajów UE. Zaznaczyła jednocześnie, że USA muszą najpierw wybudować infrastrukturę umożliwiającą eksport. Z kolei szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy dodał, że ułatwienia importu gazu z Ameryki Północnej powinny zostać włączone do negocjacji umowy handlowej z USA.

Niezależność kosztuje. Zapłacimy więcej za gaz

Od następnego roku może nas czekać podwyżka cen gazu. A to za sprawą ukończenia terminalu LNG w Świnoujściu i odbioru pierwszych dostaw katarskiego paliwa. Jest ono o 30-50 proc. droższe od dzisiejszych cen gazu importowanego z Rosji.

W gazowej pajęczynie Rosji. Niemcy zarabiają, stracą Ukraina i Polska

Angela Merkel grzmi o aneksji Krymu, a niemiecka prasa pisze o "podpalaczu" Putinie. Tymczasem gazowy biznes obu krajów kwitnie, na dodatek kosztem nie kogo innego, jak Ukrainy. Nord Stream to tylko element większej układanki. Prywatne koncerny patrzą na własny interes, ale też rząd Merkel nawet nie sugeruje im zmiany podejścia do Gazpromu. Przeciwnie, np. w rozmowach z Komisją Europejską sprzyja Rosjanom.

Polsce nie grozi energetyczny paraliż. "Reszta Europy ma o wiele gorzej"

Polska jest gotowa na odcięcie dostaw gazu z Rosji i nie grozi nam żaden "energetyczny paraliż" - uspokajają eksperci. Zapasy powinny starczyć na dwa miesiące funkcjonowania, bez dostaw niebieskiego paliwa. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać dostawy gazu z Kataru. I to mimo, że gazoport w Świnoujściu nie jest gotowy.

Prezes PiS w Świnoujściu: budowa gazoportu powinna być bardzo szybko skończona

- To moment satysfakcji dla mnie. Przed przeszło siedmiu laty środowisko, które było wtedy przy władzy, miało właściwe rozeznanie w sytuacji geopolitycznej. To wtedy podjęło decyzję o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, którego elementem była budowa gazoportu w Świnoujściu - mówił Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej w Świnoujściu. Prezes PiS wezwał, by jak najszybciej zakończyć budowę świnoujskiego gazoportu.

Kiedy do Europy popłynie więcej gazu? KE opóźnia decyzję

KE przedłużyła termin wydania decyzji ws. przyznania Gazpromowi pełnej przepustowości gazociągu Opal, lądowej odnogi Nord Streamu. Uzasadnia to potrzebą dalszych technicznych wyjaśnień. Komisarz zapowiedział też opóźnienie rozmów ws. South Streamu.

Łupkowy odwrót z Pomorza. Firmy rezygnują z koncesji

Trzy firmy poszukujące gazu z łupków na terenie woj. pomorskiego zrezygnowały z prac na niektórych koncesjach. Są to Eni, BNK Petroleum i Marathon Oil. Urząd Marszałkowski poinformował, że koncesje na poszukiwanie gazu na terenie Pomorskiego ma jeszcze 8 firm.